• Dnes je: Sobota 01. októbra 2022 meniny má Arnold

Obezita má nového nepriateľa. Vymysleli zariadenie, ktoré vám zatvorí ústa a nedovolí jesť

Obezita má nového nepriateľa. Vymysleli zariadenie, ktoré vám zatvorí ústa a nedovolí jesť

V boji s obezitou môže pomôcť nové zariadenie, ktoré človeku nedovolí jesť.

Niektoré objavy sa zdajú na prvý pohľad naozaj kuriózne a človeku napadne, či to vedci myslia vážne alebo si robia žarty.

Do tejto kategórie spadá aj nový vynález, prostredníctvom ktorého chcú odborníci bojovať proti stále sa zhoršujúcej kríze obezity.

Tím vedcov prišiel so zariadením, ktoré vám jednoducho zatvorí ústa.

Alternatíva k chirurgickým zákrokom

DentalSlim Diet Control vyvinuli vedci z University of Otago na Novom Zélande spolu s kolegami z Veľkej Británie. Vedúci tímu profesor Paul Brunton zo spomínanej vysokej školy uviedol, že zariadenie je efektívny, bezpečný a cenovo dostupný nástroj pre ľudí bojujúcich s obezitou.

Namontovať ho môže len zubár, no človek si ho dokáže uvoľniť, ak bude v núdzi. Odborník ho potom môže opäť nasadiť a opäť sa dá zložiť.


„Hlavnou prekážkou pre ľudí, ktorí sa snažia úspešne znížiť svoju hmotnosť, je vysporiadať sa s novými návykmi. Tie majú na nejaký čas zabezpečiť príjem nízkokalorickej stravy,“ uviedol Brunton.


Ako dodal, novinka je neinvazívnou, reverzibilnou a ekonomickou alternatívou k chirurgickým zákrokom. „Faktom je, že toto zariadenie nemá žiadne nepriaznivé následky,“ vyhlásil.

Obezita

I keď návšteva zubára u mnohých ľudí nepatrí medzi tie najpríjemnejšie zážitky, odborníci už nejaký čas upozorňujú, že obezita predstavuje pre celosvetovú populáciu veľké riziko.

Prieskum Úradu verejného zdravotníctva SR z roku 2019, na ktorom sa zúčastnilo 3 744 respondentov, ukázal, že obezita trápi takmer 15 % populácie Slovenska.


Napríklad vo Veľkej Británii je toto číslo ešte vyššie, a to 28 percent. V USA sú traja zo štyroch dospelých (71,6 %) nad 20 rokov buď obézni alebo majú nadváhu.

Žiadne jedlo

DentalSlim Diet Control nainštaluje zubár na zadných horných aj dolných zuboch. Využíva pritom aj magnet a na mieru vyrobené zaisťovacie skrutky. Výsledkom toho dômyselného zabezpečenia je, že človek nemôže nič zjesť.


Jedine, ak by to dokázal vďaka dvojmilimetrovej medzere, ktorá je určená na pitie, dýchanie ústami alebo rozprávanie.


Firma, ktorá stojí za zariadením, uviedla, že vykonala aj test na dobrovoľníkoch. Analýza odhalila, že v priemere sa im znížila za dva týždne telesná hmotnosť o 6,36 kilogramu. Účastníkov motivovali s tým, aby nevzdávali úsilie zredukovať svoju hmotnosť.

Náročná cesta

Každý, kto si dá nainštalovať zariadenie, dostane nástroj, ktorým ho v prípade potreby otvorí. Autori dodali, že počas výskumu to nevyužil žiaden z účastníkov. Všetci boli so zariadením spokojní, no autori odvtedy vylepšili jeho dizajn, aby bol funkčne aj esteticky komfortnejší.


„Ľudia sa celkovo cítili lepšie, mali väčšiu sebadôveru a boli odhodlaní dôjsť do cieľa na svojej ceste za stratou hmotnosti,“ povedal Brunton.


Uznal, že je to náročná skúška, no ľudia, ktorí naozaj túžia po znížení hmotnosti, musia byť presvedčení a odhodlaní. „Ale pre milióny z celého sveta, ktorí s tým zápasia, je to spôsob, ako ich vrátiť naspäť k normálnym stravovacím návykom. Môže to skutočne pomôcť mnohým ľuďom,“ dodal.


Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenské domácnosti od zadlžovania neodrádzajú ani rastúce úrokové sadzby, toto tempo je však podľa odborníkov neudržateľné

slovenske domacnosti od zadlzovania neodradzaju ani rastuce urokove sadzby toto tempo je vsak podla odbornikov neudrzatelne

Úvery domácnostiam si aj v druhom štvrťroku udržali dvojciferný rast. Medziročne ich objem vzrástol o 10,9 %. Zvyšovanie úrokových sadzieb v dôsledku ich nárastu na finančných trhoch sa tak nateraz podľa Národnej banky Slovenska (NBS) zásadnejšie neprejavilo v tempe poskytovania úverov.

A to aj napriek tomu, že sadzby pri nových úveroch domácnostiam vzrástli a aktuálne už dosahujú úroveň z konca roka 2018.

Hypotéky sú najžiadanejšie

Ľudí k zvyšovaniu zadlženosti motivuje podľa centrálnej banky pokračujúci rast cien nehnuteľností, stále zrýchľujúca sa inflácia, očakávania z pokračujúceho rastu úrokových sadzieb a pretrvávajúca priaznivá situácia na trhu práce.

Aj naďalej je úverový rast pri domácnostiach ťahaný úvermi na bývanie, pričom spotrebiteľské úvery zaznamenávajú ešte stále mierny medziročný pokles.


Úvery domácnostiam tak rástli tretím najrýchlejším tempom v EÚ. Tempo zvyšovania cien v ekonomike však v posledných mesiacoch už predbehlo rast úverov.

Zvyšovanie úrokových sadzieb

Banky však očakávajú zmierňovanie dopytu po úveroch v ďalšom období. V nadchádzajúcom období sa dá podľa NBS očakávať zosilňovanie faktorov brzdiacich dopyt po úveroch.

Bude to v dôsledku rastúcich úrokových sadzieb, znižovania motivácie k refinancovaniu úverov, ochladenia aktivity na trhu nehnuteľností, ako aj zvýšenej neistoty domácností v dôsledku nárastu cien, predovšetkým energií, a s tým spojenej zvýšenej obozretnosti ľudí.


Podiel predčasne splatených úverov sa výrazne znížil. Naznačuje to zmierňovanie záujmu o refinancovanie po silnej jarnej vlne, keď časť klientov už refinancovala svoje úvery v predchádzajúcom období a u ďalšej časti klientov už ich záujem o tento krok pri aktuálnych úrovniach úrokov slabne.


Refinancovanie úverov pri nízkych úrokových sadzbách využívali podľa NBS najmä tí, ktorým veľké finančné ťažkosti aj tak nehrozia. Naopak tí, čo by to viac potrebovali, sa tejto šance chopili v menšej miere.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasieZdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie