• Dnes je: Nedeľa 14. augusta 2022 meniny má Mojmír

Nový expertný tím bude nápomocný pri riešení problematických stretov medveďov s ľuďmi

Nový expertný tím bude nápomocný pri riešení problematických stretov medveďov s ľuďmi

Počet medveďov na Slovensku určí vedecký výskum, výsledky by mali byť známe už v lete.

Pre častejšie strety ľudí s medveďmi bude zriadený expertný tím. Má byť zložený z odborníkov, ktorí majú adekvátne znalosti a skúsenosti v problematike týkajúcej sa medveďa hnedého.

Bude nápomocný pri nastavovaní opatrení, ktoré budú prihliadať na ochranu prírody, ale tiež zdravia, života a majetku ľudí.

Rozhodol o tom Výbor NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.

Regulácia chráneného druhu je možná

„Slovenská republika má legislatívne možnosti, ako upraviť ochranu medveďa hnedého tak, aby bola možná jeho regulácia. Vychádzame z toho, že medveď je chránené zviera a podľa smernice Rady Európskeho hospodárskeho spoločenstva z roku 1992 je možné povoliť reguláciu chráneného druhu. My na základe tohto článku vieme spraviť legislatívnu úpravu v zákone o ochrane prírody a krajiny a dať možnosť ministerstvu životného prostredia, aby na základe relevantných informácií o počte kusov a možnosti ohrozenia či už zdravia a života alebo majetku ľudí takéto regulačné opatrenie prijalo,“ uviedol pre agentúru SITA predseda výboru Jaroslav Karahuta (Sme rodina).

Aktuálne štatistické zistenia podľa slov predsedu výboru má Slovensko z roku 2015, kde sa uvádza populácia v počte 1 256 kusov. Momentálne však prebieha spracovanie údajov na Karlovej univerzite v Prahe.

Pomáha Karlova univerzita v Prahe

„Máme aktuálne na výber z dvoch možností, buď brať do úvahy štatistické údaje z roku 2015 a na základe z toho vychádzajúcich údajov regulovať populáciu alebo počkáme do septembra, keď nám Karlova univerzita v Prahe prisľúbila prvé informácie,“ dodal predseda výboru.

Výstupom zo zasadnutia výboru bolo prijaté uznesenie, v ktorom členovia výboru vzali na vedomie požiadavku starostov obcí a občanov Banskobystrického samosprávneho kraja ale aj iných regiónov v súvislosti s vysokým výskytom medveďa hnedého v blízkosti ľudských sídiel.

Výbor má legislatívne možnosti

„Aj keď výbor pre pôdohospodárstvo a životné prostredie nemá exekutívnu právomoc, má legislatívne možnosti. Cieľom výboru bolo to, aby sme rokovali s ministrami životného prostredia a pôdohospodárstva, poslancami výboru a aj zástupcami nespokojných obcí, najmä z regiónu Banskej Bystrice. Na rokovaní sa zúčastnil aj predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina),“ uzavrel Karahuta.


Najčítanejšia najnovšia správa

Takto sa to robí do psej matere! Kopol si Matovič do Sulíka, ale neskôr svoj status zmazal

takto sa to robi do psej matere kopol si matovic do sulika ale neskor svoj status zmazal

Líder hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič si mal na sociálnej sieti Facebook opäť potrebu kopnúť do ministra hospodárstva a predsedu strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka. Neskôr však svoj status zmazal.

„Gratulujem maďarskému ministrovi hospodárstva k tomu, že neštrajkuje a pracuje… Takto sa to robí do psej matere! Megainvestícia 5-krát väčšia ako Volvo.

Maďari idú ako rakety a my popri nich vyzeráme ako chudobní príbuzní,“ napísal Matovič v reakcii na správu, že čínska firma CATL postaví v Maďarsku továreň na výrobu batérií za 7,3 miliardy eur, ktorá by mala byť najväčšou svojho druhu v Európe.

Primitívna demagógia

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) reagovala, že Matovič naďalej škodí Slovensku. Na veľkú baterkáreň na Slovensku nemáme podľa sulíkovcov ani miesto, ani ľudí, ani energetickú kapacitu.

„Matovičovi s Kremským (šéf hospodárskeho výboru) to však neprekáža a šíria primitívnu demagógiu a znevažujú prácu všetkých okolo seba,“ uviedla SaS na sociálnej sieti Facebook.


Hlúpa urážka

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) pripomenul Matovičovi, že sa veľmi rád pri prezentácii kľúčovej investície Volvo postavil na tlačovku vedľa Sulíka.

„Takéto vyjadrenie ministra financií je hlúpa urážka partnerov z Volva (ďalšia v poradí po urážkach prezidentky, ministrov, občanov, učiteľov, novinárov a podobne). Mal by vedieť, že Slovensko by sa na takéhoto investora muselo pripravovať omnoho dlhšie než trvá táto vláda,“ uviedol Gröhling.

Presne pre toto by mal Matovič podľa Gröhlinga konečne odísť z vlády. „Nevie žiť bez neustáleho konfliktu, klamstiev, urážania ostatných a robí to od prvého dňa,“ kritizuje minister školstva a je zvedavý, kedy si konečne aj koaliční kolegovia uvedomia, že pri takomto správaní ministra financií sa fungovať nedá.Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie