• Dnes je: Pondelok 26. februára 2024 meniny má Viktor

Obce, mestá aj inštitúcie sa môžu uchádzať o príspevok na inštaláciu fotovoltických zariadení, SIEA zverejnila výzvu

Obce, mestá aj inštitúcie sa môžu uchádzať o príspevok na inštaláciu fotovoltických zariadení, SIEA zverejnila výzvu

Minister hospodárstva Karel Hirman a generálny riaditeľ SIEA Stanislav Jurikovič.

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) vyhlasuje výzvu na podporu využívania fotovoltických zariadení na výrobu elektriny vo verejnom sektore.

Na spoločnej tlačovej besede o tom informovali minister hospodárstva Karel Hirman a generálny riaditeľ agentúry Stanislav Jurikovič.

Celkovo je na výzvu v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia vyčlenených 5 mil. eur, oprávnenými žiadateľmi sú subjekty ústrednej štátnej správy, subjekty územnej samosprávy a verejnoprávne inštitúcie.

Podmienky výzvy ministerstva

Ako uviedol minister, výzva prichádza v čase, kedy štátnu, ale aj verejnú správu a samosprávy trápia vysoké ceny energií a okrem kompenzácií im chce štát pomôcť aj so samotnou výrobou elektrickej energie priamo na mieste prostredníctvom fotovoltických panelov. Zdôraznil pritom, že podmienkou je, aby 95 % vyrobenej elektriny spotreboval priamo konkrétny subjekt.


„Je potrebné si pripraviť projekt a uchádzať sa o prostriedky, podmienkou je, aby žiadatelia mali 100-percentnú istotu, že sa projekt zrealizuje ešte tento rok,“ zdôraznil ďalej Hirman.

Podmienky výzvy agentúry

Generálny riaditeľ SIEA doplnil, že žiadosti bude možné podávať počas kôl, výzva bude otvorená na mesiac, ak sa finančné prostriedky nevyčerpajú, otvorí sa ďalšie mesačné kolo. Záujemcovia už žiadosti môžu podávať, je potrebné splniť niekoľko podmienok.


„Musí tam byť energetický audit, urobené verejné obstarávanie, následne sa podáva žiadosť a čo je dôležité, nemal by byť ten fotovoltický systém riešený pred podaním žiadosti,“ upozornil Jurikovič.

Výzva sa aktuálne týka všetkých krajov, okrem Bratislavského. Počas roka však agentúra avizuje aj vyhlasovanie ďalších výziev.

Podpora do výšky 95 % nákladov


Obce, mestá, VÚC a verejnoprávne inštitúcie ako napríklad verejné vysoké školy môžu získať podporu do výšky 95 % oprávnených nákladov, v prípade subjektov ústrednej štátnej správy je podpora 100 %. Minimálna výška žiadaného príspevku na projekt nie je ustanovená, maximálna je 750 tisíc eur.

Výzva je zameraná na výstavbu fotovoltických zariadení s inštalovaným výkonom od 10 do 500 kW v prípade pripojenia zariadenia do elektrizačnej sústavy a bez obmedzenia výkonu v prípade ostrovnej prevádzky.


Výzva bude otvorená, čo znamená, že žiadosti je možné predkladať priebežne k termínom hodnotiacich kôl. Termín uzavretia prvého hodnotiaceho kola je stanovený na 28. februára tohto roka. Následne budú projekty hodnotené v mesačných intervaloch. Výzva bude otvorená do vyčerpania alokácie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie