• Dnes je: Štvrtok 30. novembra 2023 meniny má Ondrej, Andrej

Ochrana ľudí a ich majetku pred povodňami je na Slovensku ohrozená, vodné stavby si podľa NKÚ vyžadujú rekonštrukciu

Ochrana ľudí a ich majetku pred povodňami je na Slovensku ohrozená, vodné stavby si podľa NKÚ vyžadujú rekonštrukciu

Nedostatočné financovanie podniku podľa NKÚ negatívne vplýva aj na opravy a údržbu vodohospodárskeho majetku.

Stav vodných stavieb na slovenských riekach sa zhoršuje. Riziko nedostatočnej ochrany ľudí a ich majetku pred povodňami sa tak zvyšuje. Informoval o tom Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ), ktorý v rámci takzvanej follow-up kontroly monitorovali, ako Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) plní opatrenia z kontrol z roku 2018 a 2019.

Ako NKÚ uviedol, podnik je dlhodobo v strate a jeho financovanie je poddimenzované. Šéf kontrolórov Ľubomír Andrassy vyhlásil, že predvídateľnosť finančných tokov do vodohospodárskeho podniku zo strany štátu je katastrofálna.

Modernizácia vodných nádrží aj protipovodňové opatrenia

„Štát má od roku 2010 voči nemu podlžnosť viac ako 330 miliónov eur, ktorými by mal štátny podnik zabezpečovať modernizáciu vodných nádrží, starostlivosť o vodné toky, ale aj protipovodňové opatrenia na ochranu ľudí a ich majetkov,“ vysvetlil Andrassy.

Národní kontrolóri v súvislosti so zistenými nedostatkami zaradia do svojho plánu ďalšiu kontrolu zameranú na tieto oblasti. Výsledky úrad predloží okrem príslušných orgánov aj na rokovanie vlády.


NKÚ vysvetlil, že SVP má za úlohu zabezpečovať ochranu prírody a krajiny pred extrémnymi hydrologickými situáciami a následkami povodní. Kontrolóri však poukázali na fakt, že tento podnik dlhodobo dosahuje stratu, ktorá negatívne ovplyvňuje plnenie úloh vo verejnom záujme.


„Dôvodom pre tento stav je nedostatočné, nestabilné a nepredvídateľné financovanie zo štátneho rozpočtu. Od roku 2010 štát nepreplatil približne 334 miliónov eur preukázaných nákladov na neregulované služby a každoročne sa tento schodok zvyšuje. Historicky najvyššiu hodnotu dosiahla strata v roku 2022, a to 33,1 milióna eur,“ spresnil NKÚ s tým, že najmä v rokoch 2021 a 2022 došlo k výraznému poklesu pridelených finančných prostriedkov na neregulované platby zo štátneho rozpočtu oproti predchádzajúcim rokom.

„V roku 2021 poskytol štát SVP len 13 percent a v roku 2022 len päť percent zo sumy, ktorú požadoval,“ doplnil úrad.

Nedostatočné financovanie zo strany štátu

Nedostatočné financovanie podniku podľa NKÚ negatívne vplýva aj na opravy a údržbu vodohospodárskeho majetku. To podľa kontrolórov smeruje k zhoršeniu technického stavu vodných stavieb.


„Celkový technický dlh za obdobie rokov 2005 až 2020 predstavoval sumu 921,5 milióna eur. Spolu 24 vodných stavieb, na ktoré boli vydané rozhodnutia orgánov štátnej vodnej správy, nebolo udržiavaných v dobrom stave, čo nebolo v súlade so zákonom o vodách,“ vysvetlil úrad a doplnil, že SVP prevádzkuje 311 vodných nádrží a 73 čerpacích staníc.


Ako vysvetlil Andrassy, väčšina z vodných stavieb je v prevádzke viac ako 40 až 60 rokov a mnohé z nich vyžadujú rekonštrukciu a modernizáciu. Kontrolóri informovali, že klimatické zmeny majú vplyv na eróziu a riziko havárií.


„Ak by napríklad v dôsledku poškodenia bolo nevyhnutné vypustiť najväčší zdroj pitnej vody v strednej Európe, vodárenskú nádrž Starina, bez pitnej vody by ostalo približne 327-tisíc ľudí,“ uviedol úrad.

Slovensko nebude schopné chrániť občanov

„Ak rezort životného prostredia spolu s manažmentom štátneho podniku nezabojujú o finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu, hrozí, že Slovensko nebude schopné chrániť majetok a životy občanov pred povodňami a nebude vedieť realizovať nevyhnutné opravy vodných diel, ktoré sú už aj dnes v kritickom stave,“ vyhlásil šéf kontrolórov s tým, že Slovensko môže súčasne čeliť aj žalobám či sankciám zo strany Európskej komisie.


„Kontrola tiež na základe podnetu od orgánov činných v trestnom konaní poukázala na neštandardné zmluvné vzťahy SVP s právnou kanceláriou, kde NKÚ identifikoval vážne riziko porušenia povinností pri správe cudzieho majetku,“ informoval úrad a vysvetlil, že advokátke, ktorá vodohospodársky podnik právne zastupovala v súdnom spore, vznikol neoprávnený nárok na podielovú odmenu takmer 1,9 milióna eur. Úrad tieto zistenia odstúpil polícii a Slovenskej advokátskej komore.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 30. november 2023

horoskopy na dnes stvrtok 30 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Dnes ste vstali z postele tou správnou nohou. Bude sa vám dariť v práci i v súkromných záležitostiach. Deň je vhodný na menšie oslavy.

Býk 21.4. - 21.5.

Vaše pozitívne vyžarovanie a otvorenosť, s akou konáte a vyjadrujete sa, vám otvára dvere. Dbajte však na to, aby ste nestratili doterajšiu úroveň a nenechali sa strhnúť k arogancii.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Niečo alebo niekto na vás silno citovo zapôsobí. Zbystrite pozornosť pri sľuboch a nedajte sa omotať okolo prsta! Určite budú viac súvisieť s fantáziou ako s realitou.

Rak 22.6. - 22.7.

Mali by ste splniť, čo ste sľúbili. Ak budete príliš dlho otáľať, stratíte dôveru a dobré meno. Rozdrobenosť a nejednotnosť v rámci vášho konania a myslenia vás oberá prinajmenšom o čas.Všetky Horoskopy pre Štvrtok 30. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie