• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Obyvatelia Luníka IX sa pripravujú na návštevu pápeža Františka, sprievodný program sa začal s oneskorením

Obyvatelia Luníka IX sa pripravujú na návštevu pápeža Františka, sprievodný program sa začal s oneskorením

Hlavný program bude na priestranstve pred Saleziánskym komunitným centrom v čase od 16:00 do 16:30.

14.9.2021 (Webnoviny.sk) - Obyvatelia košického sídliska Luník IX sa už od skorých ranných hodín pripravujú na návštevu Svätého Otca. Sprievodný program sa začal s menším oneskorím, a to svätou omšou pri príležitosti sviatku Povýšenia svätého Kríža.

Viac o téme: Návšteva pápeža Františka na Slovensku

Ako informovala Konferencia biskupov Slovenska, celebruje ju slovenský biskup pôsobiaci v Azerbajdžane, salezián Vladimír Fekete. Kazateľom bude ďalší salezián, don Jozef Luscoň.

Hlavný program bude na sídlisku

V poobedňajších hodinách vystúpi v rámci sprievodného programu Zbor z Luníka IX. Nasledovať bude duchovné pásmo, a to modlitba ruženca so svedectvami, spevom a tancom. Ponúkne aj videoprojekciu o pápežovi Františkovi a blahoslavených Rómoch, Emílii a Zefirínovi.

Hlavný program, teda návšteva Svätého Otca na sídlisku, bude na priestranstve pred Saleziánskym komunitným centrom v čase od 16:00 do 16:30. Dve hodiny pred príchodom pápeža Františka bude sídlisko uzavreté.

Pri organizácii pomáhajú dobrovoľníci

S organizáciou aktivít na sídlisku Luník IX pomáha približne 150 dobrovoľníkov. Mnohí sem prišli nielen z východného Slovenska. Pomáhajú organizačne, usmerňujú médiá aj návštevníkov pri jednotlivých sektoroch a sledujú aj dodržiavanie protipandemických opatrení.

Dobrovoľníčka Marika z Topoľčian je v Košiciach od nedele, odchod má plánovaný na stredu. „Mala som túžbu vidieť bližšie Svätého Otca. Je to charizmatická osobnosť,“ uviedla pre agentúru SITA. Onedlho oslávi päťdesiate narodeniny, dobrovoľnícku činnosť a stretnutie s pápežom si dala ako darček k nim.

Dobrovoľníčka Eva z Košíc si spoluprácu s miestnymi Rómami počas prípravy na stretnutie a pomoci na Luníku pochvaľuje. „Iste, vnímali to ináč, chvíľu z toho možno mali stres, ale už v pondelok sme videli, že sa tešia. Priložili tiež ruku k dielu,“ povedala pre SITA.

Dobrovoľníci ich ale museli požiadať, aby sa postarali o psov, ktorí na sídlisku pobehovali. Vyhoveli im a zatvorili ich. Pre Evu toto sídlisko nie je neznáme, jej dcéra pracovala ako dobrovoľníčka u saleziánov, ktorí sa tu starajú o pastoráciu Rómov.

V štvrti žije vyše 4-tisíc Rómov

Sídlisko Luník IX bolo postavené v 70. rokoch minulého storočia. Pôvodne malo byť sídlom pre vojenské zložky a bezpečnostné sily. Dnes na tomto sídlisku žije 4 300 obyvateľov rómskeho pôvodu, ich presný počet je však ťažké zistiť. Tretinu z nich tvoria deti a mládež.

V jednom obydlí na Luníku žije v priemere štrnásť ľudí. Veľký počet z nich žije v chudobe a zlých hygienických podmienkach. Situáciu na tomto sídlisku, ako aj na celom Slovensku, spôsobuje predovšetkým veľmi nízka úroveň vzdelania a vyučovania, ktorú samotní Rómovia často úmyselne ignorujú. Viacerí neplatia za elektrinu, teplú vodu a kúrenie.

Mnoho rodín žije takmer nepretržite s obmedzeným množstvom pitnej vody na deň či bez prístupu k pitnej vode, bez vykurovania, a to všetko súvisí s úrovňou hygieny v domoch. Odpadky sa veľmi často jednoducho vyhodia pod okná. Štvrť, do ktorej vedie iba jedna ulica, spája s mestom iba jedna autobusová linka.

Pôsobia tu saleziáni

Saleziáni don Bosca tam pastoračne pôsobia od júla 2008, keď prevzali aj zodpovednosť za výstavbu komunitného centra. Komunitné centrum tam bolo otvorené o dva roky neskôr, zameriava sa na edukáciu, kultúrne aj katechetické aktivity.

V súčasnosti tam pôsobia štyria saleziánski kňazi s viacerými laikmi, dobrovoľnými spolupracovníkmi. Zriadená je tam aj materská a základná škola, v ktorej sa vzdelávací systém snaží zachrániť deti aspoň pred úplnou negramotnosťou. Saleziáni spolu s dobrovoľníkmi sa snažia evanjelizovať a vzdelávať v štýle preventívneho systému svätého Jána Bosca.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie