• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Obranou Slovenska je podľa Sklenára aj podpora Ukrajiny, potvrdila to tiež deštrukcia Kachovskej priehrady

Obranou Slovenska je podľa Sklenára aj podpora Ukrajiny, potvrdila to tiež deštrukcia Kachovskej priehrady

Ministri obrany sa stretli v Bruseli, aby rokovali o podpore Ukrajiny a o prehlbovaní obranného priemyslu.

16.6.2023 (SITA.sk) - Podporou Ukrajiny Slovensko investuje do vlastnej obrany a bezpečnosti. V tejto pomoci je potrebné pokračovať, čo potvrdila aj deštrukcia Kachovskej priehrady. Ukazuje to, aké je dôležité, aby Ukrajina obnovila kontrolu nad svojim územím.

Rokovania v Bruseli

Uviedol to minister obrany SR Martin Sklenár, ktorý vo štvrtok 15. júna absolvoval v Bruseli viacero bilaterálnych a multilaterálnych rokovaní vo formáte ministrov obrany. Ministri rokovali prioritne o podpore Ukrajiny, ako aj o prehlbovaní obranného priemyslu Slovenska, Českej republiky a Ukrajiny.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Sklenár sa stretol aj s holandskou ministerkou obrany Kajsou Ollongrenovou a rokoval aj s nemeckým ministrom obrany Borisom Pistoriusom. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Ministerstva obrany (MO) SR Mária Precner.

Podpora iniciatívy

Sklenár zopakoval, že Slovensko naďalej podporuje iniciatívu Európskej komisie v procese urýchlenia a zvýšenia produkcie delostreleckej munície.

Slovenské zbrojárske spoločnosti majú príležitosť získať významnú podporu z EÚ na investície do zvyšovania výrobných kapacít delostreleckej munície pre doplnenie vlastných skladových zásob aj potreby Ukrajiny," uviedol Sklenár.

Jedným zo záverov dnešného rokovacieho dňa bolo tiež oficiálne pripojenie Ukrajiny k spolupráci Slovenska a Česka pri obstarávaní a prevádzke švédskych pásových bojových obrnených vozidiel CV-90.

Ministri obrany Slovenska, Ukrajiny a ministerka obrany ČR podporili intenzívnejšiu spoluprácu v tejto oblasti spoločným memorandom o porozumení.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie