• Dnes je: Štvrtok 21. októbra 2021 meniny má Uršuľa

Očkovanie všetkých posilňovacou dávkou vakcíny proti COVID-19 je zbytočné, tvrdí britská vedkyňa

Očkovanie všetkých posilňovacou dávkou vakcíny proti COVID-19 je zbytočné, tvrdí britská vedkyňa

Niektoré zraniteľné skupiny budú potrebovať posilňovacie dávky, ale vo väčšine prípadov sú ľudia stále imúnni.

Poskytovanie posilňovacích dávok vakcíny proti ochoreniu COVID-19 úplne všetkým je zbytočné. Tvrdí to britská vedkyňa Sarah Gilbertová, ktorá skôr vyzýva na distribúciu očkovacích látok do krajín, ktoré ich potrebujú viac. Informoval o tom spravodajský portál BBC.

Možno začnú už tento mesiac

Gilbertová pre Daily Telegraph uviedla, že niektoré zraniteľné skupiny budú potrebovať posilňovacie dávky, ale vo väčšine prípadov sú ľudia stále imúnni.

Britský Spoločný výbor pre vakcináciu a imunizáciu (JCVI) už vyhlásil, že tretiu dávku ponúknu ľuďom s vážne oslabeným imunitným systémom, čo v Spojenom kráľovstve predstavuje až pol milióna ľudí.

Minister zdravotníctva Sajid Javid vo štvrtok povedal, že čaká na záverečné odporúčanie JCVI, ale je presvedčený, že podávanie posilňovacích dávok sa začne tento mesiac.

Imunita u väčšiny funguje dobre

Dočasné odporúčanie vydané JCVI v júli pritom naznačovalo, že tretiu dávku by malo dostať viac ako 30 miliónov ľudí, vrátane všetkých dospelých nad 50 rokov.


„Budeme sa zaoberať každou situáciou. Tí s oslabenou imunitou a starší ľudia dostanú posilňovacie dávky. Ale nemyslím si, že by sme tak mali urobiť u každého. Imunita u väčšiny ľudí funguje dobre,“ skonštatovala Gilbertová.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie