• Dnes je: Utorok 28. novembra 2023 meniny má Henrieta

Nikdy nehovor nikdy, hovorí Kažimír o ďalšom zvyšovaní úrokových sadzieb. Jedna otázka je však nezodpovedaná

Nikdy nehovor nikdy, hovorí Kažimír o ďalšom zvyšovaní úrokových sadzieb. Jedna otázka je však nezodpovedaná

Peter Kažimír, guvernér Národnej banky Slovenska (NBS).

Ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky (ECB) nie je možné úplne vylúčiť. No guvernér Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Kažimír by si prial, aby bolo to minulotýždňové zvýšenie posledné.

Nikdy nehovor nikdy

Bude podľa jeho slov záležať aj od toho, čo povedia prognózy vývoja inflácie a rastu ekonomiky, ktoré prídu v decembri a v marci budúceho roka.


„Nikdy nehovor nikdy. Až marcová prognóza nás môže definitívne utvrdiť v tom, že smerujeme jednoznačne a stabilne k cieľu,“ povedal Kažimír.


Ak toto bol posledný rast úrokových sadzieb, tak je podľa neho zodpovedané, ako vysoko až bude potrebné so sadzbami zájsť. „To je jednoznačne dobrá správa pre ľudí a všetkých, ktorí si plánujú požičať v banke,“ skonštatoval guvernér NBS.

Uzatvárať trhové stávky je predčasné

To, čo ostáva otvorené a nezodpovedané, je, ako dlho bude potrebné zotrvať so sadzbami na vrcholných úrovniach.


„Tak dlho, kým si nebudeme istí, že inflácia jednoznačne smeruje k cieľu napriek vždy prítomným rizikám,“ uviedol Kažimír. Preto je dnes podľa neho pomerne predčasné uzatvárať trhové stávky na to, kedy príde prvé znižovanie úrokových sadzieb.


Ak sú sadzby na vrchole, bude potrebné na nich podľa Kažimíra zotrvať dlhší čas, predpokladom je zima, jar a leto.


„Koniec zvyšovania úrokových sadzieb zároveň otvára priestor na diskusiu o tom, či a ak áno, ako upraviť naše plány s programami nákupov aktív PEPP a APP. Tu by som sa gombíkov najbližšieho pol roka nechytal,“ hovorí Kažimír.

Priestor na debatu bude až neskôr


V momente, keď prichádzajúce ekonomické dáta a analýzy potvrdia, že ďalšie sprísňovanie nie je potrebné, vidí guvernér Národnej banky Slovenska priestor na debatu o úprave tempa kvantitatívneho sprísňovania.


„Inak povedané, ako rýchlo budeme znižovať naše dlhopisové portfólio naakumulované za posledné roky,“ uzavrel Kažimír.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Horoskopy na dnes Utorok 28. november 2023

horoskopy na dnes utorok 28 november 2023

Jednou z najčítanejších rubrík časopisov, novín aj niektorých internetových portálov sú práve horoskopy.

Čítajú ich viac ženy, no zaujmú i mnohých mužov.

Veď, kto by nechcel poznať svoju budúcnosť?

Astrológia nám nehovorí čo máme robiť, má nám len poradiť, čo by sme mali robiť vzhľadom na astrologický vplyv. Nakoniec, každý ma všetko vo vlastných rukách.

Horoskopy pre Utorok 28. november 2023

Baran 21.3. - 20.4.

V práci pôjde všetko ani po masle. Dokážete sa dokonale sústrediť. Využite to na vyriešenie záležitostí, do ktorých ste doteraz nemali odvahu sa pustiť.

Býk 21.4. - 21.5.

Vaša optimistická nálada poteší okolie. Zistíte, že to nie je s vašimi možnosťami také zlé, len sa treba zbaviť predsudkov a skúšať nové spôsoby.

Blíženci 22.5. - 21.6.

Neberte tragicky, ak budete musieť urobiť niečo, o čo vás požiada partner. Radi by ste si poleňošili, ale zrejme sa vám to len tak ľahko nepodarí. Nechcete iste počúvať výčitky partnera.

Rak 22.6. - 22.7.

Vaše narábanie s financiami nie je práve najhospodárnejšie. Mal by sa vám prihlásiť človek, ktorý vám má čo povedať. Nechajte si dostatok času na rozhovor s ním.Všetky Horoskopy pre Utorok 28. november 2023
Je nepochybné, že horoskopy v sebe ukrývajú tajomstvá o tom, čo nás čaká v oblasti lásky, rodiny či financií a zdravia. Človek je všeobecne veľmi zvedavý a preto chce vedieť čo ho môže stretnúť, čo ho čaká a či sa to aj naplní. Zároveň vždy dúfa len v to dobré. Preto máme tendenciu všímať si v horoskopoch viac pozitívne veci, ako tie negatívne.

Veľký stravovací horoskop. Jedzte podľa svojho znamenia.

Nečítate pravidelne denný horoskop? Robíte chybu, môžete si tým uľahčiť život!

Prečo radi čítame a veríme horoskopom?

Ako schudnúť podľa znamenia zverokruhu

Čo je najkrajšia vlastnosť vášho znamenia?


Počasie