• Dnes je: Piatok 27. mája 2022 meniny má Iveta

Niektoré hnojivá zdraželi až dvojnásobne, agrárna komora vyzýva farmárov k nákupnému bojkotu

Niektoré hnojivá zdraželi až dvojnásobne, agrárna komora vyzýva farmárov k nákupnému bojkotu

Zdražovanie niektorých hnojív o 100 percent nie je podľa agrárnej komory relevantné.

Agrárna komora Slovenska (AKS) vyzýva poľnohospodárskych prvovýrobcov, aby odmietli nakupovať hnojivá za cenu, ktorá je v niektorých prípadoch o 100 percent vyššia ako na jar alebo pred rokom. Predajcovia podľa predsedníčky AKS Heleny Patasiovej zneužívajú súčasnú situáciu.

Vyššia cena nie je zdôvodniteľná

„Tá nie je zdôvodniteľná, nakoľko hnojivá, ktoré sú aktuálne na skladoch, sa vyrobili v období, keď vstupné náklady ako plyn, elektrická energia a ostatné, boli na rovnakej cenovej úrovni, ako pred rokom“. Patasiová o tom informovala v pondelok.

Podľa AKS je pravdou, že koronavírus spôsobuje problémy, ale tie problémy nemalou mierou prežívajú a musia riešiť aj producenti základných poľnohospodárskych produktov hlavne pri výrobe mlieka, mäsa, zeleniny, ovocia, ale aj ostatných komodít.

Farmárov čaká ťažké obdobie

„Poľnohospodári tiež avizujú agrárnej samospráve, že v niektorých prípadoch predajcovia chemických látok a prípravkov, ako aj predajcovia poľnohospodárskej techniky a strojov ponúkajú farmárom možnosť, že v prípade výhodnej ceny môžu uzatvoriť zmluvu na predaj svojich produktov,“ ozrejmila Patasiová.


Farmárov hospodáriacich na poľnohospodárskej pôde čaká navyše podľa AKS ťažké obdobie. V budúcom roku sa totiž budú musieť pripravovať na realizáciu cieľov národného strategického plánu k Spoločnej poľnohospodárskej politike EÚ.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie