• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Obmedzenie platieb v hotovosti na jednotnú sumu navrhovanú stranou SaS sa ministerstvu nepozdáva a navrhuje kompromis

Obmedzenie platieb v hotovosti na jednotnú sumu navrhovanú stranou SaS sa ministerstvu nepozdáva a navrhuje kompromis

Poslanci za stranu SaS navrhujú schváliť novelu zákona o obmedzení platieb v hotovosti, kde od júla tohto roka navrhujú jednotnú sumu 15-tisíc eur pre všetky osoby.

Ministerstvo financií SR nesúhlasí s návrhom poslancov za stranu Sloboda a Solidarita (SaS) na obmedzenie platieb v hotovosti na jednotnú sumu 15-tisíc eur.

Rezort odporúča upraviť poslanecký návrh kompromisne tak, aby limit, do ktorého sú umožnené platby v hotovosti, bol vo výške 10-tisíc eur. Legislatívny návrh od poslancov za SaS parlament v marci posunul do druhého čítania.

Ministerstvo s liberálmi nesúhlasí

Rezort financií sa súčasne nestotožňuje s názorom liberálnych poslancov, že zákon o obmedzení platieb v hotovosti nenaplnil svoj deklarovaný cieľ, ktorým bola eliminácia daňových podvodov. „Zistiteľnosť objemu príjmov, resp. odplatnosti zdaniteľných obchodov realizovaných daňovými subjektmi patrí k základným pilierom úloh finančnej správy pri ochrane záujmov štátu,“ upozorňuje.

Tok hotovostných prostriedkov, ktorý nie je zaznamenaný ani v systéme e-kasa, podľa ministerstva financií nepodlieha zaznamenávaniu preukázateľným a hodnoverným spôsobom nezávislým subjektom, a preto nie sú k dispozícii nijaké podklady umožňujúce zistenie reálnych zdaniteľných príjmov a identifikáciu zdaniteľných obchodov pre účely dane z pridanej hodnoty.

Aktuálny dvojaký systém

V súčasnosti je zákaz platieb v hotovosti dvojaký. Zatiaľ čo pre fyzické osoby – nepodnikateľov platí hranica 15-tisíc eur, nad ktorú sú platby v hotovosti zakázané, pre ostatné subjekty, teda pre právnické osoby a fyzické osoby – podnikateľov platí prísnejšia hranica, a síce 5-tisíc eur.

Poslanci za stranu SaS navrhujú schváliť novelu zákona o obmedzení platieb v hotovosti, kde od júla tohto roka navrhujú jednotnú sumu 15-tisíc eur pre všetky osoby.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie