• Dnes je: Piatok 18. júna 2021 meniny má Vratislav(a)

Obrovskú nákladnú loď Ever Given, ktorá zablokovala Suezský prieplav, egyptské úrady skonfiškovali

Obrovskú nákladnú loď Ever Given, ktorá zablokovala Suezský prieplav, egyptské úrady skonfiškovali

Štyristo metrov dlhá loď s váhou 200-tisíc ton sa 23.

13.4.2021 (Webnoviny.sk) - Egyptské úrady skonfiškovali obrovskú nákladnú loď, ktorá minulý mesiac zablokovala Suezský kanál.

Sporia sa totiž s jej vlastníkom o finančné odškodenie.

Šéf úradu pre správu Suezského prieplavu Usáma Rabií uviedol, že lodi Ever Given nedovolia vyplávať z krajiny, kým sa s japonským majiteľom plavidla, spoločnosťou Shoei Kisen Kaisha, nedohodnú na výške odškodného.

Deväťsto miliónov dolárov

„Loď je oficiálne zadržaná. Nechcú nič zaplatiť,“ povedal v pondelok večer pre štátnu televíziu, kde tiež uviedol, že v utorok by mal jeho úrad dokončiť vyšetrovanie incidentu. Majiteľ lode situáciu bezprostredne nekomentoval.

Rabií neuviedol, akú sumu požadujú. Nemenovaný predstaviteľ súdnictva informoval, že si úrad žiadal prinajmenšom 900 miliónov dolárov.

Túto sumu spomínal aj štátny denník Ahram. Suma zahŕňa náklady na záchrannú operáciu, financie za zastavenú dopravu v prieplave a tiež straty na poplatkoch za prechod kanálom počas týždňa, keď ho blokovala Ever Given.

Prokurátori začali vyšetrovanie

Spomenutý súdny predstaviteľ uviedol, že nariadenie na konfiškáciu vydal v pondelok súd v meste Ismailia. Posádku o tom informovali v utorok. Ako tiež uviedol, prokurátori v Ismailii začali samostatné vyšetrovanie incidentu.

Uvoľniť sa ju podarilo 29. marca.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie