• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Oceány produkujú veľkú časť kyslíka na Zemi. Ako môže Slovensko prispieť k ich ochrane?

Oceány produkujú veľkú časť kyslíka na Zemi. Ako môže Slovensko prispieť k ich ochrane?

Podľa expertov sú veľkými pľúcami sveta oceány, a nie Amazonský prales.

16.6.2023 (SITA.sk) - Celý svet si pripomína 8. júna Svetový deň oceánov, ktorý bol vyhlásený Organizáciou Spojených národov (OSN) v roku 1992. Málokto si však uvedomuje, aké dôležité sú zdravé a čisté oceány pre život na Zemi. Podľa expertov sú práve oceány veľkými pľúcami sveta, a nie Amazonský prales.

Oceány tvoria približne 71 percent povrchu Zeme a majú veľký význam pre život a klimatické procesy na našej planéte. Bez čistého a zdravého oceánu by bola totiž veľmi vážne ohrozená produkcia kyslíka, čo by malo negatívne dôsledky nielen pre ľudstvo, ale aj pre všetko živé na Zemi.

Neoceniteľný zdroj

Morské riasy a sinice, teda fytoplanktóny, fotosyntetizujú a uvoľňujú kyslík do atmosféry, vďaka čomu sú zodpovedné za produkciu veľkej časti kyslíka na Zemi. Zároveň oceány podporujú bohatú biodiverzitu a sú domovom pre veľké množstvo živočíchov i ekosystémov.

Tiež zohráva kľúčovú úlohu pri regulácii klímy a absorbuje približne 25 percent emisií oxidu uhličitého. Dôležitá je aj jeho funkcia "chladiča", vďaka čomu absorbuje a rozvádza teplo po celej planéte.

Oceán je pre život na našej planéte neoceniteľným zdrojom, a preto je nevyhnutná starostlivosť oň. Prispievame tak k zmierňovaniu klimatických zmien, k minimalizácii ich nepriaznivých vplyvov a tiež k jeho zachovaniu pre budúce generácie. Je nevyhnutný pre blaho ekosystémov, produkciu kyslíka, reguláciu klímy, ekonomiku či potravinovú bezpečnosť.

Oceány sa nás týkajú

O jeho ochranu by sa preto mali zaujímať aj obyvatelia Slovenska. Hoci sme vnútrozemskou krajinou, dotýka sa života aj u nás. Stúpajúca hladinu morí, okysľovanie oceánov alebo strata biodiverzity môže ovplyvniť klimatické vzorce, poveternostné systémy či ekosystémy po celom svete.

Tam patria i extrémne výkyvy počasia či teplotné zmeny, na ktoré môže doplatiť odvetvie poľnohospodárstva. Znížiť sa môže i dostupnosť vody a prírodných zdrojov, čím dôjde k ovplyvneniu ekonomiky krajiny a potravinovej bezpečnosti.

Pomôcť môže aj Slovensko

Tým, že na Slovensku máme sladkovodnú vodu v riekach, jazerách i rôznych vodných plochách, zdravie týchto systémov závisí od stavu oceánu a naopak. Slovensko sa ako člen OSN zaviazalo k dosiahnutiu cieľov udržateľného rozvoja. Preto pochopenie a podpora udržateľných postupov ochrany oceánov by mala byť pre nás dôležitá.

Ochrana oceánov si vyžaduje medzinárodnú spoluprácu a efektívne riadenie. Svoju dôležitú úlohu môže zohrávať aj Slovensko, a to tým, že bude pri presadzovaní trvalo udržateľných politík a bude súčasťou medzinárodných iniciatív. Prispeje tak ku kolektívnej zodpovednosti za zdravý a čistý oceán pre budúce generácie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie