• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Obhajca právnika Paru nerozumie skutku, pre ktorý je jeho klient obvinený

Obhajca právnika Paru nerozumie skutku, pre ktorý je jeho klient obvinený

Marek Para je momentálne zadržaný.

20.4.2022 (Webnoviny.sk) - Obhajca obvineného advokáta Mareka Paru Michal Mandzák si pozorne prečítal uznesenie o vznesení obvinenia svojho klienta, predmetnému skutku však neporozumel.

Povedal to pre médiá po stredajšej porade s obvineným, ktorý je momentálne zadržaný Národnou kriminálnou agentúrou. V stredu alebo vo štvrtok by sa podľa Mandzáka zároveň mal uskutočniť výsluch obvineného.

Zároveň Madzák vyhlásil, že jeho klient nie je obvinený z ohrozovania daňového tajomstva. Z čoho je Para obvinený, však nespresnil. „Ten skutok ako je formulovaný, lebo skutok je základom trestného konania, tak ja som to obvinenie nepochopil. Ja nemusím chápať všetko, ale obvinenie chápem ako zjavne absurdné," dodal Mandzák.

Remišová vyzvala Fica, aby sa pre obvinenie vzdal mandátu poslanca

Predseda opozičnej strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) a bývalý premiér Robert Fico by sa mal vzdať mandátu poslanca Národnej rady SR.

Vyzýva ho k tomu vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí) v reakcii na stredajšie informácie, na základe ktorých mal byť spolu s exministrom vnútra Robertom Kaliňákom obvinený zo založenia a zosnovania zločineckej skupiny a tiež z trestného činu ohrozenia daňového tajomstva.

„Konečne prišli na rad tí, ktorí sú v štruktúre postavení najvyššie. Fico by sa nemal skrývať za poslanecký mandát a vzdať sa ho," dodala Remišová.

Heger verí, že podozrenia polície voči Ficovi a Kaliňákovi sú podložené dôkazmi

Rozhodnutie orgánov činných v trestnom konaní v súvislosti s obvinením Roberta Kaliňáka a Roberta Fica je podľa premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) ich autonómnym rozhodnutím a Heger verí, že podozrenia polície sú podložené aj dôkazmi. Vyhlásil to po stredajšom rokovaní vlády.


Sulíkovci budú jednotne hlasovať za súhlas na vzatie Fica do väzby

Poslanecký klub strany Sloboda a Solidarita (SaS) bude jednotne hlasovať za súhlas na vzatie Roberta Fica do väzby, ak o to Národnú radu SR požiada príslušný orgán.

Ako informoval hovorca SaS Ondrej Šprlák, členovia parlamentu za SaS to dnes odhlasovali na prebiehajúcom poslaneckom klube, kde sa dozvedeli o zadržaní Roberta Kaliňáka.


Exministra vnútra mali v stredu s bývalým premiérom Fico obviniť zo založenia a zosnovania zločineckej skupiny.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie