• Dnes je: Utorok 09. augusta 2022 meniny má Ľubomíra

Nóri predbehli Američanov a sú na čele hodnotenia krajín s 15 zlatými medailami, Slovákom patrí vďaka Vlhovej 21. priečka

Nóri predbehli Američanov a sú na čele hodnotenia krajín s 15 zlatými medailami, Slovákom patrí vďaka Vlhovej 21. priečka

V Číne rozdelili už 97 zo 109 medailových kompletov, v sobotu 19.

18.2.2022 (Webnoviny.sk) - V medailovej bilancii krajín na ZOH 2022 v čínskom Pekingu sú po štrnástom súťažnom dni na čele Nóri, ktorí získali už 15 zlatých medailí, čo je nový rekord.

Najcennejší kov pre krajinu zo severu Európy v piatok získal Johannes Thingnes Bö v biatlonovej súťaži mužov s hromadným štartom. Nóri majú aktuálne bilanciu 15 zlatých, 8 strieborných a 11 bronzových medailí.

Druhá priečka stále patrí Nemecku, ktoré doteraz získalo 22 kovov (10 - 7 - 5). Na treťom mieste sa udržali Američania, ktorí zatiaľ získali 8 zlatých, 8 strieborných a 5 bronzových medailí. Slovensku zásluhou minulotýždňového zlata Petra Vlhovej patrí v poradí krajín 21. priečka.

Fialková obsadila 26. priečku

V piatok rozdali v Číne päť medailových kompletov a dva z nich v biatlone. Medzi ženami zvíťazila v pretekoch s hromadným štartom Francúzka Justine Braisazová-Bouchetová pred Nórkami Tiril Eckhofovou a Marte Olsbuovou-Röiselandovou, Slovenka Paulína Fialková obsadila 26. priečku. Medzi mužmi si zlato vybojoval spomenutý Johannes Thingnes Bö, ktorý Peking opustí s piatimi medailami ako najúspešnejší športovec na tomto podujatí (4 - 0 - 1).

Rovnako päť cenných kovov získala aj jeho biatlonová krajanka Olsbuová-Röiselandová, tá k trom zlatým pridala dve bronzové. A aj Francúz Quentin Fillon Mallet má na svojom konte 5 medailí (2 - 3 - 0), ktorého o honor najúspešnejšieho na ZOH 2022 pripravila posledná strelecká položka v piatkovej súťaži, na ktorej minul až trikrát a napokon obsadil štvrtú priečku.

Gu si vybojovala už tretiu medailu

V akrobatickom lyžovaní si na ZOH 2022 už tretiu medailu vybojovala domáca reprezentantka Eileen Gu, americká rodáčka získala zlato na U-rampe pred dvojicou Kanaďaniek Cassie Sharpeovou a Rachael Karkerovou. V skikrose mužov triumfoval Švajčiar Ryan Regez pred krajanom Alexom Fivom, bronz putuje do Ruska zásluhou Sergeja Ridzika.

V rýchlokorčuľovaní triumfoval na jednom kilometri Holanďan pred Kanaďanom Laurentom Dubreuilom a Nórom Haavardom Holmefjordom Lorentzenom. Holanďania brali zlato v tejto disciplíne aj na predchádzajúcich dvoch ZOH - Soči 2014 triumfoval Stefan Groothuis a v Pjongčangu 2018 Kjeld Nuis.

Z medailí sa tešili v 21 štátoch

Aspoň jednu medailu na ZOH v Pekingu už získalo 28 krajín, z najcennejšieho kovu sa tešili reprezentanti 21 štátov. V Číne rozdelili už 97 zo 109 medailových kompletov naprieč pätnástimi športami.

V sobotu 19. februára je na programe osem finálových disciplín. V boji o medaily bude v behu na lyžiach Ján Koristek v pretekoch na 50 km voľnou technikou, v zjazdovom lyžovaní kvarteto Adam a Andreas Žampovci s Rebekou Jančovou a Petrou Hromcovou v tímovej súťaži a o bronz zabojujú hokejisti SR proti Švédom alebo Kanaďanom.


Najčítanejšia najnovšia správa

Verejné financie budú kvôli Matovičovi v katastrofálnom stave, tvrdí Truban a pridáva ďalšiu kritiku

verejne financie budu kvoli matovicovi v katastrofalnom stave tvrdi truban a pridava dalsiu kritiku

8.8.2022 (Webnoviny.sk) - Podpredseda hnutia Progresívne Slovensko (PS) Michal Truban je presvedčený, že Slovensko potrebuje nového ministra financií.

Tvrdí, že súčasný minister a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič je len ministrom vlastných nápadov, nedokáže riešiť problémy, a preto verejné financie budú katastrofálne. Truban o tom informoval v pondelok na sociálnej sieti.

Skončí to hospodárskou katastrofou

„Ak bude ďalej improvizovať s verejnými financiami tak, ako sme ho nechali vymýšľať opatrenia v pandémii, čo viedlo k tomu, že sme skončili na chvoste Európskej únie (EÚ) s najvyššou úmrtnosťou, najnižšou zaočkovanosťou a nemocnicami, ktoré skolabovali, tak to skončí hospodárskou katastrofou," dodal podpredseda PS.

Snaží sa oklamať verejnosť

Podľa neho sa ministerstvo financií snaží oklamať verejnosť vývojom daňových príjmov uprostred roku.

Truban na sociálnej sieti citoval Radu pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), „ak vláda nepríjme dodatočné opatrenia, deficit verejnej správy by mal v roku 2023 mierne klesnúť, následne v rokoch 2024 a 2025 vzrastie až k úrovni 4,5 percenta HDP." Podpredseda PS je presvedčený, že Matovič žiadne opatrenia neprijme.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie