• Dnes je: Utorok 22. júna 2021 meniny má Paulína

Niekoľko základných škôl vyskúša nové kurikulum pre gréckokatolícke náboženstvo

Niekoľko základných škôl vyskúša nové kurikulum pre gréckokatolícke náboženstvo

Riaditeľ Katechetického úradu Košickej eparchie Ján Ducár pre agentúru SITA vysvetlil, že výber škôl urobili na základe záujmu pedagógov a škôl.

Deväť základných škôl vyskúša nové kurikulum, podľa ktorého budú učiť predmet gréckokatolícke náboženstvo/náboženská výchova.

Ako pre agentúru SITA uviedlo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, kurikulum odsúhlasilo na základe rady hierarchov Gréckokatolíckej cirkvi sui iuris na Slovensku.

Školy sa nachádzajú v oblasti severovýchodného a juhovýchodného Slovenska. Ide o dve školy v meste Bardejov a po jednej škole v samosprávach Medzilaborce, Svidník, Bidovce, Sobrance, Zalužice, Novosad a Kráľovský Chlmec.

Overovanie v druhom polroku

Ministerstvo priblížilo, že základné školy pre nové kurikulum vybral predkladateľ. Riaditeľ Katechetického úradu Košickej eparchie Ján Ducár pre agentúru SITA vysvetlil, že výber škôl urobili na základe záujmu pedagógov a škôl. Dodal, že iné školy neprejavili o overovanie kurikula záujem.


„Overovanie bude prebiehať počas druhého polroka školského roka 2020/2021, ale nevylučujem predĺženie termínu na budúci školský rok, vzhľadom na súčasnú situáciu a dištančnú formu vzdelávania,“ priblížil.

Povinný voliteľný predmet

Ducár podotkol, že predmet gréckokatolícke náboženstvo/náboženská výchova je povinným voliteľným predmetom a do rozvrhu si ho môže začleniť každá škola. Predmet alternuje s etickou výchovou a náboženskou výchovou iných konfesií.


Podľa neho je na rozhodnutí rodičov, aby svoje dieťa prihlásili na náboženskú výchovu podľa príslušnosti k cirkvi.


Tlačová kancelária konferencie biskupov Slovenska (TK KBS) na svojom webe napísala, že toto nové kurikulum sa navrátilo k blokovej metóde výučby, o ktorú žiadali aj učitelia uvedeného predmetu. Kurikulum by malo podľa nej pomôcť aj vo vnímaní a žití tradície svojej miestnej partikulárnej cirkvi.

Sčítanie obyvateľov ovplyvní financovanie cirkví. Sekularisti sa kampaňou snažia znížiť počet ľudí hlásiacich sa k viere

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie