• Dnes je: Piatok 12. augusta 2022 meniny má Darina

Nový Zéland v Pekingu prepisuje dejiny, Porteous ovládol akrobatické lyžovanie a má druhé zlato

Nový Zéland v Pekingu prepisuje dejiny, Porteous ovládol akrobatické lyžovanie a má druhé zlato

Až do tohtoročných hier v Pekingu nemal Nový Zéland žiadne zlato zo scény zimných olympijských hier.

19.2.2022 (Webnoviny.sk) - V Číne však zaznamenal hneď dva najcennejšie kovy.

Viac o téme: Zimná olympiáda 2022 v Pekingu

Na snoubordistku Zoi Sadowskú-Synnottovú, ktorá na ZOH 2022 vybojovala zlato i striebro, nadviazal v sobotu akrobatický lyžiar Nico Porteous, ktorý na U-rampe triumfoval pred dvojicou amerických reprezentantov - obhajcom zlata z Pjongčangu 2018 i Soči 2014 Davidom Wiseom a Alexom Ferreirom.

Porteous si bude užívať svoju vášeň

"Som šťastný ako blcha. Stále tomu nemôžem uveriť. Dnes (19. februára pozn. redakcie) boli náročné poveternostné podmienky, ale dupol som do toho, čo som vedel a snažil som sa zo všetkých síl ukázať to najlepšie," povedal 20-ročný Porteous pre oficiálny web ZOH 2022.

Pri otázke, aké má plány do budúcnosti, pokrčil plecami a odvetil: "Budem ďalej lyžovať a užívať si moju vášeň. Hádam ostanem sám sebou."

Divoký deň pre vietor

Američan Wise, ktorý triumfoval v spomenutom juhokórejskom Pjongčangu aj ruskom Soči, neobišiel bez medaily ani v Pekingu. Musel sa však uskromniť so striebrom. "S týmto vetrom to bol dosť divoký deň, ale je to súčasť nášho športu. Ideálny deň sa nedá naplánovať," poznamenal 31-ročný Wise.

Ferreira opäť skončil o jednu priečku za Wiseom. Pred štyrmi rokmi bol strieborný, teraz jeho výkony stačili na kov s bronzovým odleskom. "Zdá sa mi to neskutočné. David je môj veľký priateľ. Na stupne víťazov sa zvyknú dostať tí najväčší pracanti a myslím si, že v našom prípade to tak aj bolo," skonštatoval Ferreira.


Najčítanejšia najnovšia správa

USA sú za vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo Záporožskej jadrovej elektrárne, boj v jej blízkosti je nebezpečný

usa su za vytvorenie demilitarizovanej zony okolo zaporozskej jadrovej elektrarne boj v jej blizkosti je nebezpecny

Spojené štáty podporujú výzvy na vytvorenie „demilitarizovanej zóny“ okolo Záporožskej jadrovej elektrárne na Ukrajine. Ako referuje spravodajský web CNN, vo štvrtok to uviedol hovorca amerického ministerstva zahraničia.

„Boj v blízkosti jadrovej elektrárne je nebezpečný a nezodpovedný.

Naďalej vyzývame Rusko, aby zastavilo všetky vojenské operácie v ukrajinských jadrových zariadeniach alebo v ich blízkosti, vrátilo plnú kontrolu Ukrajine a podporilo ukrajinské výzvy na vytvorenie demilitarizovanej zóny okolo jadrovej elektrárne,“ uviedol hovorca vo vyhlásení.

Ekvivalent ľudského štítu

Ukrajina i Západ vinia Rusko, že využíva jadrovú elektráreň v Enerhodare pri Záporoží ako vojenskú základňu.

Americký minister zahraničia Antony Blinken minulý týždeň povedal, že „Rusko používa túto elektráreň ako ekvivalent ľudského štítu, v tom zmysle, že strieľa na Ukrajincov z okolia elektrárne“.

„Samozrejme, Ukrajinci nemôžu a nebudú paľbu opätovať, aby nedošlo k hroznej havárii v jadrovej elektrárni. Takže toto je vrchol nezodpovednosti,“ povedal Blinken.


Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok povedal, že Rusko maximalizuje riziko jadrovej katastrofy v zariadení a generálny tajomník OSN António Guterres vyhlásil, že je „situáciou vážne znepokojený“.

Úroveň radiácie je v norme

Krajiny G7 v stredajšom vyhlásení vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine plnú kontrolu nad Záporožskou jadrovou elektrárňou a ďalšími jadrovými zariadeniami, pretože boje v jej blízkosti by mohli viesť ku katastrofálnym následkom.

Predstavitelia Enerhoatomu vo štvrtok uviedli, že úroveň radiácie v elektrárni je v normálnom rozsahu napriek opätovnému ostreľovaniu oblasti.


Záporožská jadrová elektráreň je po ruskom ostreľovaní poškodená. Ovplyvnilo to aj úroveň radiácie?

Ruské ostreľovanie Záporožskej jadrovej elektrárne spôsobilo poškodenie zariadenia, ale úroveň radiácie je normálna. Na webe Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) to uviedol jej šéf Rafael Mariano Grossi.


Nehrozí bezprostredné ohrozenie


Ruskí vojaci v uplynulých dňoch viackrát zaútočili na elektráreň. Niekoľko hodín po piatkovej paľbe, ktorá zasiahla vedenie vysokého napätia, v sobotu raketami zasiahli zariadenie elektrárne, v ktorom je uložených 174 kontajnerov s vyhoreným jadrovým palivom.


„Na základe informácií poskytnutých Ukrajinou experti MAAE zhodnotili absenciu bezprostredného ohrozenia jadrovej bezpečnosti v dôsledku sobotňajšieho incidentu,“ skonštatoval Grossi.


Situácia v elektrárni je znepokojujúca

MAAE poznamenala, že sobotňajšie ruské ostreľovanie poškodilo vonkajší systém napájania elektrárne, steny, strechu a okná v priestore skladu vyhoreného jadrového paliva a komunikačné káble, ktoré sú súčasťou systému kontroly radiácie.

Zranený bol aj ukrajinský bezpečnostný pracovník elektrárne. Viditeľné poškodenie kontajnerov s vyhoretým jadrovým palivom ani ochranného perimetra objektu však nenastalo.


Grossi zopakoval, že je vážne znepokojený situáciou v Záporožskej jadrovej elektrárni a dodal, že akékoľvek vojenské akcie, ktoré ohrozujú jadrovú bezpečnosť, musia byť zastavené.


Lídri skupiny G7 vyzvali Rusko, aby vrátilo Ukrajine Záporožskú jadrovú elektráreň. Ohrozuje to región


Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 odsúdila ruskú okupáciu Záporožskej jadrovej elektrárne a vyzvala Moskvu, aby Ukrajine „okamžite odovzdala plnú kontrolu“ nad zariadením. Referuje o tom spravodajský web BBC.


Ukrajinský personál prevádzkujúci elektráreň „musí byť schopný vykonávať svoje povinnosti bez hrozieb alebo tlaku. Pokračujúca ruská kontrola elektrárne ohrozuje región“, uviedli ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení.


„Ruská federácia musí okamžite stiahnuť svoje jednotky z medzinárodne uznaných hraníc Ukrajiny a rešpektovať ukrajinské územie a suverenitu,“ dodala skupina G7.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie