• Dnes je: Nedeľa 01. októbra 2023 meniny má Arnold

Obavy o právny štát, korupcia či geopolitické riziká. Slovensko má rating s negatívnym výhľadom

Obavy o právny štát, korupcia či geopolitické riziká. Slovensko má rating s negatívnym výhľadom

Negatívny výhľad odráža vysoká závislosť od dovozu energií, veľký priemyselný sektor a vysoký stupeň prepojenosti so zvyškom EÚ.

Agentúra Moody’s vo svojej najnovšej správe potvrdila rating Slovenska na úrovni A2 s negatívnym výhľadom.

Hodnotenie odzrkadľuje vysokú závislosť krajiny od dovozu plynu, geopolitické riziká v kontexte ruskej invázie na Ukrajinu, ale aj obavy v súvislosti s právnym štátom a bojom s korupciou.

Tieto riziká sú čiastočne vyvážené hospodárskym rastom, členstvom v eurozóne a miernou zadlženosťou krajiny. Informoval o tom rezort financií.

Vysoká závislosť od dovozu plynu

Medzi výzvy, pred ktorými Slovensko stojí, patrí vysoká závislosť od dovozu plynu na pozadí pravdepodobne napätej situácie na európskych trhoch s plynom v rokoch 2023 až 2024, ale aj inštitucionálne problémy týkajúce sa kontroly korupcie a právneho štátu. Ďalším rizikom je demografický profil Slovenska, ktorý ohrozuje potenciálny rast ekonomiky a fiškálnu udržateľnosť.

„Neschopnosť reagovať na zvýšený štrukturálny deficit by sa mohla odraziť na zhoršení ratingu Slovenska,“ píše agentúra Moody’s v hodnotiacej správe. Napriek veľkej miere neistoty, vzhľadom na budúce smerovanie politiky, agentúra verí, že slovenská vláda sa po voľbách zapojí do procesu konsolidácie v súlade s národnými a európskymi fiškálnymi pravidlami.

Hodnotenie Slovenska

Negatívny výhľad odráža vysoká závislosť od dovozu energií, veľký priemyselný sektor a vysoký stupeň prepojenosti so zvyškom EÚ. Trvalé zníženie dodávok plynu má potenciál výrazne oslabiť ekonomiku krajiny, čo by následne negatívne ovplyvnilo slovenské verejné financie, najmä v kombinácii s už existujúcimi štrukturálnymi problémami, ako je starnutie populácie.

Hodnotenie Slovenska by sa mohlo zhoršiť, ak by sa energokríza prejavila na výkone ekonomiky, čo by mohlo negatívne ovplyvniť aj fiškálnu situáciu krajiny. Zníženiu ratingu by mohla predchádzať aj eskalácia rusko-ukrajinského vojenského konfliktu.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Matovič sa cíti unavený a sklamaný z toho, že ľudia uverili klamstvám a rozprávkam o tom, že jeho manželka vlastní nejaký kaštieľ

matovic sa citi unaveny a sklamany z toho ze ludia uverili klamstvam a rozpravkam o tom ze jeho manzelka vlastni nejaky kastiel

Strana OĽaNO a priatelia ide na sto percent do opozície. Povedal to v povolebnej diskusii na TV Markíza líder hnutia Igor Matovič. Zdôraznil, že nebudú súčasťou ani jednej, ani druhej koalície, ktorá sa potenciálne rysuje.

Strážni psi korupcie

Určite by nešli do prípadnej koalície so Smerom, Hlasom a SNS a druhá možná koalícia Hlasu s Progresívnym Slovenskom a ďalšími demokratickými stranami by ho zase podľa jeho slov nepotrebovala. „Budeme strážni psi korupcie, ktorá tu bude prekvitať,“ vyhlásil Matovič.

Líder OĽaNO zároveň dodal, že sa cíti unavený a sklamaný z toho, že ľudia uverili klamstvám a rozprávkam o tom, že jeho manželka vlastní nejaký kaštieľ.

<>

Pellegrini sa môže hanbiť

Vyzval lídra Hlasu Petra Pellegriniho, aby sa za to ospravedlnil, keďže s touto informáciou vyrukoval práve Hlas. „Bolo to veľmi podlé, pán Pellegrini, môžete sa hanbiť,“ povedal.

Matoviča podľa jeho slov mrzí, že tu bude vládnuť „mafiánsky štát 2“ – Smer, Hlas, SNS. Uviedol, že on osobne neverí tomu, že Pellegrini sa zachová v tejto situácii ako demokrat, ale drží palce šéfovi Progresívneho Slovenska Michalovi Šimečkovi pri pokuse o zostavenie alternatívnej koalície.


Počasie