• Dnes je: Pondelok 16. júla 2018 meniny má Drahomír

Obmedzenia v obchode po brexite poškodia Britániu aj EÚ

Obmedzenia v obchode po brexite poškodia Britániu aj EÚ

V prípade obchodu podľa pravidiel Svetovej obchodnej organizácie Británia stratí ročne 16 mld.

BRUSEL 3. decembra (WebNoviny.sk) - Vystúpenie Veľkej Británie z Európskej únie spôsobí škody vo vzájomnom obchode v prípade obchodu na základe pravidiel Svetovej obchodnej organizácie (WTO), ale aj v prípade uzavretia dohody o voľnom obchode.

Vyplýva to z prieskumu európskej výskumnej siete EconPol, ktorý koordinuje mníchovský inštitút Ifo. Rast nákladov na obchod v prípade Británie bude vyšší ako úspory, ktoré krajina dosiahne tým, že už nebude prispievať do rozpočtu EÚ. Konštatuje sa to v správe o výsledkoch prieskumu, ktorú v nedeľu agentúre SITA poskytol inštitút Ifo.


Ak by sa budúci obchod medzi Britániou a Európskou úniou uskutočňoval podľa pravidiel WTO, Londýn stratí ročne 16 mld. eur, hoci do rozpočtu EÚ nebude nič platiť. Na strane EÚ straty v dôsledku výpadku príspevkov Británie a nákladov na obchodovanie na základe pravidiel WTO budú v sume 44 mld. eur ročne. "Brexit bude znamenať straty pre všetkých," povedal šéf inštitútu Ifo Clemens Fuest.

"Dohoda o voľnom obchode by mohla dodatočné náklady vyplývajúce z obchodných obmedzení znížiť o viac ako o polovicu," dodal Fuest. Straty EÚ by v takom prípade klesli na sumu 27 mld. eur a úspory Británie vyplývajúce z toho, že nebude prispievať do rozpočtu EÚ, by viac-menej vykompenzoval rast nákladov na obchod. "Vyjednávania sa preto musia sústrediť na minimalizovanie ekonomických strát prostredníctvom komplexnej dohody o voľnom obchode," poznamenal Fuest.

Pozrite si náš nový Magazín!

Patríte tiež medzi tých, ktorí balenie na dovolenku nemajú radi?

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie