• Dnes je: Piatok 14. mája 2021 meniny má Bonifác

Nové testy majú vyššiu chybovosť. Starostovia obcí sa pýtajú, prečo ich štát nereklamoval

Nové testy majú vyššiu chybovosť. Starostovia obcí sa pýtajú, prečo ich štát nereklamoval

Chybné testy treba zopakovať, ale vinu nenesie zdravotník.

11.3.2021 (Webnoviny.sk) - Mestá a obce majú pri ďalšom testovaní svojich obyvateľov rátať s vyššiu chybovosťou antigénových testov.

Informáciu dostali starostovia obcí počas rokovania pandemického strediska krízového štábu Okresného úradu v Trnave.

Zdravotník má pri chybných testoch problém vyhodnotiť, či je testovaná osoba pozitívna, alebo negatívna.

Chybný test sa podľa vysvetlenia starostu Veľkých Kostolian v okrese Piešťany Gilberta Lišku úplne vyfarbí na bordovo, a v tom prípade sa z neho nedá vyčítať nič, alebo nereaguje vôbec. Ak sa takýto test vyskytne, bude treba testovanie zopakovať.

„Prosíme občanov, aby nekládli vinu zdravotníkom, pretože tí musia pracovať s takými testami, aké štát obciam poskytol,“ napísal Liška na sociálnej sieti. Zároveň položil otázku, kto nesie zodpovednosť za takéto testy a prečo ich štát nereklamoval. V obci Košúty v okrese Galanta mali problémové testy počas testovaniu už minulú sobotu. Starostka Zdenka Mačicová potvrdila, že 66 ľudí museli testovať opakovane, pretože sa test nedal vyhodnotiť.


Mestám a obciam testy dodávajú okresné úrady, tie ich však nenakupovali, a preto nenesú za ich kvalitu ani zodpovednosť. Väčšina miest a obcí v Trnavskom kraji vykonáva antigénové testovanie od 23. januára každý týždeň, testovať sa chystajú aj počas najbližšieho víkendu.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie