• Dnes je: Utorok 07. februára 2023 meniny má Vanda

Nitra zvyšuje sadzby za nehnuteľnosti, poplatky za školy aj smetné. Daňový bonus vytvára neúnosnú záťaž, poukazuje mesto

Nitra zvyšuje sadzby za nehnuteľnosti, poplatky za školy aj smetné. Daňový bonus vytvára neúnosnú záťaž, poukazuje mesto

Radnica zvyšovaním poplatkov reaguje na infláciu, zvyšovanie cien energií a daňový bonus.

6.12.2022 (Webnoviny.sk) - Mesto Nitra zvyšuje sadzby za byty, domy, poplatky za základné a materské školy aj smetné. Reaguje tým na infláciu, zvyšovanie cien energií a daňový bonus.

Sadzba dane za byty a rodinné domy sa po novom upravuje na úroveň 0,75 eura za meter štvorcový z 0,465 eur. Pri byte s rozlohou 60 metrov štvorcových zaplatí majiteľ po novom 45 eur ročne, čo je navýšenie o 18,10 eur za kalendárny rok.

Nová sadzba za meter štvorcový

Nitra sa tak sčasti priblížila susednému krajskému mestu Trnava, ktoré má túto sadzbu od roku 2019 až na úrovni 1 euro za meter štvorcový, teda 60 eur za 60 metrový byt. Žilina navrhuje túto daň zvýšiť na 0,80 eura,“ uviedol hovorca Nitry Tomáš Holúbek.

Poslanci mestského zastupiteľstva v Nitre na svojom pondelkovom mimoriadnom rokovaní upravili aj poplatky za nakladanie s odpadmi. Pôvodný návrh smetného počítal so zvýšením len pre právnické osoby. Bežným ľuďom sa zvyšovanie malo vyhnúť.

Zvýšenie smetného pre všetkých

Aj na základe rokovania komisie majetku bol na mestské zastupiteľstvo predložený pozmeňujúci návrh na zvýšenie smetného aj pre domácnosti. Jednotlivci si po novom priplatia päť eur, poplatok sa zdvihne zo súčasných 37 eur na 42 eur na osobu a rok.

Ako uviedol Holúbek, situácia je pre mestá a obce najmä vďaka navrhovanému daňovému bonusu neistá a v prípade jeho schválenia aj neudržateľná. Vláda dá rodičom na daňovom bonuse po novom 100 eur mesačne na jedno dieťa, čo však vytvára neúnosnú záťaž pre mestá a obce, poukázal. Nitra preto pristupuje, podobne ako iné mestá na Slovensku, k zvyšovaniu cien.

Daňový bonus ako dôvod zvyšovania cien

V opačnom prípade by muselo prísť k drastickému obmedzeniu opráv ciest a chodníkov, zastaveniu výsadby stromov, zníženiu frekvencie kosenia a ďalších bežných činností mesta. Nehovoriac o výpadku dotácií, napríklad na hokej,” poukázal Holúbek.

Tie sa budú v Nitre od 1. januára 2023 upravovať aj na materských a základných školách. Za materskú školu po novom rodičia zaplatia 30 eur mesačne za prvé dieťa, doteraz to bolo 20 eur. Poplatok za druhé dieťa sa zdvihne z doterajších 20 eur na 25 eur a suma za každé ďalšie dieťa zostáva na pôvodnej úrovni. Zvýši sa aj poplatok za školský klub detí.

Mesto musí peniaze pýtať od občanov

Namiesto toho, aby dal štát peniaze priamo samosprávam, musíme ich my pýtať od občanov,” upozornil viceprimátor Miloslav Špoták (Tím Kraj Nitra). Ako dodal, napriek zložitej situácii zostane rodinám v peňaženkách po zarátaní daňového bonusu a zvýšeného rodinného prídavku na konci mesiaca viac ako dnes.

V Nitre konkrétne o viac ako 50 eur mesačne na jedno dieťa v povinnej predprimárnej výchove a o viac ako 60 eur mesačne pri predškolákovi. O viac ako 60, resp. 70 eur zostane v peňaženkách rodičov detí, ktoré navštevujú základné školy, v závislosti od toho, či dieťa navštevuje prvý alebo druhý stupeň.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskop na dnes Utorok 7. február 2023

horoskop na dnes utorok 7 februar 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 7. február 2023

Baran 21.3. - 20.4.

Dobre si zvážte prednosti a nevýhody plánu, ktorý sa chystáte zverejniť. Vyvoláte nervozitu a možno aj hádky. Nebolo by príjemnejšie stráviť pekné chvíle na prechádzke?

Býk 21.4. - 21.5.

Vďaka optimistickému prístupu prežijete dnešok bez problémov. Nesplníte síce to, čo ste si predsavzali, ale máte dobrý dôvod na spokojnosť. Aj zajtra bude deň.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Niekto, na kom vám veľmi záleží, vás dnes prekvapí láskou a vrúcnosťou. Prijmite city s radosťou, otáľanie môže vyvolať nedorozumenie.

Rak 22.6. - 22.7.

Planéty vám prinesú šťastie v súkromnom živote. Nejaká nová šanca vás vyľaká, ale predsa pozbierate odvahu a sebavedomie. Už večer urobíte prvé kroky.


Všetky Horoskopy pre Utorok 7. február 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?


Počasie