• Dnes je: Sobota 01. októbra 2022 meniny má Arnold

Nezaradený poslanec Kollár chce od Matoviča odchod z vlády, aj z politiky

Nezaradený poslanec Kollár chce od Matoviča odchod z vlády, aj z politiky

Opozícia sa na dnešnej mimoriadnej schôdzi parlamentu pokúša vysloviť nedôveru ministrovi financií Igorovi Matovičovi (OĽaNO).

30.6.2021 (Webnoviny.sk) - Nezaradený poslanec Národnej rady SR (NR SR) a člen mimoparlamentnej strany Spolu – občianska demokracia (Spolu) Miroslav Kollár vyzval ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) na odchod z vlády a politiky.

Povedal to v rozprave na dnešnej mimoriadnej schôdzi parlamentu, na ktorej sa opozícia pokúša odvolať Matoviča z funkcie. Kollár ozrejmil, že bude hlasovať za vyslovenie nedôvery ministrovi financií preto, aby sa k moci nevrátili predstavitelia strán Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) a Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD).

Čím dlhšie totiž bude Matovič vo vláde a v politike, tým bude podľa neho väčšia šanca, že sa Robert Fico (Smer-SD) a Peter Pellegrini (Hlas-SD) vrátia skôr a v plnej sile.

Zlyhanie pri manažovaní pandémie

Kollár vytkol Matovičovi najmä zlyhanie pri manažovaní pandémie, v dôsledku čoho podľa jeho slov zbytočne zomierali ľudia. Zdôraznil tiež, že Matovič nemá na to vykonávať funkciu ministra, traumatizuje slovenskú spoločnosť a podráža nohy koaličným partnerom.

Ukázalo sa, že byť dobrým politickým marketérom je slabou prípravou na výkon funkcie premiéra, najmä v ťažkých časoch pandémie. Matovič navyše klame, čo nie je dobré pri výkone takejto funkcie," myslí si nezaradený poslanec. Doplnil, že táto krajina má budúcnosť len bez Igora Matoviča.

Nezvláda výkon svojej funkcie

Zvolanie schôdze iniciovali nezaradení poslanci NR SR a členovia strany Hlas-SD. Návrh odovzdali do podateľne parlamentu v pondelok 28. júna. Líder strany Hlas-SD Peter Pellegrini to zdôvodnil tým, že Matovič nezvláda výkon svojej funkcie ministra, rovnako ako nezvládol výkon premiérskeho mandátu. Pod zvolanie mimoriadnej schôdze sa podpísalo 39 poslancov parlamentu.

Plénum dnes schválilo procedurálny návrh predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina), aby rokovanie pokračovalo aj po 19:00, až do úplného prerokovania bodu schôdze vrátane hlasovania.


Najčítanejšia najnovšia správa

Slovenské domácnosti od zadlžovania neodrádzajú ani rastúce úrokové sadzby, toto tempo je však podľa odborníkov neudržateľné

slovenske domacnosti od zadlzovania neodradzaju ani rastuce urokove sadzby toto tempo je vsak podla odbornikov neudrzatelne

Úvery domácnostiam si aj v druhom štvrťroku udržali dvojciferný rast. Medziročne ich objem vzrástol o 10,9 %. Zvyšovanie úrokových sadzieb v dôsledku ich nárastu na finančných trhoch sa tak nateraz podľa Národnej banky Slovenska (NBS) zásadnejšie neprejavilo v tempe poskytovania úverov.

A to aj napriek tomu, že sadzby pri nových úveroch domácnostiam vzrástli a aktuálne už dosahujú úroveň z konca roka 2018.

Hypotéky sú najžiadanejšie

Ľudí k zvyšovaniu zadlženosti motivuje podľa centrálnej banky pokračujúci rast cien nehnuteľností, stále zrýchľujúca sa inflácia, očakávania z pokračujúceho rastu úrokových sadzieb a pretrvávajúca priaznivá situácia na trhu práce.

Aj naďalej je úverový rast pri domácnostiach ťahaný úvermi na bývanie, pričom spotrebiteľské úvery zaznamenávajú ešte stále mierny medziročný pokles.


Úvery domácnostiam tak rástli tretím najrýchlejším tempom v EÚ. Tempo zvyšovania cien v ekonomike však v posledných mesiacoch už predbehlo rast úverov.

Zvyšovanie úrokových sadzieb

Banky však očakávajú zmierňovanie dopytu po úveroch v ďalšom období. V nadchádzajúcom období sa dá podľa NBS očakávať zosilňovanie faktorov brzdiacich dopyt po úveroch.

Bude to v dôsledku rastúcich úrokových sadzieb, znižovania motivácie k refinancovaniu úverov, ochladenia aktivity na trhu nehnuteľností, ako aj zvýšenej neistoty domácností v dôsledku nárastu cien, predovšetkým energií, a s tým spojenej zvýšenej obozretnosti ľudí.


Podiel predčasne splatených úverov sa výrazne znížil. Naznačuje to zmierňovanie záujmu o refinancovanie po silnej jarnej vlne, keď časť klientov už refinancovala svoje úvery v predchádzajúcom období a u ďalšej časti klientov už ich záujem o tento krok pri aktuálnych úrovniach úrokov slabne.


Refinancovanie úverov pri nízkych úrokových sadzbách využívali podľa NBS najmä tí, ktorým veľké finančné ťažkosti aj tak nehrozia. Naopak tí, čo by to viac potrebovali, sa tejto šance chopili v menšej miere.


Odporúčame:

Počasie na 10 dní
počasieZdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie