• Dnes je: Piatok 22. septembra 2023 meniny má Móric

O vzácne územie Molpír v Smoleniciach sa budú starať kozy

O vzácne územie Molpír v Smoleniciach sa budú starať kozy

Náletové dreviny a invázne rastliny na vrchu Molpír nad Smolenicami budú spásať kozy.

O historickú lokalitu s hradiskom na vrchu Molpír nad Smolenicami sa budú starať kozy. Ich úlohou bude spásaním likvidovať náletové dreviny a invázne rastliny, ktoré vytláčajú vzácne trávnaté biotopy.

Obec Smolenice sa na spolupráci pri zabezpečení starostlivosti o prírodovedne a historicky významnú lokalitu, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou, dohodla s Bratislavským regionálnym ochranárskym združením a so skúseným farmárom Rastislavom Matiašovičom.

V oplotkoch budú bráničky

Krajský pamiatkový úrad v Trnave nemá podľa starostky Smoleníc Svetlany Petrovičovej k paseniu kôz v lokalite výhrady.

Pastva pre kozy na Molpíre bude ohradená oplotkami. Pre turistov nebudú prekážkou, pretože v oplotkoch budú bráničky. „Ľudia, ktorí navštevujú Alpy, sa s tým stretávajú, pretože je to tam úplne bežné. Funguje to tak, že si bránku otvoria a za sebou zatvoria,“ vysvetlil na rokovaní obecného zastupiteľstva Rastislav Matiašovič.


V súčasnosti už dáva dokopy brigádnikov, ktorí mu pomôžu s vybudovaním oplotkov. Až potom bude môcť kúpiť kozy, aj keď sa ukazuje, že s dostupnosťou vhodného plemena, ktoré netreba dojiť, môžu byť problémy.

Medzinárodný projekt

Bratislavské regionálne ochranárske združenie zaradilo pasenie kôz na Molpíre do medzinárodného projektu, ktorý je zameraný na obnovu suchomilných travinno – bylinných spoločenstiev.


Obnova týchto biotopov prebieha primeraným odstránením drevín a následne pasením, ktoré tam už dlhšiu dobu chýba. Andrea Janíčková z tohto združenia je presvedčená, že kozy by popri svojej hlavnej úlohe, ktorou bude udržiavanie nízkeho porastu, mohli pritiahnuť ľudí na vzácnu lokalitu v blízkosti Smolenického zámku.


Lokalita Molpír je známa ako výšinné opevnené hradisko, najviac obývané bolo v 7. a na začiatku 6. storočia pred Kristom. Podľa doterajších poznatkov zaniklo náhle, pravdepodobne po nepriateľskom útoku a následnom požiari. Hradisko v rokoch 2011 – 2020 zrevitalizovalo a zviditeľnilo občianske združenie Naše Smolenice, ktoré však ukončilo svoju činnosť. Združenie tam istý čas takisto využívalo kozy na spásanie porastov.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 22. september 2023

horoskopy na dnes piatok 22 september 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 22. september 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Povinností bude priveľa, bez pomoci ich nezvládnete. Stretnete spriaznenú dušu, o ktorej ste ani netušili. Myslite na svoje fyzické aj duševné zdravie.

Býk 21.4. - 21.5.

Budete stáť pred dôležitým rozhodnutím, musíte reagovať pružne a rýchlo. Inak pustíte šancu pomedzi prsty. Vo finančných záležitostiach radšej pribrzdite.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Pokúste sa nezaťahovať osobné spory do pracovných záležitostí. Vlastnou nerozvážnosťou môžete naštrbiť svoju doteraz bezchybnú profesionálnu povesť.

Rak 22.6. - 22.7.

Vaše návrhy budú prijímať s takým nadšením, s akým ste ani nerátali. Pokúste sa ponuku ešte rozšíriť. Nemyslite však len na to, ako ľahko prísť k zisku.Všetky Horoskopy pre Piatok 22. september 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie