• Dnes je: Piatok 23. októbra 2020 meniny má Alojzia

Nie všetci si môžu dovoliť zaplatiť dovolenku, rozdiely sa môžu ešte zväčšiť

Nie všetci si môžu dovoliť zaplatiť dovolenku, rozdiely sa môžu ešte zväčšiť

Napriek obmedzeniam sa letné dovolenkové destinácie pre turistov otvorili a ubytovacie zariadenia by mali byť pripravené maximálne dodržiavať prísne hygienické predpisy, na ktoré si už ľudia postupne zvykli.

V Európskej únii existujú veľké rozdiely v oblasti životnej úrovne, akú si obyvatelia jednotlivých krajín môžu dovoliť. Týka sa to aj možnosti cestovania a dovoleniek, pričom rozdiely sa môžu podľa analytika Slovenskej sporiteľne Mateja Horňáka ešte zväčšiť.

„Spomedzi všetkých európskych krajín dopadlo najhoršie Rumunsko, kde má každý druhý obyvateľ problém zaplatiť sedemdňovú dovolenku mimo svojho domu,“ hovorí Horňák. Na Slovensku je to približne tretina ľudí. Avšak pozitívnou správou podľa analytika je, že tento podiel u nás rokmi klesá.

Ako ďalej upozorňuje Horňák, oblasť cestovania môže priniesť aj víťazov a porazených. „Mnohé z európskych štátov sú založené na cestovnom ruchu a množstve turistov, ktoré do krajiny príde. To, akým spôsobom sa štáty vysporiadajú s obnovou cestovného ruchu, môže niektorým ekonomikám výrazne pomôcť, ale aj uškodiť, ak tento proces nezvládnu,“ uzatvára Horňák.

Problémy na dovolenke

Napriek obmedzeniam sa letné dovolenkové destinácie pre turistov otvorili a ubytovacie zariadenia by mali byť pripravené maximálne dodržiavať prísne hygienické predpisy, na ktoré si už ľudia postupne zvykli. Okrem zdravotných rizík však nesmieme podľa Home Creditu zabúdať ani na obvyklé problémy, ktoré na dovolenkárov číhajú každoročne. Krádež peňaženky, strata dokladov či zablokovaná platobná karta sa dajú efektívne a rýchlo vyriešiť a nemusia pokaziť celú dovolenku.


Krádež alebo strata peňaženky za hranicami Slovenska vie poriadne rozhodiť aj ostrieľaného cestovateľa. Veľmi dôležité je urýchlene kontaktovať svoju banku so žiadosťou o okamžitú blokáciu karty. Postup je taký, že buď urýchlene zatelefonujete na zákaznícku linku vašej finančnej inštitúcie alebo to vyriešite cez internetbanking v prípade, že máte k nemu prístup.„Prvoradým pravidlom je každopádne konať čím skôr, hneď ako to zistíte, bez zbytočného otáľania, aby vašu kartu niekto nezneužil. Dobrou radou pre takéto prípady je, že pred cestou na dovolenku si do mobilu uložíte číslo na klientske centrum a máte ho tak hneď po ruke. Po návrate domov vám potom vydajú novú platobnú kartu,“ radí Miroslav Zborovský, zákaznícky ombudsman spoločnosti Home Credit.

Pozor na cestnú premávku

Ak idete na dovolenku autom, je vhodné podľa Home Creditu preštudovať si konkrétne špecifikácie v pravidlách cestnej premávky, vrátane tých štátov, cez ktoré budete len prechádzať. Veľmi ľahko sa totiž môže stať, že dostanete pokutu vo výške aj niekoľko stoviek eur bez toho, aby ste si boli vedomý toho, že ste urobili nejaký priestupok. Komplikácie môžu nastať aj pri kontrole povinnej výbave vozidla, ktorá má v niektorých krajinách svoje špecifiká.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

Počasie