• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

O Haalanda majú veľkokluby záujem, podľa experta je futbalista veľmi blízko k dohode o prestupe do Manchesteru

O Haalanda majú veľkokluby záujem, podľa experta je futbalista veľmi blízko k dohode o prestupe do Manchesteru

Nórsky topkanonier má v Nemecku s Borussiou Dortmund zmluvu do leta 2024, po tejto sezóne však môže odísť za sumu 75 miliónov eur.

23.4.2022 (Webnoviny.sk) - Nórsky futbalový topkanonier Erling Braut Haaland síce má s nemeckou Borussiou Dortmund zmluvu ešte na ďalšie dve sezóny, v ostatnom období sa však čoraz viac hovorí o jeho odchode už po aktuálnom ročníku. Záujemcov o jeho služby je medzi európskymi veľkoklubmi mnoho, pripraviť si však musia len na odstupné 75 miliónov eur.

Podľa experta na európsky futbal britského webu BBC.com Guillema Balagueho je 21-ročný Nór už veľmi blízko k dohode o spolupráci s anglickým tímom Manchester City. "Cítim, že pôjde do Manchestru City. Dohoda síce ešte nepadla, no obe strany sú k nej veľmi blízko," povedal Balague, podľa ktorého "The Citizens" vyhrajú boj o Hallanda so španielskym Realom Madrid.

Haaland vylúčil prestup ku Kataláncom

V súvislosti s Haalandom sa často písalo o záujme FC Barcelona a Realu Madrid, pravdu o tom však vie len veľmi málo zainteresovaných osôb. Nór údajne už vylúčil prestup ku Kataláncom.

"Futbalista už istý čas vie, čo mu ponúkajú Real Madrid a Manchester City, tieto dva kluby zostali v hre," pokračoval Balague.

Ponúkli mu najlepšie finančné podmienky

Ozrejmil tiež, že prípadný odchod omnoho skúsenejšieho francúzskeho útočníka Karima Benzemu z "bieleho baletu" by zvýšil šancu na prestup Haalanda do Realu. K tomu by však mohlo prísť až o niekoľko rokov neskôr.

"City ponúkli Haalandovi najlepšie finančné podmienky a tiež mu isto povedali, že je mladý a nech príde do Manchestru, kde sa o neho dobre postarajú a Real Madrid tu bude aj o niekoľko rokov," myslí si spomenutý odborník, podľa ktorého by príchod nórskeho zakončovateľa mohol presvedčiť trénera Pepa Guardiolu, aby v organizácii City zostal dlhšie ako do budúceho leta, kedy mu vyprší zmluva.

Manchester hrá s vlastnými kartami

Podľa Balagueho je pre Haalanda možnosť pôsobiť v Španielsku, teda v Reale Madrid či FC Barcelona, lákavejšia ako angažmán v Anglicku. "Manchester City však hrá vlastnými kartami. Jedným z ich tromfov sú financie, ďalším osoba trénera Guardiolu," pokračoval expert BBC.

Nemecký magazín Kicker tiež priniesol správu, že Dortmund intenzívne pracuje na prípadnej náhrade za Haalanda. Pikoškou je, že rovnako ako Nór by do Borussie mohol prísť tiež z rakúskeho Salzburgu iba 20-ročný nemecký futbalový reprezentant Karim Adeyemi.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie