• Dnes je: Piatok 18. júna 2021 meniny má Vratislav(a)

Očkovanie musí byť dostupné pre všetkých, tvrdí ombudsmanka Patakyová. Telefonická registrácia nestačí

Očkovanie musí byť dostupné pre všetkých, tvrdí ombudsmanka Patakyová. Telefonická registrácia nestačí

Ani telefonická registrácia podľa ombudsmanky dostatočne nezohľadňuje situáciu všetkých skupín obyvateľstva.

11.3.2021 (Webnoviny.sk) - Očkovanie musí byť dostupné pre všetkých ľudí. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedla ombudsmanka Mária Patakyová, ktorá sa na ministra zdravotníctva obrátila v súvislosti s prihlasovacím systémom na očkovanie.

Verejná ochrankyňa práv mu v liste pripomenula situáciu skupiny ľudí bez prístupu na internet a požiadala ho o informáciu, či ministerstvo zabezpečí systém tak, aby bolo očkovanie dostupné pre všetkých ľudí bez rozdielu.

Garantovaná možnosť

Ako ďalej Patakyová priblížila, snahu o odstránenie nedôstojného prihlasovania na očkovanie vníma ako pozitívny krok.

Zároveň však považuje za nevyhnutné, aby aj seniori, ľudia žijúci v chudobe či ľudia bez domova alebo ľudia so zdravotným postihnutím a ďalšie skupiny, ktoré môžu mať obmedzený prístup na elektronické prihlasovanie, mali garantovanú možnosť očkovať sa.

Formálna alternatíva

„Aj keď je k dispozícii alternatíva v podobe telefonickej registrácie, podľa mojich vlastných skúseností je len formálna, nie skutočne dostupná,” upozornila Patakyová.


Doplnila, že ani telefonická registrácia dostatočne nezohľadňuje situáciu všetkých skupín obyvateľstva. Ombudsmanka preto navrhla, aby boli pre prístup k očkovaniu vytvorené také podmienky, ktoré ho zabezpečia všetkým skupinám obyvateľstva.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie