• Dnes je: Sobota 01. októbra 2022 meniny má Arnold

Nosíte rúško len pod nosom? Podľa expertov robíte zásadnú chybu

Nosíte rúško len pod nosom? Podľa expertov robíte zásadnú chybu

Podľa epidemiologičky majú najlepší ochranný efekt respirátory, potom chirurgické rúška, nasledujú plátené rúška a najmenší preukázali látkové športové nákrčníky.

Z nedávneho prieskumu agentúry Focus vyplynulo, že až tretina Slovákov nesúhlasí s nosením rúšok. Mnohí ľudia rúško nenosia ani v uzavretých priestoroch, kde je vyžadované a časť z nich ho nosí len „naoko“ – pod nosom.

Podľa praktického lekára Kristiána Bucsaya z Nemocnica AGEL Košice Šaca sa pred nákazou koronavírusom vieme chrániť len tromi spôsobmi – sociálnym odstupom, zvýšenou hygienou rúk a správnym nosením rúška.

V poslednom bode prevencie však robíme školácke chyby.

Na okrajoch rúška môže byť zachytený vírus

„V prípade jednorazových 3-vrstvových rúšok je nutné rúško nasadiť takým spôsobom, aby farebná časť rúška (zväčša modrá), bola otočená ,smerom von?,“ vysvetľuje a dopĺňa, že drôtik v rúšku by sme mali ohnúť tak, aby obopínal koreň nosa.


Rúško by malo dobre priliehať k tvári a kompletne zakrývať nos a ústa.


„Rúško nasadené len pod nosom nemá žiaden ochranný význam, naopak, kontaktom okrajov rúška s perami a nosom sa zvyšuje riziko vdýchnutia vírusu, ktorý môže byť zachytený na okraji rúška,“ upozorňuje lekár.

Plnia aj ochrannú funkciu

Ako pre portál vZdravotníctve.sk potvrdila profesorka Zuzana Krištúfková z Katedry epidemiológie Fakulty verejného zdravotníctva SZU v Bratislave, rúška chránia aj svojho nositeľa.

O ich ochrannej funkcii sa presvedčila osobnou skúsenosťou. „Niekoľko hodín sme sedeli v jednej miestnosti s človekom, ktorý bol pozitívny a rúško mal nasadené pod nosom. Vďaka tomu, že my ostatní sme mali rúško nasadené na ústach aj na nose, sme sa pred nákazou ochránili. Rúškam preto verím,“ povedala na margo zasadnutia epidemiologického konzília, ktorého sa zúčastnil človek infikovaný koronavírusom.


Podľa epidemiologičky majú najlepší ochranný efekt respirátory, potom chirurgické rúška, nasledujú plátené rúška a najmenší preukázali látkové športové nákrčníky.

„Rúško je účinné dovtedy, kým nie je vlhké. Potom by sme ho mali vymeniť za nové alebo čisté. Ak máme plátené rúška, treba ich každý večer vyprať a ráno prežehliť suchou žehličkou,“ radí profesorka Krištúfková.

Infekční sú aj ľudia bez príznakov

Ako upozornila hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková, v súčasnej situácii – počas druhej vlny ochorenia COVID-19 a tesne pred nástupom chrípkovej sezóny – je dôležité, aby rúška nosili aj napohľad zdravé osoby.


„Vírus totiž prenáša aj osoba bez príznakov ochorenia, ktorá nemusí vedieť, že je jeho nosičom, no je tiež infekčná,“ spresnila.


Podľa hovorcu Prezídia Policajného zboru Michala Slivku sa polícia snaží ľudí, ktorí nosia rúško nesprávne, predovšetkým napomínať. Pokuty však udeľuje iba v prípade, že človek porušuje nariadenia a nemá rúškom prekryté horné dýchacie cesty na miestach, kde je to povinné.


Ako používať rúška, aby boli naozaj účinné (video)


Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenské domácnosti od zadlžovania neodrádzajú ani rastúce úrokové sadzby, toto tempo je však podľa odborníkov neudržateľné

slovenske domacnosti od zadlzovania neodradzaju ani rastuce urokove sadzby toto tempo je vsak podla odbornikov neudrzatelne

Úvery domácnostiam si aj v druhom štvrťroku udržali dvojciferný rast. Medziročne ich objem vzrástol o 10,9 %. Zvyšovanie úrokových sadzieb v dôsledku ich nárastu na finančných trhoch sa tak nateraz podľa Národnej banky Slovenska (NBS) zásadnejšie neprejavilo v tempe poskytovania úverov.

A to aj napriek tomu, že sadzby pri nových úveroch domácnostiam vzrástli a aktuálne už dosahujú úroveň z konca roka 2018.

Hypotéky sú najžiadanejšie

Ľudí k zvyšovaniu zadlženosti motivuje podľa centrálnej banky pokračujúci rast cien nehnuteľností, stále zrýchľujúca sa inflácia, očakávania z pokračujúceho rastu úrokových sadzieb a pretrvávajúca priaznivá situácia na trhu práce.

Aj naďalej je úverový rast pri domácnostiach ťahaný úvermi na bývanie, pričom spotrebiteľské úvery zaznamenávajú ešte stále mierny medziročný pokles.


Úvery domácnostiam tak rástli tretím najrýchlejším tempom v EÚ. Tempo zvyšovania cien v ekonomike však v posledných mesiacoch už predbehlo rast úverov.

Zvyšovanie úrokových sadzieb

Banky však očakávajú zmierňovanie dopytu po úveroch v ďalšom období. V nadchádzajúcom období sa dá podľa NBS očakávať zosilňovanie faktorov brzdiacich dopyt po úveroch.

Bude to v dôsledku rastúcich úrokových sadzieb, znižovania motivácie k refinancovaniu úverov, ochladenia aktivity na trhu nehnuteľností, ako aj zvýšenej neistoty domácností v dôsledku nárastu cien, predovšetkým energií, a s tým spojenej zvýšenej obozretnosti ľudí.


Podiel predčasne splatených úverov sa výrazne znížil. Naznačuje to zmierňovanie záujmu o refinancovanie po silnej jarnej vlne, keď časť klientov už refinancovala svoje úvery v predchádzajúcom období a u ďalšej časti klientov už ich záujem o tento krok pri aktuálnych úrovniach úrokov slabne.


Refinancovanie úverov pri nízkych úrokových sadzbách využívali podľa NBS najmä tí, ktorým veľké finančné ťažkosti aj tak nehrozia. Naopak tí, čo by to viac potrebovali, sa tejto šance chopili v menšej miere.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasieZdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie