• Dnes je: Štvrtok 21. októbra 2021 meniny má Uršuľa

Nová michalovská galéria a informačné centrum vzniká v budove Zlatého býka

Nová michalovská galéria a informačné centrum vzniká v budove Zlatého býka

Otvorenie sa uskutoční 24.

18.9.2021 (Webnoviny.sk) - V budove Zlatého býka na Námestí osloboditeľov v Michalovciach čoskoro mesto otvorí novú galériu a turistické informačné centrum.

Informovala o tom Marcela Andréová z Mestského úradu v Michalovciach.

Nový medzinárodný projekt

Mesto Michalovce spolu s ukrajinským mestom Užhorod a maďarským mestom Sátoraljaújhely realizuje projekt Through Art we Ruin Borders – Umením búrame hranice.

Výška finančných prostriedkov z Európskej únie je takmer milión eur, pričom celkové náklady projektu predstavujú maximálne 1,3 milióna eur. Projekt tvoria tri hlavné časti. V rámci prvej sa realizovala komplexná rekonštrukcia národnej kultúrnej pamiatky Zlatý býk.

Budova, ktorá do nedávnej minulosti slúžila na rôzne komerčné účely, sa premenila na novú mestskú galériu a turistické informačné centrum. Súčasťou rekonštrukcie bolo aj vytvorenie depozitu, vybavenie a zariadenie priestorov, inštalovanie kamerového a galerijného systému, nábytku, ozvučenia, prezentačného systému a potrebného IKT vybavenia.

Budova bola zabezpečená monitorovacím zariadením, kamerovými systémami s pripojením na mestskú políciu v rámci preventívnych opatrení narušenia či poškodenia objektu.

Umenie aj kultúra

Druhá fáza projektu spočíva v organizovaní cezhraničných podujatí v oblasti umenia a kultúry, ako sú maliarske a sochárske sympóziá, tvorivé dielne či výstavy.

Z dôvodu pandemickej situácie mesto kúpilo aj 3D kameru pre možnosť implementácie virtuálnych prehliadok. Súčasťou projektu je aj zabezpečenie inovatívnych informačných kanálov a produktov cestovného ruchu.

Bola vytvorená smart mobilná aplikácia, propagačný materiál v štyroch jazykových mutáciách s názvom Tipy na výlety. Súčasne pokračujú práce na filmovom dokumente História a súčasnosť spoločného regiónu. Celý projekt je realizovaný od októbra 2019 do júna 2022.

Obnova pamiatok

Vďaka finančným prostriedkom z projektu boli obnovené národné kultúrne pamiatky v meste Michalovce a v meste Užhorod. Vzniknú v nich mestské galérie a profesionálne turistické informačné centrá európskeho štandardu.

Projekt tiež prispeje k spájaniu ľudí prihraničných regiónov, či už kultúrou, umením a spoločnou históriou. Jeho ambíciou je zvýšiť návštevnosť galérií, vtiahnuť ľudí do kultúrneho diania inovatívnymi tvorivými formami a zlepšiť informovanosť o susediacich regiónoch Zemplín, Zemplén a Zakarpatie.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie