• Dnes je: Piatok 19. augusta 2022 meniny má Lýdia

Nezaočkovaní ľudia by mali vypnúť sociálne siete a zapnúť mozog, odkazuje prezident Zelenskyj

Nezaočkovaní ľudia by mali vypnúť sociálne siete a zapnúť mozog, odkazuje prezident Zelenskyj

Na 41-miliónovej Ukrajine dosiaľ úplne zaočkovali iba približne 16,4 percenta populácie, čo je najnižšia úroveň v Európe po Arménsku.

30.10.2021 (Webnoviny.sk) - Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval obyvateľov, aby sa dali čo najrýchlejšie zaočkovať proti koronavírusu. Učinil tak po tom, ako počet prípadov ochorenia COVID-19 dosiahol v piatok ďalší negatívny rekord.

Viac o téme: Koronavírus

Tamojšie ministerstvo zdravotníctva informovalo o 26 870 nových prípadov, čo predstavuje najvyššie číslo od vypuknutia pandémie. Pribudlo i 648 úmrtí, čím sa počet obetí ochorenia COVID-19 na Ukrajine zvýšil na 66 852.

Pomalá vakcinačná kampaň

Podobne ako v niekoľkých ďalších európskych štátoch, aj na Ukrajine úrady pripisujú nárast infekcií a úmrtí pomalej vakcinačnej kampani. Na 41-miliónovej Ukrajine dosiaľ úplne zaočkovali iba približne 16,4 % populácie, čo je najnižšia úroveň v Európe po Arménsku (sedem percent). Ukrajinci pritom majú možnosť vybrať si medzi viacerými vakcínami - Pfizer, Moderna, AstraZeneca a Sinovac.

S nárastom infekcií sa skeptické postoje ukrajinského obyvateľstva začali meniť. Mnohí Ukrajinci priznali, že boli dezinformovaní konšpiračnými teóriami o vakcínach, ale teraz, keď sa situácia vyostruje, zvolili rozumnejší prístup.

Spôsob na zabránenie kolapsu

„Dôrazne vás žiadam, aby ste vypli sociálne siete a zapli mozog. Jediný spôsob, ako zabrániť kolapsu, je zvýšiť podiel zaočkovaných ľudí,“ odkázal Ukrajincom prezident Zelenskyj. Do lietadiel, vlakov a diaľkových autobusov sa navyše odteraz vyžaduje potvrdenie o očkovaní alebo negatívny test.

Reštriktívne opatrenia však spôsobili rozmach falošných potvrdení. Zelenskyj ešte minulý týždeň vyhlásil, že bude bojovať proti takýmto praktikám. Ukrajinská polícia podozrieva pracovníkov v najmenej 15 nemocniciach naprieč celou krajinou z vydávania falošných očkovacích certifikátov.

Tie sa údajne predávajú v prepočte za asi 85 až 250 eur a existuje dokonca aj falošná verzia vládnej digitálnej aplikácie s už nainštalovanými falošnými certifikátmi. Medzičasom už vypátrali muža, ktorý vytvoril túto falošnú aplikáciu. Námestník ministra vnútra Jevgen Jenin zverejnil fotografiu podozrivého s tým, že má možnosť sa vykúpiť, ak bude pracovať pre ministerstvo.


Najčítanejšia najnovšia správa

Komoru sestier Matovičov návrh „historického“ zvýšenia platov nepresvedčil, sú sklamané a na 14-tisíc z nich sa zabudlo

komoru sestier matovicov navrh historickeho zvysenia platov nepresvedcil su sklamane a na 14 tisic z nich sa zabudlo

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek je sklamaná z návrhu úpravy platov sestier a pôrodných asistentiek, ktorý vo štvrtok predstavili minister financií Igor Matovič a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Ak je podľa komory toto výsledok rokovaní za zatvorenými dverami a avizované skokovité navýšenie miezd, nemôžu vyjadriť spokojnosť.

„Po rannom statuse ministra financií, v ktorom hovoril o historicky najvyššom zvyšovaní miezd sestier a pôrodných asistentiek, sme očakávali, že budú akceptované naše návrhy na úpravu základných platov avšak nestalo sa tak ani zďaleka.

Dokonca vláda nenaplnila ani vlastné programové vyhlásenie vlády, v ktorom hovorí o zvýšení miezd sestier a pôrodných asistentiek na minimálne 110 % priemerného zárobku v národnom hospodárstve,“ konštatujú sestry.

Nárast mzdy je veľmi nízky

Cieľom komory je stabilizovať sestry v systéme a prilákať nových absolventov. Ich návrh obsahuje dva prvky, a to zvýšenie základnej mzdy o 40 % a príplatok za odpracované roky praxe.

„Bohužiaľ, základná mzda sa podľa návrhu pána Matoviča zvýši iba o 11 %, čo nepovažujeme za kompenzačné, ani motivačné. Navrhovaný nárast základnej mzdy je teda veľmi nízky a nie je konkurencieschopný k okolitým krajinám,“ tvrdí komora.

Navýšenie by sa netýkalo všetkých

Taktiež upozornila, že neboli spomenuté ďalšie dve kategórie sestier, a to sestry s certifikátom, teda sestry, ktoré majú vyššie vzdelanie ako sestry s odbornou spôsobilosťou, a sestry s pokročilou praxou, teda sestry s magisterským vzdelaním a špecializáciou.

Komora sestier zdôraznila, že avizované navýšenie sa bude týkať iba jednej tretiny sestier pracujúcich v nemocniciach a nie ďalších 14-tisíc sestier v ambulanciách, agentúrach domácej ošetrovateľskej starostlivosti, v školských zariadeniach ci v zariadeniach sociálnych služieb.


„Minister financií hovoril o akejsi verejnej ponuke pre sestry a pôrodné asistentky, čo to v praxi znamená, nevieme. Budeme sa pýtať sestier a pôrodných asistentiek, ci s návrhom vlády súhlasia, alebo nesúhlasia a ako svoj nesúhlas plánujú prejavovať verejne,“ uzavrela komora.

„Historické“ zvýšenie platov

Vláda vo štvrtok navrhla, aby sa základné platy zdravotníkov na budúci rok automaticky zvýšili o valorizačný automat 6,88 percenta a prišla aj s ponukou navýšenia koeficientov. Okrem navýšenia navrhla nový prvok, a to započítavanie rokov praxe pre sestry a pôrodné asistentky.


Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek združuje 38-tisíc sestier a pôrodných asistentiek.


Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Počasie