• Dnes je: Nedeľa 25. februára 2024 meniny má Frederik(a)

Novela zákona o ochrane prírody je pre iniciatívu My sme les neprijateľná. Čo môže narobiť s chránenými územiami?

Novela zákona o ochrane prírody je pre iniciatívu My sme les neprijateľná. Čo môže narobiť s chránenými územiami?

Niekedy aj jeden nedisciplinovaný návštevník môže spôsobiť nezahniezdenie vzácneho druhu vtákov či opustenie brlohu chráneného zvieraťa.

Novela zákona o ochrane prírody a krajiny, s ktorou prichádza poslanec Jaroslav Karahuta (Sme rodina), by po schválení viedla k znefunkčneniu vyhlasovania chránených území a zmien v nich.

Umožnila by tiež voľný pohyb osôb aj v najvyšších stupňoch ochrany bez možnosti jeho regulácie. Iniciatíva My sme les považuje novelu za neprijateľnú a verí, že nenájde podporu u žiadnych poslancov a strán, ktorým záleží na ochrane slovenskej prírody.

Iniciatíva kritizuje aj požiadavku na zmenu paragrafu 50, aby sa pri vyhlásení chráneného územia alebo zmene v chránenom území vyžadoval písomný súhlas každého známeho vlastníka.

Nevykonateľná ochrana prírody

My sme les je názoru, že takáto požiadavka by bola paralyzačná pre vyhlasovanie akýchkoľvek chránených území. Verejný záujem ochrániť vzácne biotopy, druhy a spoločenstvá na konkrétnom území by bol nevykonateľný. Informoval o tom v tlačovej správe Ondrej Kameniar z iniciatívy My sme les.


Podľa iniciatívy je vysoko problematickým aj návrh umožnenia voľného pohybu po všetkých chránených územiach, čo by znamenalo, že by sa mohli ľudia voľne pohybovať mimo značených chodníkov.


„Niekedy aj jeden nedisciplinovaný návštevník môže spôsobiť nezahniezdenie vzácneho druhu vtákov či opustenie brlohu chráneného zvieraťa. Plošné umožnenie voľného pohybu ľudí bez ďalšej regulácie by bolo preto voči prírode a jej citlivým obyvateľom, ktorých chceme chrániť, absolútne nezodpovedné,” vysvetľuje Jozef Ridzoň zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/BirdLife Slovensko.


Ondrej Kameniar z My sme les podotkol, že dlhodobo sú za umožnenie voľného pohybu aj v chránených územiach, ale tak, aby orgány ochrany prírody mohli operatívne obmedzovať pohyb ľudí tam, kde je to potrebné.

Megaúrad bez verejnej kontroly

Poslanci tiež navrhujú presunúť celý proces posudzovania vplyvov na životné prostredie pod Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR, ktorému šéfuje bývalý štátny tajomník vicepremiéra pre legislatívu Štefana Holého (Sme rodina).


V druhom pozmeňovacom návrhu chcú zabezpečiť prakticky neodvolateľnosť šéfa Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR.

V prípade, že by oba tieto návrhy prešli parlamentom, proces výstavby v národných parkoch by mohol byť nadlho zabetónovaný v rukách Sme rodina.


Kameniar je presvedčený, že ak dôjde k presunu procesu pod Úrad pre územné plánovanie a výstavbu SR, vznikne megaúrad, ktorý bude rozhodovať o všetkom bez verejnej kontroly, nakoľko šéf úradu bude neodvolateľný.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Nedeľu 25. február 2024

horoskopy na dnes nedelu 25 februar 2024

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Baran 21.3. - 20.4.

Únava vám zabráni nasadiť vyššie tempo. Stretnete niekoho, kto vám bude chcieť pomôcť, ale jeho zisk bude oveľa prevyšovať váš. Porozmýšľajte nad ponúkanou pomocou.

Býk 21.4. - 21.5.

Možno by ste chceli na poslednú chvíľu zmeniť svoje plány. Ak však neurobíte dostatočné bezpečnostné opatrenia musíte rátať s istým rizikom. V jednej záležitosti vás čaká prekvapenie.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Dnes vás zaujme niekto svojimi zaujímavými názormi. Radi by ste sa s ním porozprávali, aby ste sa zbavili svojich pochybností. Nenechajte si nahovoriť niečo, o čom nie ste skalopevne presvedčení.

Rak 22.6. - 22.7.

Konajte cieľavedome a zodpovedne. Nenechajte sa vykoľajiť vlastnou nervozitou. V zamestnaní máte šancu zlepšiť pozíciu, len si nevšímajte pripomienky.
Všetky Horoskopy pre Nedeľu 25. február 2024

Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?

Najčastejšie používané klamstvá podľa znamenia zverokruhu


Počasie