• Dnes je: Sobota 23. septembra 2023 meniny má Zdenka

Nórske spravodajské služby varujú pred Ruskom, podľa nórskeho ministra obrany je najväčšou hrozbou pre Európu

Nórske spravodajské služby varujú pred Ruskom, podľa nórskeho ministra obrany je najväčšou hrozbou pre Európu

Nórske ropné a plynové zariadenia by mohli byť terčom ruskej sabotáže.

13.2.2023 (SITA.sk) - Rusko je hlavnou bezpečnostnou hrozbou pre Európu. V pondelok na to upozornili predstavitelia nórskych spravodajských služieb i minister obrany.

„Rusko dnes predstavuje najväčšiu hrozbu pre nórsku a európsku bezpečnosť a konfrontácia so Západom bude dlhotrvajúca,“ konštatoval minister Björn Arild Gram po tom, ako vláda dostala výročnú správu o hrozbách z troch jej spravodajských agentúr.

Terč sabotáže

Zástupca šéfa zahraničnej spravodajskej služby (NIS) Lars Nordrum uviedol, že nórske ropné a plynové zariadenia by mohli byť terčom ruskej sabotáže.

Šéfka Národného bezpečnostného úradu (NSM) upozornila, že „celá Európa bude trpieť“, ak budú zasiahnuté nórske ropné a plynové zariadenia.

„Nórsko je teraz najdôležitejším dodávateľom energie v Európe po tom, čo Rusko ukončilo vývoz plynu na Západ,“ pripomenul Nordrum.


Domáca spravodajská služba PST však konštatuje, že je nepravdepodobné, že by Rusko tento rok vykonalo nejakú sabotážnu operáciu na nórskej pôde.

Pálenie Koránu

Spravodajské služby tiež varujú, že nedávne pálenie Koránu - svätej knihy islamu - v Škandinávii by mohlo viesť k teroristickým útokom v krajine.

„Pálenie Koránu by sa mohlo považovať za urážlivé alebo provokatívne a očakávame, že k takýmto udalostiam dôjde aj v roku 2023 v Nórsku,“ vyjadrila sa šéfka PST Beate Gangas s tým, že „keď sa takéto udalosti dejú v Nórsku, zvyšuje sa pravdepodobnosť radikalizácie a v konečnom dôsledku teroristického plánovania proti Nórsku“. Nórsko napriek tomu nemení úroveň teroristickej hrozby a ponecháva ju „miernu“.

Minulý týždeň švédska spravodajská služba SÄPO varovala, že sa vo Švédsku po pálení Koránu pred tureckým veľvyslanectvom v Štokholme zvýšila hrozba útokov.


Znesvätenie knihy, ktorá je náboženskou komunitou považovaná za posvätnú, je v škandinávskych krajinách chránené slobodou prejavu, pripomína agentúra AP.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Sociálna poisťovňa začne ľuďom zasielať dôchodkovú prognózu, závisieť bude od veku poistenca

socialna poistovna zacne ludom zasielat dochodkovu prognozu zavisiet bude od veku poistenca

Sociálna poisťovňa bude od roku 2026 zasielať poistencovi dôchodkovú prognózu, teda informáciu o jeho predpokladaných dôchodkových nárokoch.

Pripravovaný návrh vyhlášky

Ministerstvo práce a sociálnych vecí už pripravuje návrh vyhlášky, ktorou sa stanoví vzor dôchodkovej prognózy a podrobnosti o jej obsahu. Vyhláškou sa má stanoviť aj spôsob určenia predpokladaného dôchodkového veku poistenca a parametre, predpoklady a pravidlá na určenie zákonom vymedzených prognóz dôchodkových nárokov poistenca a na určenie vplyvu inflácie na tieto prognózy.

„Cieľom návrhu vyhlášky je preto vytvorenie jednotného dokumentu obsahujúceho informácie, ktoré majú uľahčiť porozumenie nárokom z povinného dôchodkového systému, prípadne stavu a hodnote úspor v starobnom dôchodkovom sporení,“ uviedlo ministerstvo.

Prognóza závisiaca od veku poistenca

Penzijnú prognózu poisťovňa sprístupní do 31. mája kalendárneho roka na elektronickom účte poistenca. Sociálna poisťovňa však bude povinná zaslať poistencovi dôchodkovú prognózu aj poštou.

Periodicita zasielania dôchodkovej prognózy bude závisieť od veku poistenca. Ak má poistenec viac ako 18 rokov a menej ako 50 rokov a bol dôchodkovo poistený aspoň jeden deň, dôchodkovú prognózu bude dostávať každých päť rokov. Ak má poistenec viac ako 50 rokov, bude penzijnú prognózu dostávať každý rok.

Tri scenáre

Dôchodková prognóza bude obsahovať základnú a alternatívnu prognózu výšky starobného dôchodku, získané obdobie dôchodkového poistenia a premenné, od ktorých je výška jeho budúceho dôchodku závislá, ako aj dôchodkový vek poistenca. Základná prognóza dôchodku má obsahovať tri scenáre, ktoré by sa mali odvíjať od predpokladaného vývoja parametrov ovplyvňujúcich výšku starobnej penzie.

Alternatívna prognóza má zohľadňovať zmeny faktorov, na ktoré má mať vplyv aj samotný poistenec, napríklad zvýšenie vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby, získanie dôchodkového poistenia, či účasť v druhom dôchodkovom pilieri. Dôchodková prognóza bude obsahovať aj informáciu o vplyve inflácie na výšku budúceho dôchodku.


Počasie