• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Očkovanie v lekárňach nečakane vypadlo z legislatívneho procesu, tvrdí odborná platforma

Očkovanie v lekárňach nečakane vypadlo z legislatívneho procesu, tvrdí odborná platforma

Dlhodobé zahraničné skúsenosti podľa odborníkov hovoria v prospech zavedenia očkovania do lekární.

Odborná platforma Fórum pre dostupnejšie očkovanie podporuje očkovanie v lekárňach, no podľa ich vyjadrení tento bod z aktuálneho legislatívneho procesu zmizol.

Bez zásadných pripomienok

Fórum upozorňuje, že pôvodne vznikol kvalitný legislatívny návrh, voči ktorému neboli žiadne zásadné pripomienky. Naopak, viaceré lekárske spoločnosti vyjadrili iniciatíve podľa vyjadrení platformy podporu.

Úsilie odborníkov vyústilo do prípravy návrhu novely zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach, o ktorom rezort zdravotníctva informoval v októbri minulého roka.

V legislatíve očkovanie chýbalo

Návrh prešiel Legislatívnou radou vlády, ako aj Hospodárskou a sociálnou radou. Minulý týždeň 14. apríla vláda schválila danú novelu, avšak spomínaná legislatívna úprava k očkovaniu v lekárňach v nej chýbala.


„Naše odborné pracovné skupiny dva roky pripravovali všetky hlavné kroky k zavedeniu očkovania v lekárňach spoločne s ministerstvom zdravotníctva, preto nerozumieme dôvodom, ktoré viedli k nečakanému a nevysvetliteľnému vypusteniu tejto dlho očakávanej zmeny, podporovanej samotným ministerstvom,“ konštatuje prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.

Posilnenie kompetencií

Podľa neho je totiž podiel zaočkovanosti populácie na Slovensku proti sezónnej chrípke veľmi nízky. A vláda sa pritom v programovom vyhlásení zaviazala posilniť kompetencie farmaceutov v lekárňach.


Dlhodobé zahraničné skúsenosti podľa odborníkov hovoria v prospech zavedenia očkovania do lekární. Podľa štúdie Medzinárodnej farmaceutickej federácie očkovanie proti chrípke, ale aj ďalším infekčným ochoreniam vo verejných lekárňach, je samozrejmosťou minimálne v sedemnástich krajinách Európy.


V krajinách, ktoré majú zavedenú legislatívu umožňujúcu očkovanie v lekárňach, rastie zaočkovanosť populácie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie