• Dnes je: Nedeľa 28. novembra 2021 meniny má Henrieta

Nová nádej pre pacientov s rakovinou: Vedci objavili zlúčeninu, ktorá funguje aj na metastázy

Nová nádej pre pacientov s rakovinou: Vedci objavili zlúčeninu, ktorá funguje aj na metastázy

Americkí vedci objavili novú zlúčeninu, ktorá by sa mohla stať základom pre úplne nový rad protirakovinových liekov

Napriek neuveriteľnému vedeckému pokroku sú niektoré druhy rakoviny naďalej nevyliečiteľné, jednou z nich je aj metastatický karcinóm prsníka. Táto agresívna forma je pritom najbežnejšou formou rakoviny prsníka.

Na Slovensku je viac ako 60 percent pacientok diagnostikovaných vo včasnom štádiu, kým ochorenie postihuje iba prsník. Vtedy je šanca na prežitie v najbližších piatich rokoch 99 percent, ako uvádza stránka pacientskych združení a partnerov.

Ak sa však už ochorenie rozšíri do lymfatických uzlín, vtedy je predpokladané päťročné prežitie 85 percent. Asi u piatich percent žien je ale nádor diagnostikovaný v metastatickom štádiu spolu s postihnutým vzdialených orgánov.


Vtedy je prežitie menej ako 30 percent, avšak vďaka modernej liečbe je možné dĺžku aj kvalitu života výrazne zlepšiť. Veľkou nádejou je nový liek, ktorý sa priamo zameriava na ľudské metastatické bunky rakoviny prsníka.

Nová zlúčenina

Vedci z Illinoiskej univerzity v Urbane-Champaign objavili novú zlúčeninu s názvom ErSO, ktorá by sa mohla stať základom pre úplne nový rad protirakovinových liekov, ako uvádza portál IFL Science.

Metastatický karcinóm prsníka s pozitívnym estrogénovým receptorom je zvláštny v tom, že využíva estrogén ako prostriedok na svoj vlastný rast. Preto je súčasná liečba zameraná na odčerpávanie estrogénu z tela takýchto pacientov.


Rakoviny tohto druhu majú tendenciu mutovať práve z toho dôvodu, aby obišli toto obmedzenie a mohli tak pokračovať v raste. Potom je však pacient oveľa ťažšie liečiteľný.

Otestované na myšiach

Odpoveďou by mala byť zlúčenina ErSO. Ide o molekulu, ktorá neodbúrava estrogén, ale iniciuje takzvanú rozvinutú proteínovú odpoveď.

Zjednodušene ErSO nadmerne aktivuje rakovinové bunky, aby usmrtili nimi napadnuté bunky, čím sa rakovina sama vyhubí. Tento princíp už úspešne otestovali na myšiach, a neobmedzili sa iba na rakovinu prsníka.


Injekčné aplikovanie ErSO viedlo k úplnej regresii rakoviny prsníka, pričom vyhubené boli aj bunky, o ktorých sa vedelo, že v sebe nesú spomenutú mutáciu. O sedem dní neskôr však ErSO molekuly úspešne odstránili aj metastázy v pľúcach, kostiach či pečeni.

Aj iné nádory

„Aj keď prežije niekoľko buniek rakoviny prsníka, čo umožní opätovný rast nádorov počas ďalších mesiacov, nádory, ktoré dorastajú, úspešne reagujú na opakovanú liečbu pomocou ErSO,“ uviedol hlavný autor štúde David Shapiro.

Profesor biochémie tiež vo vyhlásení uviedol, že za väčšinu úmrtí pri rakovine prsníka sú zodpovedné práve nádory, ktoré sa rozšíria na iné miesta v tele. Preto je schopnosť ErSO ničiť aj metastázy veľmi dobrou správou.


Pri klinických testoch navyše nemal ErSO u myší žiadne vedľajšie účinky. Vzhľadom na extrémne dobré výsledky už jedna z veľkých medzinárodných farmaceutických firiem kúpila licenciu na výrobu tohto lieku. Vedcov teraz čakajú testy na ľuďoch.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie