• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Obezita postihuje na Slovensku čoraz viac aj deti, predstavuje veľké riziko

Obezita postihuje na Slovensku čoraz viac aj deti, predstavuje veľké riziko

Údaje ukazujú, že problém s obezitou majú viac chlapci než dievčatá a najviac obéznych chlapcov je vo veku šesť až 14 rokov.

Obezita postihuje na Slovensku už aj najmladšie ročníky a podľa posledných štatistických údajov máme na Slovensku viac ako 12-tisíc obéznych detí evidovaných v rámci ambulancií všeobecnej starostlivosti o deti a dorast.

V tlačovej správe o tom informuje Alžbeta Sivá, hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

Údaje ukazujú, že problém s obezitou majú viac chlapci než dievčatá a najviac obéznych chlapcov je vo veku šesť až 14 rokov.

„Obezita u detí a dospievajúcich osôb predstavuje veľké riziko, ktoré vplýva na samotný vývin a celkové zdravie. Skracuje detstvo, lebo urýchľuje nástup puberty, vedie k cukrovke druhého typu, vysokému krvnému tlaku, kardiovaskulárnym chorobám a priamo súvisí aj s viacerými typmi rakovinových ochorení,“ upozorňuje NCZI.

Centrum pripomína, že obezita sa stáva závažným zdravotným problémom v 21. storočí, pričom významné úlohy v jej rozšírení v spoločnosti predstavuje najmä nevhodná strava a sedavý spôsob života. „Preto sa organizácie zaoberajúce sa problematikou obezity rozhodli vyhlásiť 4. marec Svetovým dňom obezity. Ich cieľom je upozorniť na závažnosť problému obezity a potrebu ozdravenia životného štýlu,“ komentuje NCZI, ktoré obezitu vníma nielen ako problém tejto, ale aj budúcich generácií.

Odborníci vyvrátili predsudky o elektronickom športe. Hráči majú dobré zdravotné výsledky

Hráči elektronického športu majú oproti bežnej svetovej populácii zdravšiu telesnú hmotnosť, menej pijú alkohol a menej fajčia. V novej štúdii to tvrdia odborníci z austrálskej Queensland University of Technology (QUT).

Do výskumu sa zapojilo 1 400 respondentov zo 65 krajín. Ako prví skúmali index telesnej hmotnosti na globálnej vzorke e-športovcov.


Zistili u nich medzi 9 až 21% väčšiu pravdepodobnosť na zdravšiu hmotnosť, ako u ostatných ľudí. Najlepších 10% hráčov malo výrazne lepšiu fyzickú kondičku ako hráči na nižšej úrovni.

Búranie predsudkov

Výskumník Michael Trotter vyhlásil, že výsledky sú prekvapivé vzhľadom na globálnu úroveň obezity. „Zistenia spochybňujú stereotyp o obezite hráčov,“ povedal. „Ak premýšľate nad e-športom, často sa objavia obavy zo sedavého správania a zlého zdravotného stavu,“ dodal.


Štúdia však objavila „zaujímavé a zmiešané“ výsledky. „Najlepší hráči sa viac ako hodinu denne venujú fyzickému cvičeniu, aby lepšie zvládli stres a celkový výkon v hre,“ uviedol.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča venovať sa fyzickej aktivite týždenne minimálne 150 minút. Ako ozrejmil Trotter, iba najlepší hráči splnili odporúčania, pritom cvičili v priemere štyri dni v týždni.

Morbídna obezita

Výskum tiež zistil, že 4,03% hráčov má vyššiu pravdepodobnosť dosiahnuť morbídnu obezitu v porovnaní s globálnou populáciou.


Trotter navrhol vytvoriť stratégie pre hráčov patriacich do skupiny s vyšším indexom telesnej hmotnosti. „Fyzická aktivita a cvičenie súvisia s úspechom v e-športe a mali by sa na ne zamerať hráči i organizácie, ktoré ich trénujú,“ vyjadril sa odborník.


Podľa neho tak mladá generácia hráčov bude mať v budúcnosti viac dôvodov a motivácie fyzicky cvičiť, čo je prospešné pre ich celkové zdravie a výkon.

Alkohol a cigarety

Štúdia odhalila aj ďalší zaujímavý fakt. Hráči e-športov majú o 7,8% vyššiu pravdepodobnosť, že nebudú každý deň piť alkohol. Z tých, ktorí si dajú pohárik, 0,5% uviedlo, že tak robí každý deň.


Analýza zistila, že len 3,7% hráčov sú denní fajčiari, pričom frekvencia fajčenia je v porovnaní s globálnymi dátami o 18,7% nižšia.


Experti by sa chceli v ďalšej štúdii zamerať na to, ako programy na stredných a vysokých školách môžu zlepšiť zdravotný stav a zvýšiť fyzickú aktivitu študentov, ktorí sa venujú e-športom.


Na svet sa valí pandémia obezity. Predpovede odborníkov sú hrozivé

Odborníci sa obávajú pribúdania obéznych detí, rizikové sú najmä deti v mestských bytoch


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie