• Dnes je: Streda 07. júna 2023 meniny má Róbert

Nová regulácia cien za dodávku elektriny prinesie viacero zmien, ÚRSO zníži aj administratívnu záťaž

Nová regulácia cien za dodávku elektriny prinesie viacero zmien, ÚRSO zníži aj administratívnu záťaž

Novela vyhlášky taktiež hovorí o rozhodujúcom období pre určenie referenčnej ceny elektriny pre účely stanovenia maximálnej ceny za dodávku elektriny na rok 2024. Referenčné obdobie bude stanovené na druhý a tretí kvartál 2023.

Dodávatelia a odberatelia elektriny sa musia pripraviť na zmeny v regulácii cien za dodávku elektriny. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) minulý týždeň už ukončil verejnú konzultáciu k zmenám regulácie cien za dodávku elektriny pre domácnosti a zraniteľných odberateľov.

Novela prináša viacero zmien

„Prijaté pripomienky od odbornej verejnosti sme spracovali pri príprave príslušnej cenovej vyhlášky úradu, ako aj pri príprave legislatívnych návrhov na posilnenie práv spotrebiteľov energií a umožnenie väčšej konkurencie na trhu dodávky elektriny a plynu,“ uviedol predseda ÚRSO Andrej Juris.


Novela vyhlášky, ktorou sa ustanovuje cenová regulácia dodávky elektriny, prináša viacero zmien. Maximálna regulovaná cena za dodávku elektriny bude po novom stanovená samostatne pre domácnosti a pre zraniteľných odberateľov mimo domácností, pričom dodávatelia budú mať možnosť stanoviť samostatné regulované cenníky aj pre jednotlivé odberateľské skupiny.

V záujme zníženia administratívnej záťaže úrad umožní regulovaným subjektom požiadať o maximálne ceny pre jednotlivé skupiny zraniteľných odberateľov v jednom konaní.

Obdobie pre určenie referenčnej ceny

Novela vyhlášky taktiež hovorí o rozhodujúcom období pre určenie referenčnej ceny elektriny pre účely stanovenia maximálnej ceny za dodávku elektriny na rok 2024. Referenčné obdobie bude stanovené na druhý a tretí kvartál 2023.


„Cieľom je rozložiť trhové riziko pri nákupe elektriny a umožniť dodávateľom predkladať cenové návrhy na ďalší kalendárny rok s dostatočným predstihom,“ dodal hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Sporenie na nákladoch


Hodnota rozdielu viacpásmových sadzieb (medzi vysokou a nízkou tarifou) bude po definitívnom schválení novely vyhlášky stanovená v minimálnej výške 20 %.


„Cieľom je umožniť tým odberateľom, ktorí majú záujem a možnosť zmeny svojho odberateľského diagramu, usporiť na nákladoch na elektrinu. Pre ostatných odberateľov bude naďalej zachovaná existujúca štruktúra sadzieb,“ konštatoval Igaz, podľa ktorého vyhodnotenie ďalších tém verejnej konzultácie bude úrad priebežne zverejňovať.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Stredu 7. jún 2023

horoskopy na dnes stredu 7 jun 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Stredu 7. jún 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Postavenie planét je pre vás nepriaznivé. Možné sú susedské nezhody, nepríjemnosti na cestách alebo straty, ktoré vám spôsobia vaši najbližší.

Býk 21.4. - 21.5.

Nevyhovárajte sa stále, že nemáte čas, pokiaľ ide o plnenie domácich povinností. Nečudo, keď vám dnes niekto vytkne váš nezáujem. Ukážte svoju dobrú vôľu a urobte, čo sa od vás žiada.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Využite pomerne priaznivé vplyvy na získanie ďalších dobrých kontaktov, ktoré vám prídu raz mimoriadne vhod. Konečne by ste mali prejaviť väčšiu odvahu na konkrétne činy.

Rak 22.6. - 22.7.

Dnes budete mať viackrát pravdu, ale nikto ju nebude chcieť uznať. Mali by ste si oddýchnuť, lebo inak vás ovládne rozčarovanie až beznádej.


Všetky Horoskopy pre Stredu 7. jún 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie