• Dnes je: Piatok 19. augusta 2022 meniny má Lýdia

Očkovať proti koronavírusu sa bude aj na Sviatok všetkých svätých, registrácia nie je potrebná

Očkovať proti koronavírusu sa bude aj na Sviatok všetkých svätých, registrácia nie je potrebná

Možnosť dať sa jednoducho a rýchlo zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 aj bez registrácie môžu využiť tiež ľudia s nárokom na tretiu dávku.

Možnosť dať sa jednoducho a rýchlo zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 pokračuje v priebehu nasledujúceho týždňa, a to aj bez registrácie. Túto možnosť môžu využiť aj ľudia s nárokom na tretiu dávku.

Výjazdové očkovacie tímy

Pokračuje aj očkovanie v ambulanciách lekárov a formou výjazdových tímov. Záujemcovi stačí prísť do očkovacieho centra s občianskym preukazom a preukazom poistenca. Uviedla to v tlačovej správe hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Aj v nasledujúcich dňoch sa možno dať zaočkovať jednodávkovou vakcínou Janssen. Záujemcovia ju majú k dispozícii v očkovacích centrách v piatich krajoch, konkrétne v Bratislavskom, Košickom, Žilinskom, Nitrianskom a Trnavskom.

Pokračuje aj očkovanie detí

Vakcínou Comirnaty od konzorcia Pfizer a BioNTech budú bez registrácie očkovať vo všetkých krajoch, pričom v Bratislave, Michalovciach, Prešove a v Humennom aj počas sviatku 1. novembra. Vakcínou Spikevax od spoločnosti Moderna sa bude očkovať bez registrácie v šiestich krajoch.

V období od 30. októbra do 5. novembra 2021 bude pokračovať aj očkovanie detí od 12 rokov. Deti zaočkujú skoro v 40 očkovacích centrách nachádzajúcich sa vo všetkých regiónoch. V Bratislave, Humennom a v Michalovciach ich budú očkovať aj v pondelok 1. novembra.


Kompletný zoznam miest a časov, kedy môže verejnosť využiť očkovanie bez registrácie, sa nachádza na stránke www.health.gov.sk/?Ockovanie-bez-registracie.


Najčítanejšia najnovšia správa

Komoru sestier Matovičov návrh „historického“ zvýšenia platov nepresvedčil, sú sklamané a na 14-tisíc z nich sa zabudlo

komoru sestier matovicov navrh historickeho zvysenia platov nepresvedcil su sklamane a na 14 tisic z nich sa zabudlo

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek je sklamaná z návrhu úpravy platov sestier a pôrodných asistentiek, ktorý vo štvrtok predstavili minister financií Igor Matovič a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Ak je podľa komory toto výsledok rokovaní za zatvorenými dverami a avizované skokovité navýšenie miezd, nemôžu vyjadriť spokojnosť.

„Po rannom statuse ministra financií, v ktorom hovoril o historicky najvyššom zvyšovaní miezd sestier a pôrodných asistentiek, sme očakávali, že budú akceptované naše návrhy na úpravu základných platov avšak nestalo sa tak ani zďaleka.

Dokonca vláda nenaplnila ani vlastné programové vyhlásenie vlády, v ktorom hovorí o zvýšení miezd sestier a pôrodných asistentiek na minimálne 110 % priemerného zárobku v národnom hospodárstve,“ konštatujú sestry.

Nárast mzdy je veľmi nízky

Cieľom komory je stabilizovať sestry v systéme a prilákať nových absolventov. Ich návrh obsahuje dva prvky, a to zvýšenie základnej mzdy o 40 % a príplatok za odpracované roky praxe.

„Bohužiaľ, základná mzda sa podľa návrhu pána Matoviča zvýši iba o 11 %, čo nepovažujeme za kompenzačné, ani motivačné. Navrhovaný nárast základnej mzdy je teda veľmi nízky a nie je konkurencieschopný k okolitým krajinám,“ tvrdí komora.

Navýšenie by sa netýkalo všetkých

Taktiež upozornila, že neboli spomenuté ďalšie dve kategórie sestier, a to sestry s certifikátom, teda sestry, ktoré majú vyššie vzdelanie ako sestry s odbornou spôsobilosťou, a sestry s pokročilou praxou, teda sestry s magisterským vzdelaním a špecializáciou.

Komora sestier zdôraznila, že avizované navýšenie sa bude týkať iba jednej tretiny sestier pracujúcich v nemocniciach a nie ďalších 14-tisíc sestier v ambulanciách, agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti, v školských zariadeniach ci v zariadeniach sociálnych služieb.


„Minister financií hovoril o akejsi verejnej ponuke pre sestry a pôrodné asistentky, čo to v praxi znamená, nevieme. Budeme sa pýtať sestier a pôrodných asistentiek, ci s návrhom vlády súhlasia, alebo nesúhlasia a ako svoj nesúhlas plánujú prejavovať verejne,“ uzavrela komora.

„Historické“ zvýšenie platov

Vláda vo štvrtok navrhla, aby sa základné platy zdravotníkov na budúci rok automaticky zvýšili o valorizačný automat 6,88 percenta a prišla aj s ponukou navýšenia koeficientov. Okrem navýšenia navrhla nový prvok, a to započítavanie rokov praxe pre sestry a pôrodné asistentky.


Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek združuje 38-tisíc sestier a pôrodných asistentiek.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie