• Dnes je: Piatok 08. decembra 2023 meniny má Marína

Nová kompa skráti spojenie s Maďarskom z hodiny na 15 minút, uľahčí cestovanie mnohým obyvateľom (foto)

Nová kompa skráti spojenie s Maďarskom z hodiny na 15 minút, uľahčí cestovanie mnohým obyvateľom (foto)

Otvorenie kompy cez Dunaj.

Nová kompa zo slovenského brehu Dunaja z obce Radvaň nad Dunajom do maďarskej obce Neszmély aj s prístupovými komunikáciami je už oficiálne otvorená. Zatiaľ čo doteraz cesta trvala takmer hodinu, vďaka kompe sa skráti na 15 minút. Informuje o tom v tlačovej správe Odbor komunikácie Ministerstva investícií regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR.

Rozvoj prihraničného regiónu

Na hlavný tok slovenského úseku Dunaja tak pribudla kompa nielen pre chodcov a cyklistov, ale i pre osobnú dopravu, ktorá tak uľahčí a skráti cestovanie z jednej strany na druhú.

„Spustenie kompy do prevádzky má nesmierny význam pre rozvoj celého prihraničného regiónu. Rieši otázku fyzického prepojenia a prispieva k udržateľnej mobilite, zároveň otvára možnosti rozvoja v oblasti cestovného ruchu a tvorby pracovných miest,“ uviedla štátna tajomníčka MIRRI SR Barbora Lukáčová.


Kompa premávajúca z obce Radvaň nad Dunajom do maďarskej obce Neszmély.


Projekt za takmer šesť miliónov

Výsledkom spolupráce medzi Slovenskom a Maďarskom v rámci cezhraničnej spolupráce Interreg SK-HU je výstavba prístavísk kompy na slovenskom brehu Dunaja v obci Radvaň nad Dunajom a na maďarskom brehu v obci Neszmély aj s prístupovými komunikáciami, ako aj zaobstaranie lode a jej prevádzka.


Na projekt za takmer 6 mil. eur išla podpora z eurofondov vo výške viac ako 5 mil. eur.

Zlepšenie pohraničia s Maďarskom

„Dobré vzťahy medzi susedmi sú základom stability, prosperity a mieru v Európe. Tieto vzťahy sa nám darí budovať aj vďaka eurofondovým programom cezhraničnej spolupráce Interreg,“ skonštatoval minister investícií Peter Balík.


V novom programovom období je na zlepšenie pohraničia s našim južným susedom vyčlenených takmer 167 mil. eur z programu Interreg Maďarsko-Slovensko. Okrem rozvoja regiónu projekty, akým je aj výstavba vo štvrtok slávnostne otvorenej kompy, prospejú podľa Balíka aj rozvoju turizmu a ekonomiky.


Vďaka spolupráci sa podarilo vybudovať potrebné cestné napojenie na trajektový prístav na maďarskej a slovenskej strane, 6 parkovacích miest na slovenskej a 28 parkovacích miest na maďarskej strane, výstavba terminálu a trajektovej rampy, ako aj obstaranie a uvedenie trajektu do prevádzky.

Prevoz zdarma

Preprava kompou bude v približne hodinových intervaloch denne od 6:00 do 18:00 (s prestávkami v čase obeda) a prevoz bude zdarma.


Samochodné plavidlo má kapacitu 80 osôb, resp. 8 vozidiel do 3,5 ton a 40 osôb.


„Naša obec je aj z pohľadu územného plánu odkázaná z veľkej časti na turizmus akéhokoľvek druhu. Občania, ktorí pracujú v Maďarsku, budú vedieť prechádzať oveľa komfortnejšie a ušetria nemalé finančné prostriedky na cestu za prácou,“ ocenil výstavbu kompy starosta obce Radvaň nad Dunajom Ľubomír Púchovský.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Vežu ikonického kostolíka vo Vysokých Tatrách zachraňujú, je v predhavarijnom stave

vezu ikonickeho kostolika vo vysokych tatrach zachranuju je v predhavarijnom stave

8.12.2023 (SITA.sk) - Už niekoľko rokov pokračujú vo Vysokých Tatrách snahy o záchranu sakrálnej kultúrnej pamiatky – Kostola Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Na ikonický kostolík z roku 1888 natrafia turisti smerujúci k lanovke na Hrebienok.

Kým v predošlých rokoch tam občianske združenie (OZ) Zachráňme poklady Tatier obnovilo strechu, počas uplynulého leta rozbehlo kroky k záchrane veže kostola, vážne narušená je jej drevená konštrukcia. Ako ďalej agentúru SITA informoval člen OZ Pavol Bayer, v prípade neriešenia problematických stĺpov vznikne havarijná situácia.

Veže sú poškodené hnilobou

Demontáž vrchných kameňov vstupného schodiska v septembri 2023 ukázala, že južné stĺpy veže kostola sú vo veľmi zlom stave. Ako vysvetlil Bayer, ich stav je podľa statika predhavarijný. Nosné časti stĺpov veže sú poškodené hnilobou, v jednom prípade na približne 70 percent, v druhom na asi 60 percent.

„Sadnutie, naklonenie veže je možné kedykoľvek, čím by vznikla havarijná situácia s ďalekosiahlymi dôsledkami, či už pre opravu veže samotnej, alebo nutné uzatvorenie pešej a cestnej komunikácie a parkovacích plôch nachádzajúcich sa priamo pred vežou kostola,“ ozrejmil predseda OZ.

Výzva Obnov si svoj dom

Ešte pred príchodom mrazov ale stihli zabetónovať základy, na ktorých budú v novom roku namontované dočasné oceľové podpery veže.

„Tie by mali pomôcť veži prečkať zimu a čas, kým sa usuší drevo, ktorými sa nahradia zhnité časti. Po ukončení opravy budú podpery znovu odstránené,“ priblížil Bayer. Nové drevo sa už podľa jeho slov suší v kaplnke v Novom Smokovci, predtým než poputuje do vákuovej sušičky.

Problémom pri všetkých snahách združenia sú však financie. Na opravu stĺpov a dolnej časti veže je podľa rozpočtu potrebných 47-tisíc eur, z toho disponuje OZ zatiaľ sumou 900 eur. S projektom sa tak zapojilo do výzvy Obnov si svoj dom.

V minulosti so žiadosťou uspelo, keď získalo financie na výmenu dreveného šindľa na celom kostole, čo vyriešilo problém so zatekaním do chrámu. Aj naďalej má však zriadený transparentný účet, prispieť na záchranu pamiatky tak môže ktokoľvek.

Opravy kostola v jednotlivých etapách

Samotné opravy kostola boli pôvodne rozdelené do šiestich etáp. Zahŕňajú výmenu strešnej krytiny, opravu vstupného schodiska a veže kostola, odvod zrážkovej vody z okolia kostola. Oprava hlavnej lode i samotného interiéru by mala prísť na rad ako posledná, keďže v rámci celkovej opravy sa postupuje podľa akútnosti poškodenia. Urgentné je tiež schodisko.

„Vyzerá to tak, že je na suti, nemá základy, pod schodmi vidieť dutinu. Všetko sa hýbe, travertínové stupne sa dokonca polámali. Bude to potrebné rozobrať. Sondážnymi prácami sa základ schodiska nenašiel, bude preto nutné spraviť betónové schodisko, na ktoré sa poukladajú travertínové bloky,“ opísal člen združenia Bayer.

Kostol v Starom Smokovci dal postaviť spišský biskup Juraj Császka na žiadosť arcikňažny Klotildy v roku 1888. Projekt vyhotovil architekt Gedeon Majunke zo Spišskej Soboty. Kostol bol postavený vo vysokohorskom alpskom štýle, ktorého charakteristickým znakom je hrázdené murivo.

To znamená, že konštrukcia kostola je drevená a steny sú vyplnené murivom. Štíty kostola sú bohato vyrezávané a zdobené. Kostolík patrí medzi najkrajšie stavby nielen v Starom Smokovci, ale aj v celých Vysokých Tatrách. Jeho súčasťou sú vitráže na oknách, ktoré zhotovil akademický maliar Vincent Hložník so svojou manželkou a dcérou.

Problémy nastali aj s pôvodnou vežou, ktorá sa kvôli slabým základom naklonila. V roku 1932 bola veža demontovaná a nad vchodom bol urobený jednoduchý prístrešok. V roku 1959 kostol rekonštruovali a bola postavená aj nová veža,“ informovalo OZ Zachráňme poklady Tatier.


Počasie