• Dnes je: Štvrtok 29. februára 2024 meniny má Radomír

Obnova Turzovských kúpeľov má podporiť cestovný ruch v regióne, známy je víťazný návrh

Obnova Turzovských kúpeľov má podporiť cestovný ruch v regióne, známy je víťazný návrh

Hlavným cieľom projektu bolo obnovenie areálu kúpeľov a vytvorenie Wellness – Spa Rezortu.

Košický samosprávny kraj (KSK) vyhlásil v marci tohto roka architektonicko-urbanisticko-krajinársku dvojkolovú súťaž návrhov, ktorej predmetom bol návrh riešenia obnovy a rozvoja areálu Turzovských kúpeľov. Kúpele ležia severozápadne od mesta Gelnica.

Do medzinárodnej architektonickej súťaže sa v prvom kole zapojilo 10 účastníkov, z ktorých traja postúpili do druhého kola.

Víťazom druhého kola sa stal bratislavský ateliér Between s návrhom architektov Kataríny Fejo a Tomáša Hanáčka. Porota v prvom kole vytkla ateliéru niekoľko nedostatkov, ktoré víťaz v druhom kole zohľadnil.

Podľa KSK by mal po skončení rokovaní s víťazom nasledovať podpis zmluvy o dielo o dopracovaní urbanisticko-architektonickej štúdie. Na budúci rok by mal vzísť zo súťaže investor, ktorý kúpele obnoví a bude prevádzkovať. Investícia potrebná na obnovu v zmysle projektu sa podľa predsedu KSK Rastislava Trnku pohybuje od 10 do 20 miliónov eur.

Rekreačné miesto pre turistov aj spoločenské akcie pre domácich

Víťazné štúdio Between uspelo napríklad tiež v architektonickej súťaži na obnovu kúpeľov Sliač a malo by sa podieľať aj na novom ráze Mlynského náhonu v Košiciach. „Víťazný návrh z dielne štúdia Between podľa poroty najviac citlivo pristúpil k riešenému územiu, zachoval intimitu prostredia a plne rešpektuje historický ráz areálu niekdajších kúpeľov. Taktiež z pohľadu krajinnej architektúry bol vyhodnotený ako najlepší,“ skonštatoval Trnka.

Hlavným cieľom projektu bolo obnovenie areálu kúpeľov a vytvorenie Wellness – Spa Rezortu. Ten má byť podľa zadania primárne rekreačným miestom s ponukou služieb na obnovenie fyzických a duševných síl, ale aj celoročne využívanou lokalitou na aktívne, pasívne a ozdravné trávenie voľného času pre domácu a zahraničnú klientelu.

Ďalším dôležitým cieľom je pozdvihnúť Turzovské kúpele a prinavrátiť im status miesta na stretávanie sa miestnych obyvateľov pri celospoločenských akciách. „Pravidelné kultúrne a športové programy a podujatia pomôžu oživiť región, zviditeľniť kultúrno-historické pamiatky a tým dlhodobo rozvíjať cestovný ruch,“ uvádza k súťažnému zadaniu Slovenská komora architektov (SKA).

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 29. február 2024

horoskopy na dnes stvrtok 29 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 29. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Nenechajte sa znechutiť momentálnou situáciou a pokračujte v nasadenom tempe. Nakoniec dobre viete, že čím viac prekážok máte pred sebou, tým viac vás to priťahuje.

Býk 21.4. - 21.5.

Intrigovanie a podráždenosť v komunikácii vám nepristane. Potlačte v sebe zlosť a mlčte, inak sa nepríjemne popálite. Očakáva vás príjemné prekvapenie vo vzťahoch.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Prestanete si všímať drobné problémy a sústredíte sa na vážne kroky v oblasti vášho profesionálneho záujmu. Niekto by chcel ťažiť z vašej nevedomosti.

Rak 22.6. - 22.7.

Môžete dosiahnuť veľa, ale zrieknite sa tvrdohlavosti. Snažte sa riešiť úlohy diplomaticky. Je na mieste opatrnosť pri styku s kontrolórom alebo revízorom.
Všetky Horoskopy pre Štvrtok 29. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie