• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

Ochranári pri čistení lokality s výskytom raka červeného, objavili aj ďalšie invázne druhy rýb (foto)

Ochranári pri čistení lokality s výskytom raka červeného, objavili aj ďalšie invázne druhy rýb (foto)

Po eradikácii v kompetenčnom území Správy Národného parku Veľká Fatra sme na základe poverenia Okresného úradu spustili rýchlu eradikáciu tohto invázneho raka aj tu pri Kolárove.

Štátni ochranári čistili lokalitu s výskytom invázneho raka červeného. Ide o druhý výskyt tohto nepôvodného druhu na Slovensku.

Informovala o tom Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR s tým, že výskyt raka červeného bol potvrdený na lokalite Lohót pri meste Kolárovo v okrese Komárno, a to na umelo vytvorenom kanáli vedľa cestnej komunikácie.

Proces rýchlej eradikácie

Ako ŠOP SR spresnila, tento druh raka je prenášačom račieho moru, a slovenské pôvodné druhy rakov voči nemu nie sú imúnne, čo spôsobuje ich masívny úhyn. Štátni ochranári preto spustili na lokalite proces rýchlej eradikácie.

Výskyt nepôvodného raka červeného bol ŠOP SR nahlásený Slovenským národným múzeom, ktoré monitorovala okolité termálne vrty. Zoologička Správy Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy Barbora Kaľavská spresnila, že ide tak o druhý potvrdený výskyt tohto druhu na území Slovenska.

„Po eradikácii v kompetenčnom území Správy Národného parku Veľká Fatra sme na základe poverenia Okresného úradu spustili rýchlu eradikáciu tohto invázneho raka aj tu pri Kolárove. Vzhľadom na veľmi podobné podmienky výskytu vo vodnom kanáli termálneho prameňa, sme zvolili obdobný postup. Vodu z kanála sme odčerpali a raky sme na približne 150 m úseku manuálne vyzbierali,“ informovala Kaľavská.

Ďalšie invázne druhy

Ochrancovia spolu s dobrovoľníkmi vyzbierali s použitím odchytových sieťok a manuálne takmer tritisíc jedincov, pričom najväčší dosiahol dĺžku tela desať centimetrov.

„Nakoľko nebolo možné odchytiť všetky raky, vo vodnom kanáli budú umiestnené odchytové koše a bude zabezpečený následný monitoring lokality spojený s odchytom zvyšných jedincov,“ doplnila ŠOP SR.Ako ochranári ďalej informovali, v lokalite našli aj ďalší invázny druh ryby, ktorý je na zozname inváznych druhov vzbudzujúcich obavy EÚ, a to slnečnica pestrá a tiež mnohé ďalšie druhy akváriových rýb ako napríklad živorodka pestrá, mečúň mexický či plata škvrnitá.

Prenesené na bezpečnú lokalitu

ŠOP SR informovala, že nájdené chránené druhy obojživelníkov boli odchytené a bezpečne prenesené na vhodnú vzdialenejšiu lokalitu. Príčinou výskytu je podľa štátnych ochranárov úmyselné vypustenie akvaristami, medzi ktorými je táto lokalita dobre známa už viac ako desaťročie.


Rak červený bol do Európy introdukovaný zo sladkovodných biotopov severného Mexika, juhu a juhovýchodu USA. Známy je najmä z akváriových chovov. ŠOP SR v tejto súvislosti preto vyzýva verejnosť, aby do voľnej prírody nevypúšťala nepôvodné invázne druhy. Ich vypustením porušujú zákon a súčasne sú ohrozené pôvodné druhy a ekosystémy.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Prokurátor vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb v kauze Gorila

prokurator vydal pokyn na opatovne obvinenie piatich zo siedmich osob v kauze gorila

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Feník vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb, ktorým bolo v kauze Gorila zrušené obvinenie. Uviedol to na utorkovom brífingu na pôde ÚŠP v Pezinku. „Ja som sa stotožnil s väčšinou tých podozrení," povedal.

Dôvod na zrušenie obvinenia siedmim osobám bol podľa neho čisto formálno-procesný. Doplnil, že je potrebné, aby podozrenia voči osobám boli preverené procesne čistým spôsobom. Pokiaľ ide o dve osoby, ktorým by obvinenie nemalo byť vznesené, Feník konštatuje nedostatočný dôkazný stav. „V prípade týchto osôb sa jednalo o podozrenie na porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku," uviedol prokurátor.

Dôvod na zrušenie obvinení

Dôvodom na zrušenie obvinení podľa Feníka konkrétne bolo, že vyšetrovateľka prípadu Martina Babacsová v období rokov 2018 až 2022 pôsobila ako obecná poslankyňa, pričom za výkon funkcie poberala odmenu. V takomto prípade sa jej však podľa prokurátora zo zákona prerušuje výkon funkcie.

Viaceré úkony v rámci vyšetrovania tak budú musieť byť zopakované. Podľa neho však ide v tomto prípade o „relatívne v normálnom čase ukončené vyšetrovanie", pričom by mohlo byť ukončené do roku alebo roku a pol.

Dve rozhodnutia o sťažnostiach

V trestnej veci vyšetrovanej špecializovaným tímom Gorila dozorujúci prokurátor v uplynulých dňoch vydal dve rozhodnutia o sťažnostiach proti vzneseným obvineniam, pričom dve sťažnosti obvinených, týkajúcich sa uznesení o vznesení obvinenia z apríla 2023, zamietol ako nedôvodné, a na podklade ďalších siedmich sťažností napadnuté uznesenie o vznesení obvinenia z novembra 2022 zrušil a vec vrátil na nové konanie a rozhodnutie vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Informovala o tom v pondelok 19. februára hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Zároveň dozorujúci prokurátor vo vzťahu k podozrivým konaniam, ktoré boli predmetom zrušeného uznesenia, vydal pokyn na ďalší procesný postup za účelom odstránenia nedostatkov formálno-procesného charakteru, pre ktoré dospel k záveru o potrebe zrušenia rozhodnutia vyšetrovateľky,“ uviedla Drobová.

Opätovné vznesenie obvinenia

K zrušeniu jedného z uznesení vyšetrovateľky došlo podľa nej v záujme zamedzenia pochybnosti o procesnej čistote postupu a stavu pri vydaní uznesenia.

Súčasne uložený pokyn smeruje k opätovnému vzneseniu obvinenia (ak tomu nebude brániť zmena v úprave premlčacích dôb v prípade nadobudnutia platnosti a účinnosti aktuálne prejednávanej novely Trestného zákona) proti tým podozrivým, u ktorých to opodstatňuje doposiaľ nazhromaždený dôkazný materiál, za súčasného odstránenia aj menej podstatných nedostatkov formulácie skutkového stavu a cizelácie právnej kvalifikácie,“ vysvetlila hovorkyňa.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila ešte v novembri 2022 finančníka Jaroslava Haščáka, bývalého ministra hospodárska Jirka Malchárka, bývalú predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku SR Annu Bubeníkovú a ďalšie osoby zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák čelil tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo vo veci obvinili sedem osôb.

Jirko Malchárek a Anna Bubeníková boli okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ďalším obvineným bol bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Jurica. Ten bol tiež obvinený zo založenia zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými figuruje bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Peter Huňor. NAKA ho stíhala okrem založenia zločineckej skupiny aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Obvinení boli aj Vladimír Rigász a Stanislav Reguli pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.


Počasie