• Dnes je: Utorok 18. mája 2021 meniny má Viola

Očkovať sa proti COVID-19 môžu už aj niektorí cudzinci a dlžníci na poistnom, ministerstvo rozšírilo zoznam

Očkovať sa proti COVID-19 môžu už aj niektorí cudzinci a dlžníci na poistnom, ministerstvo rozšírilo zoznam

Aktuálne nemajú nárok na očkovanie ľudia z tretích krajín bez platieb do nášho verejného zdravotného systému poistenia.

Očkovať sa proti ochoreniu COVID-19 môžu už aj niektorí cudzinci a dlžníci na poistnom. Umožňuje to novela zákona z dielne ministerstva zdravotníctva, ktorá od tohto týždňa platí v praxi.

Musí mať registrovaný formulár S1

Nárok na úhradu vakcíny proti COVID-19 tak po novom majú aj ľudia, ktorí neplatia zdravotné poistenie a majú nedoplatky. Cieľom je podľa rezortu zdravotníctva chrániť proti ochoreniu aj sociálne slabšie skupiny, ako sú napríklad ľudia bez domova.

Ako v tlačovej správe uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, nárok na očkovanie majú aj cudzinci, ktorí platia zdravotné poistenie na Slovensku. Očkovať je možné aj občana inej krajiny Európskej únie, bez pobytu na Slovensku, musí však mať na Slovensku registrovaný formulár S1.

Zoznam môže ministerstvo rozšíriť

„To znamená, že držiteľ formuláru S1 si ho musí zaregistrovať na akejkoľvek pobočke zdravotnej poisťovne na Slovensku. Po zaregistrovaní formuláru zadá poisťovňa požiadavku na výrobu preukazu s označením EÚ. Až po vyhotovení preukazu a jeho prevzatí sa môže záujemca dostaviť na termín očkovania,“ upozornila Eliášová.


Aktuálne nemajú nárok na očkovanie ľudia z tretích krajín bez platieb do nášho verejného zdravotného systému poistenia. Legislatívna úprava umožňuje ministerstvu rozšíriť zoznam osôb s úhradou očkovania.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie