• Dnes je: Utorok 19. októbra 2021 meniny má Kristián

Obce a mestá môžu žiadať o príspevky na nájomné bývanie, štátny fond má ešte takmer 50 miliónov eur

Obce a mestá môžu žiadať o príspevky na nájomné bývanie, štátny fond má ešte takmer 50 miliónov eur

Obce a mestá môžu bytovky postaviť, ale aj odkúpiť už hotové projekty od developerov.

Štátny fond rozvoja bývania (ŠFRB) vyzýva obce a mestá, aby žiadali o príspevky na nájomné bývanie.

V rozpočte má ešte stále polovičnú sumu, skoro 50 miliónov eur, miestne samosprávy tak majú stále možnosť získať podporu a výhodný úver s jednopercentným úrokom.

Fond v tomto roku zatiaľ podporil výstavbu približne 1 400 bytov, pričom s predkladaním projektov by nemali otáľať ani ďalší záujemcovia. Informovalo o tom v stredu Ministerstvo dopravy a výstavby SR (MDV) v tlačovej správe.


Generálny riaditeľ ŠFRB Tomáš Lamprecht informoval, že vzhľadom na záujem chcú podporiť maximalizáciu výstavby nielen nájomných bytov, ale aj zariadení sociálnych služieb.

Projekty môžu odkúpiť

„Pokiaľ urobíme dostatočné zmeny na podporenie výstavby, tak dopyt bude ešte podstatne vyšší. A to nielen zo strany obcí a miest, ale aj súkromného sektora,“ uviedol.

Obce a mestá môžu bytovky postaviť, ale aj odkúpiť už hotové projekty od developerov. V menej rozvinutých regiónoch môžu získať pôžičky dokonca s nulovým úrokom, financovanie je pritom podobné ako v komerčných bankách.

Etapovité čerpanie

„Pri výstavbe uhrádzame financie na základe faktúr, je to etapovité čerpanie. Pri budúcej kúpnej zmluve alebo odkúpení bytovky uvoľňujeme peniaze po predložení kolaudačných rozhodnutí,“ priblížil Lamprecht.


Zo zostávajúceho balíka peňazí v rozpočte ŠFRB môžu čerpať výhodné pôžičky aj mladomanželia, ľudia s ťažkým zdravotným postihnutím či osamelí rodičia. Zamestnanci fondu informácie poskytujú aj na osobných stretnutiach so starostami a primátormi a čoskoro začnú s novou kampaňou.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie