• Dnes je: Sobota 02. decembra 2023 meniny má Bibiána

O členstve Gruzínska v Európskej únii rozhodne splnenie dvanástich kľúčových reforiem, tvrdí Borrell

O členstve Gruzínska v Európskej únii rozhodne splnenie dvanástich kľúčových reforiem, tvrdí Borrell

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell upozornil, že Brusel bude musieť vidieť viac znakov pokroku v kľúčových reformách v Gruzínsku.

8.9.2023 (SITA.sk) - Šéf európskej diplomacie Josep Borrell upozornil, že Brusel bude musieť vidieť viac znakov pokroku v kľúčových reformách v Gruzínsku, ak má dať zelenú gruzínskej prihláške za člena Európskej únie (EÚ). V októbri sa totiž očakáva aktualizácia správy o plánovanom rozšírení Únie. Informuje o tom web Politico.

Zoznam požadovaných reforiem

„Práca, ktorú Gruzínsko urobilo, je uznávaná, ale potrebné je ďalšie úsilie,“ uviedol Borrell v článku pre spravodajský web Civil Georgia (Občianske Gruzínsko), ktorý zverejnili vo štvrtok v deň návštevy hlavného európskeho diplomata v krajine.

Pred rokom EÚ schválila kandidátsky štatút Ukrajine a Moldavsku, ale len uznala „európsku perspektívu“ Gruzínska a zverejnila zoznam 12 požadovaných reforiem, vrátane „deoligarchizácie“, riešenia politickej polarizácie, posilnenia inštitúcií a budovania mostov k občianskej spoločnosti. Signály z Gruzínska však podľa webu Politico nevyzerajú pozitívne.

Vojna na Ukrajine

Podľa správy neziskovej organizácie Európska rada pre zahraničné vzťahy gruzínsky oligarcha a bývalý premiér Bidzina Ivanišvili, ktorý má podľa odhadov čistý majetok v hodnote tretiny až polovice hrubého domáceho produktu krajiny, „vyzerá ako hlavný zodpovedný“ človek za náhly politický obrat smerom k Moskve od začiatku ruskej vojny na Ukrajine. Gruzínsko odmietlo uvaliť sankcie proti Rusku a je obviňované, že napomáha ich obchádzaniu exportom spotrebných a luxusných tovarov, napríklad áut.

Podľa aprílového prieskumu neziskovej organizácie Medzinárodný republikánsky inštitút vstup Gruzínska do Európskej únie podporuje 89 percent obyvateľov krajiny, čo je najvyšší podiel za niekoľko rokov. Len 38 percent oslovených v prieskume si však myslí, že terajšia gruzínska vláda uplatňuje prozápadný kurz.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Piatok 1. december 2023

horoskopy na dnes piatok 1 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Piatok 1. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Ak chcete meniť beh udalostí, môže sa vám to dnes podariť. Na mieste je však opatrnosť, pretože sa stretnete s veľkým odporom. Pohodlnejšie by bolo do toho sa nepúšťať.

Býk 21.4. - 21.5.

Skôr ako sa rozhodnete pre niečo celkom nové, mali by ste najskôr vyskúšať, čo to spraví na verejnosti. Nemôžete si predsa dovoliť robiť nepodarky.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Najskôr sa snažte pozbierať všetky potrebné argumenty a až potom s nimi vyjdite na verejnosť. Predčasný zásah by ani vám, ani veci nijako nepomohol.

Rak 22.6. - 22.7.

Hoci sa vývoj akcie predbežne zastavil, využite príležitosť a urobte si prehľad o nákladoch a výsledkoch svojho úsilia. Budete sa môcť lepšie pripraviť na ďalšie kroky.Všetky Horoskopy pre Piatok 1. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie