• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

Oceliari chcú v zápase proti Nitre pretrhnúť negatívnu sériu, Bartánus verí, že sa karta konečne obráti

Oceliari chcú v zápase proti Nitre pretrhnúť negatívnu sériu, Bartánus verí, že sa karta konečne obráti

V doterajšom priebehu sezóny 2023/2024 zaznamenali Košičania v najvyššej slovenskej súťaži štyri víťazstvá a päť prehier.

14.10.2023 (SITA.sk) - Slovenský hokejový majster HC Košice nezažíva príliš vydarené obdobie. Tesne prehral v ostatných troch súťažných dueloch, pričom v nedávnych ôsmich zápasoch až šesťkrát schádzal z ľadu v pozícii zdolaného mužstva.

Skúsený útočník „oceliarov“ Marek Bartánus však dúfa, že „karta sa konečne obráti“ v nedeľňajšom extraligovom dueli proti Nitre.

Nechcú padať v tabuľke

„Tabuľka je vyrovnaná. Dvakrát vyhráte a ste hore, dvakrát prehráte a padáte. Aj preto vnímam najbližší domáci zápas proti Nitre ako must win game. To už musíme jednoznačne vyhrať, pretože my v tabuľke padať nechceme. Toto mužstvo bolo poskladané tak, aby hralo hore. Inak bude veľmi zle,“ povedal Bartánus po piatkovej prehre 2:3 na ľade aktuálneho lídra zo Spišskej Novej Vsi.

Košičanom patrí v extraligovej tabuľke s 13 bodmi až 6. priečka. V doterajšom priebehu sezóny 2023/2024 zaznamenali v najvyššej slovenskej súťaži štyri víťazstvá a päť prehier.

Rovnako počet bodov (13) získali taktiež siedmi Michalovčania a ôsmy Slovan Bratislava.

Na Spiši mali viac šancí

Podľa Bartánusa košické mužstvo doplatilo na Spiši na nepremieňanie šancí.

„Napriek tomu, že sme si vytvorili viac šancí, strelili sme menej gólov ako súper. Na druhej strane sme doplatili na úplne zbytočné chyby, ktoré sa nám nesmú stávať. Prehrali sme si to sami a musíme si to rozobrať. Liga uteká, zápasy bežia rýchlym tempom a nemôžeme strácať body v stretnutiach, v ktorých sme lepší. Musíme strieľať viac gólov. Napriek šanciam nám to tam nepadá,“ skonštatoval 36-ročný rodák z Liptovského Mikuláša na klubovom webe.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Prokurátor vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb v kauze Gorila

prokurator vydal pokyn na opatovne obvinenie piatich zo siedmich osob v kauze gorila

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Alexander Feník vydal pokyn na opätovné obvinenie piatich zo siedmich osôb, ktorým bolo v kauze Gorila zrušené obvinenie. Uviedol to na utorkovom brífingu na pôde ÚŠP v Pezinku. „Ja som sa stotožnil s väčšinou tých podozrení," povedal.

Dôvod na zrušenie obvinenia siedmim osobám bol podľa neho čisto formálno-procesný. Doplnil, že je potrebné, aby podozrenia voči osobám boli preverené procesne čistým spôsobom. Pokiaľ ide o dve osoby, ktorým by obvinenie nemalo byť vznesené, Feník konštatuje nedostatočný dôkazný stav. „V prípade týchto osôb sa jednalo o podozrenie na porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku," uviedol prokurátor.

Dôvod na zrušenie obvinení

Dôvodom na zrušenie obvinení podľa Feníka konkrétne bolo, že vyšetrovateľka prípadu Martina Babacsová v období rokov 2018 až 2022 pôsobila ako obecná poslankyňa, pričom za výkon funkcie poberala odmenu. V takomto prípade sa jej však podľa prokurátora zo zákona prerušuje výkon funkcie.

Viaceré úkony v rámci vyšetrovania tak budú musieť byť zopakované. Podľa neho však ide v tomto prípade o „relatívne v normálnom čase ukončené vyšetrovanie", pričom by mohlo byť ukončené do roku alebo roku a pol.

Dve rozhodnutia o sťažnostiach

V trestnej veci vyšetrovanej špecializovaným tímom Gorila dozorujúci prokurátor v uplynulých dňoch vydal dve rozhodnutia o sťažnostiach proti vzneseným obvineniam, pričom dve sťažnosti obvinených, týkajúcich sa uznesení o vznesení obvinenia z apríla 2023, zamietol ako nedôvodné, a na podklade ďalších siedmich sťažností napadnuté uznesenie o vznesení obvinenia z novembra 2022 zrušil a vec vrátil na nové konanie a rozhodnutie vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). Informovala o tom v pondelok 19. februára hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Zuzana Drobová.

Zároveň dozorujúci prokurátor vo vzťahu k podozrivým konaniam, ktoré boli predmetom zrušeného uznesenia, vydal pokyn na ďalší procesný postup za účelom odstránenia nedostatkov formálno-procesného charakteru, pre ktoré dospel k záveru o potrebe zrušenia rozhodnutia vyšetrovateľky,“ uviedla Drobová.

Opätovné vznesenie obvinenia

K zrušeniu jedného z uznesení vyšetrovateľky došlo podľa nej v záujme zamedzenia pochybnosti o procesnej čistote postupu a stavu pri vydaní uznesenia.

Súčasne uložený pokyn smeruje k opätovnému vzneseniu obvinenia (ak tomu nebude brániť zmena v úprave premlčacích dôb v prípade nadobudnutia platnosti a účinnosti aktuálne prejednávanej novely Trestného zákona) proti tým podozrivým, u ktorých to opodstatňuje doposiaľ nazhromaždený dôkazný materiál, za súčasného odstránenia aj menej podstatných nedostatkov formulácie skutkového stavu a cizelácie právnej kvalifikácie,“ vysvetlila hovorkyňa.

Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila ešte v novembri 2022 finančníka Jaroslava Haščáka, bývalého ministra hospodárska Jirka Malchárka, bývalú predsedníčku výkonného výboru Fondu národného majetku SR Annu Bubeníkovú a ďalšie osoby zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Haščák čelil tiež obvineniu pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Celkovo vo veci obvinili sedem osôb.

Jirko Malchárek a Anna Bubeníková boli okrem založenia zločineckej skupiny stíhaní aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti. Ďalším obvineným bol bývalý člen výkonného výboru Fondu národného majetku Jozef Jurica. Ten bol tiež obvinený zo založenia zločineckej skupiny, pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a pre obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Medzi obvinenými figuruje bývalý podpredseda výkonného výboru štátneho Fondu národného majetku z čias vlády SDKÚ Peter Huňor. NAKA ho stíhala okrem založenia zločineckej skupiny aj pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku. Obvinení boli aj Vladimír Rigász a Stanislav Reguli pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.


Počasie