• Dnes je: Sobota 20. apríla 2024 meniny má Marcel

Nezamestnanosť v krajinách OECD klesla na úroveň pred pandémiou, pokračuje pozitívny trend

Nezamestnanosť v krajinách OECD klesla na úroveň pred pandémiou, pokračuje pozitívny trend

V ekonomikách OECD bolo vo februári 34,9 milióna nezamestnaných, čiže o 700-tisíc menej ako pred vypuknutím pandémie.

12.4.2022 (Webnoviny.sk) - Nezamestnanosť v krajinách združených v Organizácii pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) bola vo februári v priemere na úrovni 5,2 percenta, čiže sa znížila z januárových 5,3 percenta. Prvýkrát pritom klesla pod úroveň z obdobia pred pandémiou koronavírusu. Zároveň bola najnižšia od roku 2001, odkedy má OECD údaje k dispozícii.

Organizácia o tom informovala v správe, ktorú zverejnila v utorok.

Najnovší pokles nezamestnanosti je pokračovaním pozitívneho trendu a vítanou správou pre krajiny OECD. Avšak vzhľadom na zvýšenú globálnu neistotu a geopolitické napätie budeme situáciu naďalej pozorne monitorovať," uviedol hlavný štatistik OECD Paul Schreyer.

V eurozóne sa miera nezamestnanosti vo februári znížila na 6,8 percenta z januárových 6,9 percenta. O dve desatiny percentuálneho bodu (pb) klesla vo Fínsku, Grécku, Holandsku a Španielsku. Zreteľne sa nezamestnanosť zmenšila aj v Kanade a Turecku a miernejšie aj v USA a Japonsku.

Prvá pomoc poskytovaná počas prvej vlny pandémie pomohla udržať zamestnanosť, efektívnejším riešením je však Kurzarbeit

Príspevky pre zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činné osoby v rámci tzv. Prvej pomoci prispeli počas prvej vlny pandémie k udržaniu zamestnanosti na Slovensku.

Krátkodobé riešenie

S dĺžkou poberania jej vplyv rastie a po piatich až siedmich mesiacoch v závislosti od opatrenia prudko klesá.

Vyplýva to z výsledkov spoločnej analýzy Útvaru hodnoty za peniaze a Inštitútu finančnej politiky (IFP), o ktorých v tlačovej správe informovalo Ministerstvo financií SR.

Do systému Prvej pomoci štát investoval do konca minulého roka takmer 2,2 miliardy eur, z toho v prvej vlne pandémie 481 miliónov eur.

Najefektívnejší je Kurzarbeit

„Firmy, ktoré dostali pomoc počas prvých dvoch mesiacov pandémie a poberali ju najmenej tri mesiace, prepúšťali pri všetkých opatreniach v priemere menej ako firmy, ktoré pomoc dostali neskôr a trvala kratšie. Vplyv opatrení na prepúšťanie klesá a stráca na význame, ak sa pomoc poskytla neskôr a na kratšie obdobie," uviedol rezort financií.

Najvyšší počet podporených firiem bol zo sektorov obchod, priemysel, ubytovacie a stravovacie zariadenia. Z hodnotenia tiež vyplýva, že najefektívnejším nástrojom bol tzv. Kurzarbeit. Táto forma pomoci bola najúčinnejšia pre menšie zatvorené prevádzky a pre veľké firmy nad 250 zamestnancov.

Finančné zdravie firiem

„V prípade ďalšieho poskytovania Prvej pomoci a stáleho kurzarbeitu odporúčame pomoc poskytovať čo najrýchlejšie a po obmedzené obdobie (6 mesiacov), kedy podľa analýzy pôsobila najsilnejšie a zohľadňovať aj finančné zdravie firiem v minulosti," uviedol IFP.

Po dlhšom období priamej podpory pracovných miest je podľa inštitútu potrebné presunúť pozornosť od dotovania pracovných miest na zvyšovanie zamestnateľnosti cez podporu ďalšieho vzdelávania a rekvalifikácie zamestnancov, obzvlášť tých najzranitelnejších.

Na Slovensku sa od marca zavádza trvalý kurzarbeit, maximálna mesačná podpora na zamestnanca bude 1 359 eur

Od začiatku marca sa na Slovensku zavedie tzv. trvalý kurzarbeit. Podpora v rámci kurzarbeitu bude vo výške 60 percent priemerného hodinového zárobku zamestnanca v kalendárnom mesiaci, za ktorý sa podpora poskytuje.


Ako v tlačovej správe uviedol právnik pre oblasť pracovného práva právnickej kancelárie CMS Slovensko Pavol Kundrik, v tomto roku to bude maximálne 7,81 eura za hodinu, teda približne 1 359 eur za mesiac.

Pravidlá trvalého kurzarbeitu

Podporu pritom štát poskytne na pracovné miesto zamestnanca, ktorému zamestnávateľ nemôže prideľovať prácu v rozsahu najmenej 10 percent ustanoveného týždenného pracovného času.

Pracovný vzťah zamestnanca musí trvať aspoň jeden mesiac, nesmie mu plynúť výpovedná lehota a musí mať ku dňu podania žiadosti vyčerpanú dovolenku za predchádzajúci kalendárny rok. Súčasne zamestnávateľovi na tie isté oprávnené náklady alebo na ten istý účel štát nesmie poskytovať príspevok podľa iného predpisu.


„Podpora sa poskytuje v čase skrátenej práce, najviac to však môže byť šesť mesiacov počas dvoch rokov. Ak takúto podporu zamestnávateľ dostane, je povinný zachovať dané pracovné miesto najmenej dva mesiace po skončení mesiaca, za ktorý mu bola podpora poskytnutá,“ poznamenal Kundrik.

SZČO neboli do systému zaradené

Štát bude cez úrady práce vyplácať zamestnancovi náhradu mzdy alebo platu v čase, keď mu zamestnávateľ nemôže prideľovať prácu v pôvodne dohodnutom rozsahu.


Hoci ministerstvo práce a sociálnych vecí pôvodne navrhovalo do tohto systému zahrnúť aj samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), trvalý kurzarbeit bude nakoniec určený len pre zamestnancov a zamestnávateľov. Trvalý kurzarbeit sa tiež nebude vzťahovať na zamestnávateľov a zamestnancov pôsobiacich v štátnej správe.

Zdroj WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené

Najčítanejšia najnovšia správa

Ruský bombardér Tu-22M3 sa zrútil na juhu krajiny, údajne bol zostrelený (video)

rusky bombarder tu 22m3 sa zrutil na juhu krajiny udajne bol zostreleny video

19.4.2024 (SITA.sk) - Lietadlo ruskej armády sa v piatok ráno podľa gubernátora Stavropoľského kraja zrútilo v tomto regióne na juhu Ruska.

Naliehavá správa. Na poli v okrese Krasnogvardejskoje havarovalo prúdové lietadlo ... piloti sa katapultovali," napísal gubernátor Vladimir Vladimirov na komunikačnej platforme Telegram a zverejnil fotografiu havarovaného lietadla.

Neskôr dodal, že dvoch pilotov našli živých a previezli ich do nemocnice. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

Telegramové kanály uviedli, že stroj Tu-22M3, ktorý Rusko používa na útoky na Ukrajinu, sa zrútil, pretože bol zostrelený. Hovorca ukrajinských vzdušných síl Iľja Jevlaš informácie o zostrelení vojenského lietadla v Rusku nepotvrdil ani nepoprel.

Tu-22M je nadzvukový strategický bombardér.

Viac k téme: Bombardér Tu-22M3, Ruská armáda, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: SITA.sk - Ruský bombardér Tu-22M3 sa zrútil na juhu krajiny, údajne bol zostrelený (video) © SITA Všetky práva vyhradené.


Počasie