• Dnes je: Nedeľa 10. decembra 2023 meniny má Radúz

Obchvat Veľkej Lomnice zvýši bezpečnosť a plynulosť dopravy, výstavba má trvať rok

Obchvat Veľkej Lomnice zvýši bezpečnosť a plynulosť dopravy, výstavba má trvať rok

„Preložka cesty II/540 je navrhnutá mimo zastavané územie do územia západne od obce cez lokality Na rovni a Nad rašeliniskom, kde by cesta mala sprístupniť územie pre pripravovaný priemyselný park,“ píše sa v zámere.

Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja pripravuje výstavbu obchvatu Veľkej Lomnice (okres Kežmarok). Cesta prechádzajúca obcou je už dlhodobo mimoriadne vyťažená, často sa tam tvoria kolóny. Verejnosť ju využíva aj na presun do častí Vysokých Tatier – Tatranskej Lomnice či Starej Lesnej.

Náklady vyše 20 miliónov eur

Orientačné náklady na výstavbu obchvatu s dĺžkou viac ako 3,4 kilometra predstavujú viac ako 23 miliónov eur s DPH. Vyplýva to zo zámeru, ktorý už organizácia predložila na posudzovanie vplyvov na životné prostredie (EIA).


Cesta druhej triedy II/540 prechádzajúca Lomnicou zabezpečuje napojenie z cesty I/66 do ďalších obcí, ale aj rekreačných stredísk a častí vo Vysokých Tatrách, a to odbočením cez úrovňové železničné priecestie na trati Poprad – Plaveč. Vedie centrom obce s obojstrannou obytnou zástavbou, križuje tiež Skalnatý potok a na severnom výjazde z obce trať Tatranských elektrických železníc v úseku Studený potok – Tatranská Lomnica.

Obchvat sa napojí na pôvodnú cestu

„Preložka cesty II/540 je navrhnutá mimo zastavané územie do územia západne od obce cez lokality Na rovni a Nad rašeliniskom, kde by cesta mala sprístupniť územie pre pripravovaný priemyselný park,“ píše sa v zámere. Začínať sa má na ceste I/66 v zatiaľ navrhovanej okružnej križovatke pred čerpacou stanicou a križovatkou s cestou vedúcou k čističke odpadových vôd.


Tá bude podľa zámeru súčasťou plánovanej mimoúrovňovej križovatky Veľká Lomnica v rámci druhej etapy dlhodobo pripravovanej preložky cesty I/66 Poprad – Kežmarok. Obchvat navrhovaný krajom bude končiť plynulým napojením na pôvodnú cestu II/540 za ďalšou navrhovanou okružnou križovatkou do obce Stará Lesná.

Výstavba má začať v roku 2024


Projekt počíta aj s ďalšími dvoma okružnými križovatkami, ktoré zabezpečia napojenie na Mlynicu a budúci priemyselný park, rovnako aj s chodníkmi pre cyklistov a peších.


Predpokladaný začiatok výstavby je rok 2024, trvať by mala rok. Obchvat podľa predkladateľa umožní presmerovanie všetkej tranzitnej dopravy z centra obce Veľká Lomnica smerujúcej do Vysokých Tatier a zároveň umožní rozvoj a dopravnú obsluhu územia určeného pre priemyselný park.


Tým sa podľa neho podstatne zvýši bezpečnosť a plynulosť dopravy na miestnych komunikáciách v obci, ako aj v kolíznej križovatke na vjazde do obce cez železničné priecestie. Práve v tomto bode sa už stalo niekoľko dopravných nehôd, naposledy v úvode augusta, keď sa tam zrazil osobný vlak s autom.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 10. december 2023

horoskopy na dnes nedelu 10 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Asi ste porušili nejaké príkazy a dnes sa objavia problémy. Prestaňte robiť starosti iným, lebo môže dôjsť k niečomu, čo sa už nedá napraviť.

Býk 21.4. - 21.5.

Dnes sa najľahšie dohovoríte s ľuďmi, s ktorými máte nejaký dlhodobý spor. Určite sa vám podarí vybaviť záležitosť, ktorá vás už dlhšie trápi.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Váš zámer ešte nie je zrelý na zverejnenie. Nerozhodujte, či ide o pracovný, alebo súkromný zámer. Mohli by ste všetko zakríknuť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ovládne vás pocit neistoty. Nebojte sa, nájdete správny postup. Zodpovedný prístup sa vám vyplatí, dozviete sa o zlepšení vašej finančnej situácie.Všetky Horoskopy pre Nedeľu 10. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie