• Dnes je: Streda 28. februára 2024 meniny má Zlatica

Noví členovia štátnej volebnej komisie sa ujali funkcií, 10 zo 14 nominovali politické strany

Noví členovia štátnej volebnej komisie sa ujali funkcií, 10 zo 14 nominovali politické strany

Do komisie nových členov nominovali politické strany a ústredné orgány štátnej správy.

5.12.2023 (SITA.sk) - Zložením sľubu sa v utorok ujalo funkcie 14 nových členov Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán.

Dôležitosť komisie

Ako v tejto súvislosti pripomenul predseda parlamentu Peter Pellegrini, do komisie nových členov nominovali politické strany a ústredné orgány štátnej správy.

„Je to orgán, o ktorého existencii mnohí občania vôbec nevedia a predsa je veľmi dôležitý," povedal na margo štátnej volebnej komisie Pellegrini. Tá totiž podľa neho zabezpečuje istotu, že voľby a referendá sú na Slovensku slobodné a férové.

„Pracujte preto tak, aby ste sa kedykoľvek mohli pozrieť do očí nielen vašej politickej strane alebo orgánu, ktorý vás nominoval, ale všetkým občanom Slovenskej republiky," dodal šéf parlamentu.

Komisia má 14 členov

Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán je zriadená zákonom o podmienkach výkonu volebného práva ako nezávislý orgán na kontrolu financovania politických strán a politických hnutí, riadenie volieb a zisťovanie výsledkov volieb. Komisia má 14 členov.

Desať členov delegujú do štátnej komisie politické strany, ktoré v ostatných voľbách získali zastúpenie v Národnej rade SR, a to úmerne podľa počtu získaných poslaneckých mandátov.  Po jednom členovi štátnej komisie deleguje predseda Ústavného súdu SR, predseda Najvyššieho súdu SR, generálny prokurátor a predseda Najvyššieho kontrolného úradu.

Členovia Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán

Aktuálne sú členmi komisie Peter Repák (nominovaný stranou Smer-SD), Ivana Remšíková (Smer-SD), Eduard Burda (Hlas-SD), Peter Kresák (Hlas-SD), Eugen Škopec (SNS), Marianna Leontiev (Progresívne Slovensko), Tomáš Hubinák (Progresívne Slovensko), Igor Dušenka (hnutie Slovensko), Peter Cocher (KDH), Roman Foltin (SaS), Ladislav Orosz (Ústavný súd SR), Jozef Sedlák (Generálna prokuratúra SR), Marián Giba (Najvyšší súd SR) a Janka Pisková (Najvyšší kontrolný úrad SR). Predsedu štátnej komisie zvolí Národná rada SR v tajných voľbách spomedzi členov komisie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 28. február 2024

horoskopy na dnes stredu 28 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Vaši najbližší vás konečne začnú chápať a podporia vaše rozhodnutie. Prežijete večer, ktorý splní všetky vaše predstavy. Niekto vám však bude chýbať.

Býk 21.4. - 21.5.

V tomto prípade vám smola prinesie objav nových netušených spôsobov riešení, ktoré budete vedieť využiť vo svoj prospech.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Ak ste za posledné obdobie niečo pokazili, dnes máte príležitosť všetko napraviť. V dôležitej veci urobíte krok dopredu. Pozor na zlých poradcov.

Rak 22.6. - 22.7.

Planéty ovplyvnia vaše citové záležitosti. Vo vzťahoch s najbližšími ľuďmi sa vyskytnú komplikácie. Mali by ste svojim blízkym objasniť trochu svoj hodnotový systém.
Všetky Horoskopy pre Stredu 28. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie