• Dnes je: Pondelok 11. decembra 2023 meniny má Hilda

Nový spôsob udržiavania a rekonštrukcie odvodňovacích kanálov pomôže nielen poľnohospodárom, ale aj prírode

Nový spôsob udržiavania a rekonštrukcie odvodňovacích kanálov pomôže nielen poľnohospodárom, ale aj prírode

Odvodňovací kanál v Slovenskom Grobe počas prehliadky v rámci tlačovej besedy Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Odvodňovacie kanály sa budú udržiavať a rekonštruovať novými spôsobmi blízkymi k prírode.

Renovovaniu odvodňovacích kanálov spôsobmi totálnej deštrukcie akejkoľvek zelene bez ohľadu na najnovšie poznatky v oblasti zadržiavania vody v krajine je koniec, informuje v tlačovej správe Beáta Tot, vedúca kancelárie riaditeľa, podľa ktorej štátny podnik Hydromeliorácie predstavil nové metodiky ich údržby a renovovania, ktoré sú záväzné pre celé územie Slovenska.

Priorita od roku 2022

Tie zohľadňujú zadržiavanie vody v prírode i biodiverzitu a pomôžu tak nielen poľnohospodárom, ale aj životu v krajine.

„Je naozaj prekvapujúce, že štátny podnik Hydromeliorácie desiatky rokov využíval metodiky na údržbu a renovácie odvodňovacích kanálov, ktoré hovorili doslova o rozbagrovaní a zničení čohokoľvek, čo sa na nich nachádzalo. Nielen, že tak prakticky úplne bránili zadržiavaniu vody v krajine, ale často v nich uviazla zver s fatálnymi následkami,“ uviedol Marián Šulák, riaditeľ štátneho podniku Hydromeliorácie, ktorý zabezpečuje starostlivosť o odvodňovacie kanály na celom území Slovenska.

Podľa Šuláka zmenu metodík riešili ako jednu z priorít od roku 2022 a obyvatelia Slovenska už neuvidia odvodňovacie kanály bez akýchkoľvek kríkov, zelene, či biodiverzity a územia odvodňovacích kanálov budú dokonca slúžiť na rekreáciu.

Nové metodiky

Na nových metodikách spolupracovali odborníci z praxe aj univerzít z oblastí pôdoznalectva, vodných stavieb i ochrany prírody a biodiverzity.

Cieľom bolo nastaviť obnovovanie odvodňovacích kanálov nielen v súlade s ich názvom, ale tak, aby v krajine tvorili významné vodné prvky a biokoridory, prínosné pre ochranu biodiverzity v územiach. Najmä v poľnohospodárskej krajine je pritom takýchto území nedostatok.


Nové metodiky sú platné od augusta a musia byť využívané na akékoľvek úpravy odvodňovacích kanálov.


„Celý proces údržby a renovácie kanálov sme detailne nastavili a popísali. Subjekty, ktoré budú údržby, či rekonštrukcie realizovať, tak majú presne stanovené postupy, ktoré zamedzujú totálnej devastácii a odlesneniu pozemkov,“ dodal M. Šulák.


Podľa neho sa tak odvodňovacie kanály stanú významnými prvkami pre rastlinstvo i živočíšstvo v krajine.


Ich funkcia odvodňovania bude zachovaná, ale zároveň sa k nim pridá funkcia zadržiavania vody počas klimatickej zmeny.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Pondelok 11. december 2023

horoskopy na dnes pondelok 11 december 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Budete tvrdo pracovať a dosiahnete pokrok v štúdiu alebo v povolaní po odbornej stránke. Financie však nezískate. Vo výhľade sú i ďalšie sporné udalosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ak sa ráno objavia pochybnosti, celý deň bude úspešný. Dnes musíte postupovať opatrne. Nedovoľte, aby niekto odhalil vaše plány. Mohol by to zneužiť.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes budete musieť nechať všetky menej dôležité veci bokom. Budete mať čo robiť, aby ste stihli všetko to, čo ste začali a čo musíte neodkladne dokončiť.

Rak 22.6. - 22.7.

Ak prejavíte príliš veľa ochoty v jednej veci, dopadnete nedobre. Môže sa vám stať, že veci, ku ktorým ste pristupovali dobrovoľne, sa zmenia na povinnosť.Všetky Horoskopy pre Pondelok 11. december 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie