• Dnes je: Streda 06. decembra 2023 meniny má Mikuláš

Niektoré európske krajiny predĺžia zákaz dovozu obilia z Ukrajiny, je medzi nimi aj Slovensko

Niektoré európske krajiny predĺžia zákaz dovozu obilia z Ukrajiny, je medzi nimi aj Slovensko

EÚ začiatkom mája prijala dočasné opatrenie, ktoré zakazuje ukrajinskú pšenicu, kukuricu, repku a slnečnicové semená dovážať do Bulharska, Maďarska, Poľska, Rumunska a na Slovensko.

19.7.2023 (SITA.sk) - Päť krajín Európskej únie predĺži svoj zákaz dovozu ukrajinského obilia, aby ochránili záujmy svojich farmárov. Uviedli to v stredu ministri poľnohospodárstva týchto krajín s tým, že po stiahnutí sa Ruska z čiernomorskej obilnej iniciatívy naďalej môžu ukrajinské potraviny smerovať do sveta cez tieto členské štáty EÚ.

Ministri Poľska, Slovenska, Maďarska, Bulharska a Rumunska vo Varšave podpísali spoločnú deklaráciu pred diskusiami EÚ o tejto záležitosti naplánovanými na budúci týždeň v Bruseli. V deklarácii sa uvádza, že podporujú pokračujúcu prepravu obilia z Ukrajiny cez ich krajiny po ceste, železnici a rieke do destinácií, kde je to potrebné, ale zachovajú zákaz dovozu do svojich krajín.

„Táto koalícia nie je proti nikomu, nie proti Ukrajine ani EÚ, je to v záujme našich farmárov,“ povedal poľský minister poľnohospodárstva Robert Telus po stretnutí so svojimi rezortnými kolegami a po rozhodnutí posunúť platnosť zákazu aj po 15. septembri.

Tieto krajiny totiž vyjadrili obavy z toho, že miestni poľnohospodári trpia stratami pre lacné ukrajinské obilie, ktoré zostáva na ich území.

Viac k téme: Dovoz, obilie
Zdroj: SITA.sk - Niektoré európske krajiny predĺžia zákaz dovozu obilia z Ukrajiny, je medzi nimi aj Slovensko © SITA Všetky práva vyhradené.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ukrajinské vzdušné sily neďaleko Hadieho ostrova zostrelili ruský bombardér Su-24M

ukrajinske vzdusne sily nedaleko hadieho ostrova zostrelili rusky bombarder su 24m

6.12.2023 (SITA.sk) - Ukrajinské vzdušné sily zničili neďaleko Hadieho ostrova v Čiernom mori ruský bombardér Su-24M.

Ako referuje web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na vyhlásenie veliteľa vzdušných síl Mykolu Oleščuka na Telegrame, udialo sa tak vo chvíľach, keď sa ruské lietadlo pokúšalo uskutočniť raketový a bombový útok v južnej časti Odeskej oblasti.

„Už veky sme nemali žiadne zostrelené ruské lietadlo Su. Som rád, že vás môžem informovať o zničení ruského bombardéra Su-24M pri Haďom ostrove, ktorý pokúšal spustiť raketový a bombový útok na južnú časť Odeskej oblasti,“ vyhlásil Oleščuk.

Ukrajinci strácajú dôveru v prezidenta Zelenského. Platí za chyby, ktoré urobil, vyhlásil Kličko

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj „platí za chyby, ktoré urobil", a ukrajinský ľud sa čuduje, prečo nebola krajina lepšie pripravená na vojnu.

Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil

Ako referuje web news.sky.com, v rozhovoroch pre rôzne zahraničné médiá to povedal kyjevský starosta Vitalij Kličko.

Niekdajší boxerský šampión sa domnieva, že Ukrajinci strácajú dôveru v to, ako Zelenskyj zvláda krízu. „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení, prečo Zelenskyj až do konca popieral, že k tomu dôjde," povedal Kličko.

„Ľudia vidia, kto je efektívny a kto nie. A bolo a stále je veľa očakávaní. Zelenskyj platí za chyby, ktoré urobil."

Ukrajinský prezident má autoritárske sklony

Na otázku, akých chýb sa Zelenskyj dopustil, Kličko odpovedal: „Ľudia sa čudujú, prečo sme neboli na túto vojnu lepšie pripravení. Alebo prečo bolo možné, že Rusi dokázali tak rýchlo dosiahnuť Kyjev. Bolo príliš veľa informácií, ktoré nezodpovedali skutočnosti. Ale napriek tomu má dnes prezident dôležitú funkciu a my ho musíme podporovať až do konca vojny. Na konci tejto vojny však každý politik zaplatí za svoje úspechy alebo neúspechy."

Kličko tiež tvrdil, že ukrajinský líder má autoritárske sklony. V samostatnom rozhovore pre nemecký magazín Der Spiegel povedal: „V určitom okamihu sa už nebudeme líšiť od Ruska, kde všetko závisí od rozmaru jedného človeka." Tieto komentáre prichádzajú v čase, keď Ukrajina pokračuje vo svojej protiofenzíve, ktorá dosiahla čiastočné úspechy, ale nepostupuje takou rýchlosťou, ako dúfali jej predstavitelia, obyvatelia či spojenci.


Počasie