• Dnes je: Sobota 23. septembra 2023 meniny má Zdenka

Obezita postihuje na Slovensku čoraz viac aj deti, predstavuje veľké riziko

Obezita postihuje na Slovensku čoraz viac aj deti, predstavuje veľké riziko

Údaje ukazujú, že problém s obezitou majú viac chlapci než dievčatá a najviac obéznych chlapcov je vo veku šesť až 14 rokov.

Obezita postihuje na Slovensku už aj najmladšie ročníky a podľa posledných štatistických údajov máme na Slovensku viac ako 12-tisíc obéznych detí evidovaných v rámci ambulancií všeobecnej starostlivosti o deti a dorast.

V tlačovej správe o tom informuje Alžbeta Sivá, hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

Údaje ukazujú, že problém s obezitou majú viac chlapci než dievčatá a najviac obéznych chlapcov je vo veku šesť až 14 rokov.

„Obezita u detí a dospievajúcich osôb predstavuje veľké riziko, ktoré vplýva na samotný vývin a celkové zdravie. Skracuje detstvo, lebo urýchľuje nástup puberty, vedie k cukrovke druhého typu, vysokému krvnému tlaku, kardiovaskulárnym chorobám a priamo súvisí aj s viacerými typmi rakovinových ochorení,“ upozorňuje NCZI.

Centrum pripomína, že obezita sa stáva závažným zdravotným problémom v 21. storočí, pričom významné úlohy v jej rozšírení v spoločnosti predstavuje najmä nevhodná strava a sedavý spôsob života. „Preto sa organizácie zaoberajúce sa problematikou obezity rozhodli vyhlásiť 4. marec Svetovým dňom obezity. Ich cieľom je upozorniť na závažnosť problému obezity a potrebu ozdravenia životného štýlu,“ komentuje NCZI, ktoré obezitu vníma nielen ako problém tejto, ale aj budúcich generácií.

Odborníci vyvrátili predsudky o elektronickom športe. Hráči majú dobré zdravotné výsledky

Hráči elektronického športu majú oproti bežnej svetovej populácii zdravšiu telesnú hmotnosť, menej pijú alkohol a menej fajčia. V novej štúdii to tvrdia odborníci z austrálskej Queensland University of Technology (QUT).

Do výskumu sa zapojilo 1 400 respondentov zo 65 krajín. Ako prví skúmali index telesnej hmotnosti na globálnej vzorke e-športovcov.


Zistili u nich medzi 9 až 21% väčšiu pravdepodobnosť na zdravšiu hmotnosť, ako u ostatných ľudí. Najlepších 10% hráčov malo výrazne lepšiu fyzickú kondičku ako hráči na nižšej úrovni.

Búranie predsudkov

Výskumník Michael Trotter vyhlásil, že výsledky sú prekvapivé vzhľadom na globálnu úroveň obezity. „Zistenia spochybňujú stereotyp o obezite hráčov,“ povedal. „Ak premýšľate nad e-športom, často sa objavia obavy zo sedavého správania a zlého zdravotného stavu,“ dodal.


Štúdia však objavila „zaujímavé a zmiešané“ výsledky. „Najlepší hráči sa viac ako hodinu denne venujú fyzickému cvičeniu, aby lepšie zvládli stres a celkový výkon v hre,“ uviedol.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča venovať sa fyzickej aktivite týždenne minimálne 150 minút. Ako ozrejmil Trotter, iba najlepší hráči splnili odporúčania, pritom cvičili v priemere štyri dni v týždni.

Morbídna obezita

Výskum tiež zistil, že 4,03% hráčov má vyššiu pravdepodobnosť dosiahnuť morbídnu obezitu v porovnaní s globálnou populáciou.


Trotter navrhol vytvoriť stratégie pre hráčov patriacich do skupiny s vyšším indexom telesnej hmotnosti. „Fyzická aktivita a cvičenie súvisia s úspechom v e-športe a mali by sa na ne zamerať hráči i organizácie, ktoré ich trénujú,“ vyjadril sa odborník.


Podľa neho tak mladá generácia hráčov bude mať v budúcnosti viac dôvodov a motivácie fyzicky cvičiť, čo je prospešné pre ich celkové zdravie a výkon.

Alkohol a cigarety

Štúdia odhalila aj ďalší zaujímavý fakt. Hráči e-športov majú o 7,8% vyššiu pravdepodobnosť, že nebudú každý deň piť alkohol. Z tých, ktorí si dajú pohárik, 0,5% uviedlo, že tak robí každý deň.


Analýza zistila, že len 3,7% hráčov sú denní fajčiari, pričom frekvencia fajčenia je v porovnaní s globálnymi dátami o 18,7% nižšia.


Experti by sa chceli v ďalšej štúdii zamerať na to, ako programy na stredných a vysokých školách môžu zlepšiť zdravotný stav a zvýšiť fyzickú aktivitu študentov, ktorí sa venujú e-športom.


Na svet sa valí pandémia obezity. Predpovede odborníkov sú hrozivé

Odborníci sa obávajú pribúdania obéznych detí, rizikové sú najmä deti v mestských bytoch

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Sociálna poisťovňa začne ľuďom zasielať dôchodkovú prognózu, závisieť bude od veku poistenca

socialna poistovna zacne ludom zasielat dochodkovu prognozu zavisiet bude od veku poistenca

Sociálna poisťovňa bude od roku 2026 zasielať poistencovi dôchodkovú prognózu, teda informáciu o jeho predpokladaných dôchodkových nárokoch.

Pripravovaný návrh vyhlášky

Ministerstvo práce a sociálnych vecí už pripravuje návrh vyhlášky, ktorou sa stanoví vzor dôchodkovej prognózy a podrobnosti o jej obsahu. Vyhláškou sa má stanoviť aj spôsob určenia predpokladaného dôchodkového veku poistenca a parametre, predpoklady a pravidlá na určenie zákonom vymedzených prognóz dôchodkových nárokov poistenca a na určenie vplyvu inflácie na tieto prognózy.

„Cieľom návrhu vyhlášky je preto vytvorenie jednotného dokumentu obsahujúceho informácie, ktoré majú uľahčiť porozumenie nárokom z povinného dôchodkového systému, prípadne stavu a hodnote úspor v starobnom dôchodkovom sporení,“ uviedlo ministerstvo.

Prognóza závisiaca od veku poistenca

Penzijnú prognózu poisťovňa sprístupní do 31. mája kalendárneho roka na elektronickom účte poistenca. Sociálna poisťovňa však bude povinná zaslať poistencovi dôchodkovú prognózu aj poštou.

Periodicita zasielania dôchodkovej prognózy bude závisieť od veku poistenca. Ak má poistenec viac ako 18 rokov a menej ako 50 rokov a bol dôchodkovo poistený aspoň jeden deň, dôchodkovú prognózu bude dostávať každých päť rokov. Ak má poistenec viac ako 50 rokov, bude penzijnú prognózu dostávať každý rok.

Tri scenáre

Dôchodková prognóza bude obsahovať základnú a alternatívnu prognózu výšky starobného dôchodku, získané obdobie dôchodkového poistenia a premenné, od ktorých je výška jeho budúceho dôchodku závislá, ako aj dôchodkový vek poistenca. Základná prognóza dôchodku má obsahovať tri scenáre, ktoré by sa mali odvíjať od predpokladaného vývoja parametrov ovplyvňujúcich výšku starobnej penzie.

Alternatívna prognóza má zohľadňovať zmeny faktorov, na ktoré má mať vplyv aj samotný poistenec, napríklad zvýšenie vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby, získanie dôchodkového poistenia, či účasť v druhom dôchodkovom pilieri. Dôchodková prognóza bude obsahovať aj informáciu o vplyve inflácie na výšku budúceho dôchodku.


Počasie