• Dnes je: Sobota 31. októbra 2020 meniny má Aurélia

Norovírusy patria k najinfekčnejším nástrahám okolia. Šíriť ich môžu aj ľudia bez príznakov

Norovírusy patria k najinfekčnejším nástrahám okolia. Šíriť ich môžu aj ľudia bez príznakov

Prevenciou je dobrá hygiena rúk po toalete a pred jedlom, ale tiež dôkladné umývanie zeleniny a ovocia pred ich konzumáciou.

Norovírusy patria k extrémne infekčným vírusom, uvádza trenčiansky Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ TN).

Na prepuknutie ochorenia totiž stačí aj malá infekčná dávka, a to iba 10 vírusových častíc.

Podľa odborníkov sa radia k najbežnejším chorobám špinavých rúk a vyvolávajú tzv. gastroenteritídy, teda črevné virózy. Norovírusy bývajú zodpovedné za väčšinu vírusových epidémií, ktoré postihujú tráviaci trakt. Vyznačujú sa mimoriadnou odolnosťou.

Norovírusy sa šíria aj vzduchom

K šíreniu norovírusov dochádza dvomi spôsobmi. Jednou je orálno-fekálny prenos z neumytých rúk, ale tiež konzumácia kontaminovaných potravín či vody. Druhou cestou je prenos vzdušným aerosólom, ktorý vzniká pri zvracaní nakazenej osoby.


Norovírusy sa môžu nachádzať aj na predmetoch, ktorých sa dotýka veľa ľudí – na kľučkách, vodovodných batériách a toaletách.Príznaky ochorenia

Najčastejšími príznakmi ochorenia vyvolaného norovírusmi sú nevoľnosť, bolesť hlavy, zvracanie, brušné kŕče, vodnaté hnačky, ale tiež zvýšená teplota a malátnosť.


Podľa ÚVZ TN príznaky zvyknú v priebehu 12 až 72 vymiznúť, ale ochorenie máva aj bezpríznakový priebeh a infikovaný človek vírus môže preniesť na druhých.


Prevenciou je dobrá hygiena rúk po toalete a pred jedlom, ale tiež dôkladné umývanie zeleniny a ovocia pred ich konzumáciou. V prípade kontaktu s nakazenou osobou je nutná dezinfekcia kontaktných plôch a predmetov.


Počasie