• Dnes je: Streda 29. marca 2023 meniny má Miroslav

Obce, mestá aj inštitúcie sa môžu uchádzať o príspevok na inštaláciu fotovoltických zariadení, SIEA zverejnila výzvu

Obce, mestá aj inštitúcie sa môžu uchádzať o príspevok na inštaláciu fotovoltických zariadení, SIEA zverejnila výzvu

Minister hospodárstva Karel Hirman a generálny riaditeľ SIEA Stanislav Jurikovič.

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) vyhlasuje výzvu na podporu využívania fotovoltických zariadení na výrobu elektriny vo verejnom sektore.

Na spoločnej tlačovej besede o tom informovali minister hospodárstva Karel Hirman a generálny riaditeľ agentúry Stanislav Jurikovič.

Celkovo je na výzvu v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia vyčlenených 5 mil. eur, oprávnenými žiadateľmi sú subjekty ústrednej štátnej správy, subjekty územnej samosprávy a verejnoprávne inštitúcie.

Podmienky výzvy ministerstva

Ako uviedol minister, výzva prichádza v čase, kedy štátnu, ale aj verejnú správu a samosprávy trápia vysoké ceny energií a okrem kompenzácií im chce štát pomôcť aj so samotnou výrobou elektrickej energie priamo na mieste prostredníctvom fotovoltických panelov. Zdôraznil pritom, že podmienkou je, aby 95 % vyrobenej elektriny spotreboval priamo konkrétny subjekt.


„Je potrebné si pripraviť projekt a uchádzať sa o prostriedky, podmienkou je, aby žiadatelia mali 100-percentnú istotu, že sa projekt zrealizuje ešte tento rok,“ zdôraznil ďalej Hirman.

Podmienky výzvy agentúry

Generálny riaditeľ SIEA doplnil, že žiadosti bude možné podávať počas kôl, výzva bude otvorená na mesiac, ak sa finančné prostriedky nevyčerpajú, otvorí sa ďalšie mesačné kolo. Záujemcovia už žiadosti môžu podávať, je potrebné splniť niekoľko podmienok.


„Musí tam byť energetický audit, urobené verejné obstarávanie, následne sa podáva žiadosť a čo je dôležité, nemal by byť ten fotovoltický systém riešený pred podaním žiadosti,“ upozornil Jurikovič.

Výzva sa aktuálne týka všetkých krajov, okrem Bratislavského. Počas roka však agentúra avizuje aj vyhlasovanie ďalších výziev.

Podpora do výšky 95 % nákladov


Obce, mestá, VÚC a verejnoprávne inštitúcie ako napríklad verejné vysoké školy môžu získať podporu do výšky 95 % oprávnených nákladov, v prípade subjektov ústrednej štátnej správy je podpora 100 %. Minimálna výška žiadaného príspevku na projekt nie je ustanovená, maximálna je 750 tisíc eur.

Výzva je zameraná na výstavbu fotovoltických zariadení s inštalovaným výkonom od 10 do 500 kW v prípade pripojenia zariadenia do elektrizačnej sústavy a bez obmedzenia výkonu v prípade ostrovnej prevádzky.


Výzva bude otvorená, čo znamená, že žiadosti je možné predkladať priebežne k termínom hodnotiacich kôl. Termín uzavretia prvého hodnotiaceho kola je stanovený na 28. februára tohto roka. Následne budú projekty hodnotené v mesačných intervaloch. Výzva bude otvorená do vyčerpania alokácie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Fico a Pellegrini sú na tom v prieskume dôveryhodnosti rovnako, najmenej ľudí verí Matovičovi

fico a pellegrini su na tom v prieskume doveryhodnosti rovnako najmenej ludi veri matovicovi

29.3.2023 (SITA.sk) - Najdôveryhodnejším politikom na Slovensku zostáva prezidentka Zuzana Čaputová, dôveruje jej 43 percent Slovákov. Za ňou nasledujú Peter Pellegrini (Hlas-SD) a Robert Fico (Smer-SD), ktorým zhodne dôveruje 29 percent ľudí. Ďalším v poradí je predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) s 22-percetnou dôverou a premiér Eduard Heger (Demokrati) s dôverou na úrovni 21 percent.

Najmenej dôveryhodný je Matovič

Naopak, najmenej dôveryhodným politikom je Igor Matovič (OĽaNO), ktorému nedôveruje 80 percent populácie Slovenska. Vyplýva to z prieskumu, ktorý uskutočnila agentúra Median.sk od 1. februára do 5. marca na vzorke 1 006 respondentov starších ako 18 rokov.


Dôveru prezidentke Čaputovej deklarujú ľudia bez ohľadu na vek. Mierne častejšie jej nedôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov. Dôveru jej častejšie deklarujú obyvatelia Bratislavského, ale aj Prešovského a Košického kraja. Výrazne menej často jej dôverujú obyvatelia Žilinského a Nitrianskeho kraja.

Dôveru Čaputovej deklarujú najmä voliči strán Progresívne Slovensko, Za ľudí, SaS, ale čiastočne aj KDH, Sme rodina alebo OĽaNO.

Kto najviac dôveruje Ficovi a Pellegrinimu?

Predsedovi strany Smer-SD Ficovi dôverujú ľudia vo veku 50 a viac rokov a najmä obyvatelia Prešovského a Žilinského kraja. Naopak, nedôveru mu deklarujú obyvatelia Bratislavského alebo Banskobystrického kraja. Dôveru má najmä u voličov strany Smer-SD, ale aj Hlas-SD a Republika.

Súčasnému premiérovi Hegerovi deklarujú dôveru obyvatelia bez ohľadu na vek. Dôveru mu deklarujú najmä obyvatelia Trnavského, Prešovského a Košického kraja. Z hľadiska podpory politických strán mu deklarujú dôveru voliči strán OĽaNO, KDH a PS, čiastočne aj voliči SaS, Za ľudí a Sme rodina.


Bývalému premiérovi a lídrovi strany Hlas-SD Pellegrinimu mierne častejšie dôverujú ľudia vo veku 50-69 rokov a najmä obyvatelia Prešovského kraja. Nedôveru mu deklarujú častejšie obyvatelia Trnavského kraja. Z hľadiska podpory strán mu dôverujú voliči strán Hlas-SD, Smer-SD, Za ľudí alebo Sme rodina.


Počasie