• Dnes je: Štvrtok 28. septembra 2023 meniny má Václav

Nový školský rok sa blíži a školy stále hľadajú viac než tisícdvesto učiteľov. Kde ich potrebujú najviac?

Nový školský rok sa blíži a školy stále hľadajú viac než tisícdvesto učiteľov. Kde ich potrebujú najviac?

V školstve sú tabuľkové platy, ktoré závisia od vzdelania a praxe, čiže ich školy v inzerátoch neuverejňujú.

Krátko pred začiatkom školského roka hľadajú školy viac ako 1 200 pedagógov. Vyplýva to z počtu ponúk na portáli Edujobs.sk, ktorý patrí do portfólia spoločnosti Profesia.sk.

Najžiadanejší sú učitelia pre druhý stupeň základných škôl a pre stredné školy. Najväčší dopyt je momentálne po vyučujúcich matematiky, anglického jazyka, a tiež slovenského jazyka.

Bratislavský kraj jasne vedie

„Najviac pracovných ponúk bolo tesne pred začiatkom letných prázdnin v júni – konkrétne 1227, v júli bolo na Edujobs.sk spolu 925 ponúk a v auguste zatiaľ 570 (údaj k 18. augustu),“ informoval portál Profesia.sk.

Najviac pracovných ponúk pre pedagogických zamestnancov je momentálne v Bratislavskom kraji, a to 680. Nasleduje Trnavský kraj so 158 ponukami a Banskobystrický kraj, kde momentálne hľadajú 143 pedagógov.

Naopak, najmenej ponúk pre pedagogických zamestnancov, konkrétne 80, evidujú v Trenčianskom kraji.

„Najviac ponúk je aktuálne pre učiteľov a učiteľky na druhý stupeň základných škôl, tvoria 16 percent zo všetkých ponúk. Chýba aj mnoho stredoškolských učiteľov. Na veľké množstvo ponúk však chodí veľmi málo reakcií, záujem o prácu učiteľa stále nie je. V prípade inzerátov na pozície pedagógov na základných školách je teraz priemerný počet reakcií tri, v prípade stredných škôl päť,“ uvádza Profesia.sk.

Viac reakcií na nepedagogické pozície

Podľa portálu tiež záujemcovia oveľa viac reagujú na pozície, ktoré nie sú pedagogické. Ide napríklad o informátora a tajomníčku, ale i hospodára a upratovačku.


Ponúk na pozíciu učiteľa na druhom stupni základnej školy evidujú vyše 240 a priemerný počet reakcií na ponuku sú tri.

Na ponuky pre stredoškolských pedagógov, ktorých je viac než 160, v priemere reaguje päť záujemcov. Na pozíciu informátora, kde evidujú dve ponuky, na jednu ponuku reaguje priemerne 164 ľudí.


„V školstve sú tabuľkové platy, ktoré závisia od vzdelania a praxe, čiže ich školy v inzerátoch neuverejňujú, no dáta z portálu platy.sk ukazujú, že priemerná mesačná hrubá mzda učiteľov je 1225 eur. Aj tí, ktorí by v školstve chceli pôsobiť, si tak často nájdu inú, lepšie platenú prácu,“ konštatuje Profesia.sk.

Zverejnili vyše štyridsaťtisíc ponúk

Portál Edujobs.sk si tento rok pripomína desiate výročie svojho vzniku. Od svojho zrodu zverejnil viac ako 42-tisíc pracovných ponúk z vyše 3 500 škôl na Slovensku. Školy spolu hľadali bezmála 35-tisíc pedagogických zamestnancov.


„Najviac inzerátov pribudlo v júni 2022 – takmer 1300, len mierne zaostal tohtoročný jún. Priemerný počet reakcií na jednu ponuku od roku 2015 klesol o viac ako polovicu,“ uviedol portál Profesia.sk. V roku 2015 bol priemerný počet reakcií na pedagogické pozície 16, v aktuálnom roku je to šesť.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Štvrtok 28. september 2023

horoskopy na dnes stvrtok 28 september 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Štvrtok 28. september 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Skôr ako sa niekomu zaviažete, dobre si všetko premyslite a pozisťujte, čo sa dá. Neskôr sa budete márne vyhovárať, že ste nemali dosť informácií. Opatrnosť je matkou múdrosti.

Býk 21.4. - 21.5.

Ťažko sa nájde vec, ktorá by vás mohla naplno uspokojiť. Čo môžete podniknúť, aby ste konečne zosúladili vlastné idey, to sú otázky, ktoré si kladiete a dnes môžete dostať na ne odpoveď.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Konajte rozvážne a premyslite si ďalšie kroky do budúcnosti. Nemyslite len na ťažkosti, mohli by ste prepadnúť pesimizmu. Vynechajte prácu s peniazmi!

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes zaznamenáte úspech skoro v každej oblasti vašej práce. Nesnažte sa však rozvíjať nové činnosti, nemuseli by ste ich zvládnuť. Dávajte pozor na cestách.Všetky Horoskopy pre Štvrtok 28. september 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie