• Dnes je: Sobota 09. decembra 2023 meniny má Izabela

Nútené sobáše nie sú na Slovensku minulosťou, aj 12-ročné deti sú po svadbe sexuálne a pracovne vykorisťované

Nútené sobáše nie sú na Slovensku minulosťou, aj 12-ročné deti sú po svadbe sexuálne a pracovne vykorisťované

Od roku 2015 bolo na Slovensku identifikovaných viac ako 15 prípadov obchodovania s deťmi za účelom núteného sobáša.

30.4.2023 (SITA.sk) - Nútené sobáše nie sú na Slovensku minulosťou, obeťami sú aj deti od 12 rokov. Každá dospelá osoba, ktorá dohodne sobáš, alebo sa pokúsi uzavrieť manželstvo s dieťaťom, sa stáva páchateľom trestného činu obchodovania s ľuďmi. Informuje o tom v tlačovej správe tlačový odbor Kancelárie ministra vnútra SR.

Aj preto rezort vnútra v spolupráci s Úradom splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity, Národným koordinačným strediskom pre riešenie problematiky násilia na deťoch a národnou jednotkou boja proti nelegálnej migrácii Úradu hraničnej a cudzineckej polície Prezídia Policajného zboru predstavuje brožúru na tému obchodovanie s ľuďmi zameranú na nútené sobáše.

Porušovanie práv a dôstojnosti

Tie sú podľa rezortu vnútra závažnou formou porušovania ľudských práv a dôstojnosti - najmä v prípadoch, keď sa uskutočňujú s neplnoletými osobami.

Hlavnou úlohou materiálu prevencie kriminality je šíriť osvetu a prispieť k zvýšeniu povedomia o danej problematike, nakoľko ide o závažný trestný čin a najčastejšie aj o rodovo podmienené násilie a násilie páchané na deťoch.

Tento druh trestného konania sa týka najmä dievčat a mladých žien, ktoré sú svojou rodinou donútené vstúpiť do manželstva s vopred dohodnutými mužmi.


Týkalo sa to detí vo veku od 12 rokov. „Nevestami“ boli najmä dievčatá, čo však nevylučuje možnosť, že obeťou môže byť aj chlapec (ženích).

Nútený sobáš

Je mimoriadne dôležité, aby dospelí (napr. pedagógovia či vychovávatelia) vedeli rozpoznať znaky núteného sobáša, či došlo k zmene v správaní, učení alebo obliekaní obete a pod.


Cieľom brožúry je poskytnúť verejnosti, obetiam, potenciálnym obetiam, ako aj najbližšiemu okoliu obete, informácie v slovenskom aj rómskom jazyku o tom, čo je nútený sobáš a aké sú dostupné spôsoby pomoci. Brožúra je k dispozícii na weboch ministerstva vnútra, Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity a Národného koordinačného strediska pre riešenie problematiky násilia na deťoch.

Obchodovanie s ľuďmi

Prevencia obchodovania s ľuďmi je aj názov vzdelávacej preventívnej aktivity, s ktorou celoslovenský tím odboru prevencie kriminality kancelárie ministra vnútra SR pravidelne navštevuje základné a stredné školy.

Nútené sobáše, keď sú obeťami deti a mladiství, majú vo všeobecnosti rovnaký scenár. Rodič alebo rodičia maloletých obetí vopred ústne dohodnú budúce manželstvo. Po sobáši väčšinou obeť nastálo odchádza do dohodnutej rodiny, kde je sexuálne a pracovne vykorisťovaná.


Každá dospelá osoba, ktorá takýmto spôsobom dohodne sobáš alebo sa pokúsi uzavrieť manželstvo s dieťaťom, t. j. osobou mladšou ako 18 rokov, sa stáva páchateľom trestného činu obchodovania s ľuďmi, pri ktorom jej môže hroziť trest odňatia slobody od 7 do 12 rokov (súd môže výnimočne povoliť uzavretie manželstva mladistvým starším ako 16 rokov, ak je to v súlade so spoločenským účelom manželstva),“ upozorňuje v závere rezort vnútra.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Sobotu 9. december 2023

horoskopy na dnes sobotu 9 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Planéty nepriaznivo ovplyvňujú vašu pracovnú aktivitu. Neplánujte si toho veľa. Objavia sa udalosti, ktoré nemôžete ovplyvniť. Môžu sa obrátiť proti vám.

Býk 21.4. - 21.5.

Situácia nie je taká jednoznačná, ako si myslíte. Nemali by ste robiť závery dovtedy, kým nezískate presné informácie. Stačí málo a z priateľov si môžete narobiť nepriateľov.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Vaša energia vám dodá chuť do práce a života. Stačí viac iniciatívy a určite zlepšíte vašu terajšiu situáciu. Snažte sa vyhnúť zbytočným stresom.

Rak 22.6. - 22.7.

Prvotný neúspech pri rozbiehaní dôležitých aktivít nič neznamená. Vyskúšajte všetky riešenia. Ak nepoľavíte, už čoskoro zaznamenáte prvé úspechy.Všetky Horoskopy pre Sobotu 9. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie